Ознака: Ламбе Алабаковски
Естрада 18.12.23 | 11:26

Збогум удбашка земјо мила, во тебе само за Теа Таировиќ има леб, порача Ламбе и најави дека повротно си оди

Пејачот Ламбе Алабаковски објави дека има намера повторно да замине на печалба во странство, најверојатно поради тоа што, како што навестува, овде за него „нема леб“. Во...

Македонија 30.10.23 | 15:15

Во Битола не смее да има клуб со име на фашист, порача Ламбе, одбраната му возврати со: „Пироман!“

Во Основниот суд во Битола денеска се одржа првото рочиште против Љупчо Ѓоргиевски, претседател на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола. Георгиевски...

Македонија 26.09.23 | 20:11

Ламбе со поддршка за Менкиноски: Поткрепа за големиот Македонец на кој неправедно му се суди од овој режим!

Пред Основниот суд во Охрид и денеска не се одржа рочиштето од процесот што се води против адвокатот Тони Менкиноски. Против него е покренато обвинение за нарушување...

Музика 22.08.23 | 21:08

Ламбе Алабаковски се искачи на Големо Езеро на Пелистер и го испеа македонскиот хит „Заветна“

Познатиот пејач Ламбе Алабаковски се искачи на Големо Езеро на Пелистер и го испеа македонскиот хит „Заветна“ 35-годишниот Битолчанец со љубов го изведе хитот кој Пепи...

Сцена 15.08.23 | 14:34

Ламбе Алабаковски ќе ги бодри одбојкарите со песна

Се реализираат сите планови за промоција на Европското првенство во одбојка, како настан со најголем ранг во историјата на независна Македонија. Наскоро ќе се...

Музика 12.06.23 | 13:00

„Слушајте Македонци, чувајте го името!“: Објавена „Оган да го гори“ во изведба на Ламбе Алабаковски

„Оган да го гори“ во изведба на Ламбе Алабаковски е првата песна од големиот музии проект со патриотски песни. „Македонијо, во срце те носиме“. Песната е дело на Војо...

Естрада 21.04.23 | 12:21

Ламбе Алабаковски: Радосен и среќен сум што го запалив клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола

Пејачот Ламбе Алабаковски за првпат во јавноста зборува за палењето на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола во Бомбакис поткаст. Алабаковскибил радосен...

Скопје 06.01.23 | 13:44

„Му благодарам на Господ за денешниот ден!“: Ламбе и градоначалникот Стефковски со подароци ги пречекаа коледарчињата во Гази Баба

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски заедно со македонскиот пејач Ламбе Алабаковски утрово во дворот на општината ги дочекаа коледарчињата кој земаа...

Музика 05.01.23 | 10:16

Објавена третата верзија на божикната песна „Вечниот Бог“

Во пресрет на Бадник и одржувањето на Бадниковите поворки, објавена е третата верзија и спотот на божикната песна „Вечниот Бог“. Официјалната промоција на песната...

Музика 26.12.22 | 10:23

Ламбе, Антониа и златните славејчиња ја снимија „Вечниот бог“

Снимена е третата верзија на божикната песна „Вечниот бог“ со Антониа Гиговска, Ламбе Алабаковски и хорот од „Златно славејче“, информираа денеска од Здружението...

Македонија 29.09.22 | 13:05

Милков реагира: Фудбалскиот натпревар и пресудата на Алабаковски не испраќаат позитивна порака

На редовниот брифинг во бугарското Министерство за надворешни работи, министерот Николај Милков коментираше дека оваа недела имало два настана со Република Северна...

Црна хроника 27.09.22 | 16:14

Ламбе Алабаковски осуден на условна казна од шест месеци

Ламбе Алабаковски, кој пред неколку месеци го подмета пожарот во културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола, е осуден на условна казна од шест месеци, објави „Нова...

Скопје 08.09.22 | 10:28

Над 5.000 луѓе во Автокоманда порачаа: Ние сме Македонци и нашата татковина е Република Македонија

Повеќе од 5.000 граѓани се собраа вчера на плоштадот во Автокоманда, каде со голем музички настан беше одбележан 8ми Септември, Денот на независноста на Македонија. На...

Македонија 05.07.22 | 16:29

Николоски за Алабаковски: Тој не е пироман, тој е ѕвезда и горд Македонец

Тој не е пироман, тој е ѕвезда и горд Македонец. А Владата на СДСМ и ДУИ е предавничка. Lambe Alabakovski, напиша на Фејсбук, потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски

Македонија 04.07.22 | 19:42

Ламбе го запали францускиот предлог: Ако мојата дијагноза е пироман, вашата е предавничка

Ако мојата дијагноза е пироман, вашата дијагноза е предавничка, им порача на властите пејачот Ламбе Алабаковски, кој со македонската химна го отвори протестот против...

Македонија 04.07.22 | 19:36

Со македонската химна Ламбе го отвори денешниот протест

Денешниот протест пред Владата беше отворен со македонската химна, која симболично ја испеа Ламбе Алабаковски. Против пејачот во тек е постапка за неговото палење на...

Скопје 28.06.22 | 18:59

Ламбе Алабаковски гостин на музички хепенинг во Гази Баба

Утре 29.06.2022 година (среда) со почеток во 19:00 часот на плоштадот во Автокоманда, општина Гази Баба организира музучки хепенинг под мотото “Семејството столб на општеството...

Македонија 25.06.22 | 18:53

Муцунски: Алабаковски го изрази револтот на сите граѓани за тоа што Бугарија го прави кон нас

Ламбе Алабаковски го изрази револтот на сите граѓани за тоа што Бугарија го прави кон нас, истакна Тимчо Муцунски во интервју кај познатиот јутјубер Стефан Лазаров...

Музика 23.06.22 | 14:25

Ламбе Алабаковски ќе пее на Пивофест

Популарниот фестивал во Прилеп, Пивофест годинава ќе се одржи од 14 до 17 јули. Акцентот е ставен на македонската музичка сцена. Наум Петрески, Миле Кузманоски, Елена Велевска,...

Македонија 18.06.22 | 10:06

Се јави Ламбе: Народе мој Ви благодарам за Вашата искрена поткрепа!

Македонскиот пејач Ламбе Алабаковски, против кого се води постапка за палењето на контроверзниот бугарски клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, првпат по објавувањето...