Германскиот Канцелар Олаф Шолц го поздрави гласањето на македонското Собрание за заклучоците и истакна дека ќе биде со Македонија низ целиот пат.

Го поздравувам гласањето на македонскиот парламент кој го отвора патот за првите пристапни конференции на Европската унија со Македонија и Албанија. Ве сакаме како членки на Европската Унија и ќе бидеме покрај вас низ целиот пат!, истакнува канцеларот Шолц.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.