Ознака: Шолц
Свет 23.02.23 | 21:41

Шолц: Не би било паметно Киев да ја нападне руската територија со западно оружје

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Западот ќе продолжи да ја поддржува Украина се додека е потребно, но не би било „паметно“ за Киев да го користи оружјето...

Свет 15.11.22 | 19:11

Шолц: Важно е да се комуницира со Путин и Зеленски

Германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека е важно да се продолжи комуникацијата со рускиот претседател Владимир Путин. „Пред војната зборував со него сам долго време...

Свет 31.10.22 | 20:08

Шолц: ЕУ размислува за нови санкции кон Иран

Европската унија разгледува нови санкции против Иран поради потиснување на протестното движење во земјата, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. Ме потресе...

Свет 09.08.22 | 14:02

Германскиот канцелар Шолц под истрага поради финансиска афера

Германскиот канцелар Олаф Шолц е мета на истражните органи поради аферата што се случила додека тој бил градоначалник на Хамбург. На 19 август Шолц ќе треба да сведочи...

Свет 19.07.22 | 15:35

Шолц: Доколку ЕУ сака да ја задржи лидерската позиција во глобалната политика, треба да раскрсти со националните вета

Доколку ЕУ сака да ја задржи лидерската позиција во глобалната политика, тогаш Унијата треба да раскрсти со националните вета кога е во прашање надворешна и безбедносна...

Македонија 16.07.22 | 17:49

Шолц ја поздрави одлуката на Собранието: Ќе бидеме покрај вас низ целиот пат

Германскиот Канцелар Олаф Шолц го поздрави гласањето на македонското Собрание за заклучоците и истакна дека ќе биде со Македонија низ целиот пат. Го поздравувам...

Балкан 10.06.22 | 17:58

Вучиќ: Шолц побара од Србија да се приклучи кон санкциите против Русија

Со германскиот канцелар, Олаф Шолц, разменив мислења за сите важни и не така лесни теми. Германија е најголемиот трговски партнер на Србија, годинава има пораст во трговската...

Свет 09.05.22 | 06:18

Зеленски го покани Шолц да го посети Киев на 9 мај – на Денот на победата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да направи „силен чекор“ и да го посети Киев на 9 мај, датумот кога Русија...

Македонија 24.03.22 | 15:56

Ковачевски-Шолц: Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е геостратешко позиционирање во регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски, за време на неговата работна посета на Брисел за учество на состанокот на Северно-атлантскиот...

Свет 23.03.22 | 22:35

Шолц: НАТО нема да војува против Русија

Украина може да смета на германската поддршка, но НАТО сигурно нема да војува со Русија, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц. Во Бундестагот побара поддршка од опозицијата...

Свет 18.03.22 | 13:31

Путин го предупредил Шолц дека Киев се обидува да ги одолговлекува преговорите

Украинските претставници се обидуваат да ги одолговлечат преговорите со Русија, изнесувајќи сѐ понереални предлози, но руската страна е подготвена да продолжи со „потрагата...

Свет 12.03.22 | 18:10

Макрон и Шолц повикале на итен прекин на огнот, Путин побарал да извршат притисок на Украина

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги обвинил украинските сили за грубо кршење на хуманитарното право, повикувајќи ги францускиот колега Емануел Макрон и...

Свет 12.03.22 | 17:35

Заврши телефонскиот разговор Шолц – Макрон – Путин

Германскиот канцелар Олаф Шолц, претседателот на Франција, Емануел Макрон и рускиот претседател Владимир Путин денеска имаа телефонски разговараа за Украина.   За...

Свет 07.03.22 | 19:57

Шолц: Европа во моментот не може без рускиот гас и нафта

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека увозот на енергенси од Русија е клучен за секојдневниот живот на европските граѓани и оти во моментот континентот...