Ознака: Собрание
Македонија 14.04.21 | 18:35

Собранието се одблокира за доброто на граѓаните, антикризните мерки утре нема да се гласаат

Петтиот пакет антикризни мерки утре нема да се најде пред пратениците. Собранието ќе ја продолжи 32 седница, а за натамошната динамика на работата ќе има доплнителна...

Македонија 14.04.21 | 15:03

Џафери свика вонредна средба со координаторите на пратеничките групи

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери свика вондредна средба со координаторите и претставниците на политичките партии во Собранието во...

Македонија 08.04.21 | 21:14

Собранието ја заврши расправата за измени и дополнувања на неколку закони, за гласање немаше кворум

Собранието ја заврши расправата по неколку предлог-законски измени и дополнувања во рамки на 32-та седница, и тоа за законот за јавните набавки, по скратена постапка,...

Македонија 02.04.21 | 22:44

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Собранието по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието,...

Македонија 02.04.21 | 20:52

Најново: Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Официјално, со 95 гласови ЗА, 12 против и без воздржани, законодавниот дом попладнево донесе одлука со која направи измени во законот за попис и истиот го пролонгира за...

Македонија 02.04.21 | 19:25

Во Собранието заврши претресот за измена на Законот за попис за негово одложување

Во Собранието на Република Македонија заврши општиот претрес по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите...

Вести 02.04.21 | 16:24

Седницата прекината, пратениците не можеле да најдат паркинг

Собранието на Република  Македонија попладнево го започна продолжението на 38. седница на чиј дневен ред се измените и дополнувањата на Законот за попис, со којшто се...

Македонија 01.04.21 | 19:43

Димовски: Власта веќе четири години не разбра дека во Собранието има и опозиција, креаторот на проблемите во државата е Владата

Жалам што власта веќе четири години не разбра дека во Собранието има и опозиција која што мора да биде вклучена во процесите. Знаете носење на закони како овој закон...

Македонија 01.04.21 | 08:41

Неизвесност околу пописот: Сите партии се за одложување освен Алијанса на Албанците и Алтернатива

Се уште е неизвесно дали ќе почне за денеска најавениот Попис на населението, домаќинствата и становите 2021 година или, пак, во последен момент Собранието ќе донесе одлука...

Македонија 30.03.21 | 14:06

Измените на Изборниот законик за гласање со отпечаток на прст влегоа во Собрание

Измените на Изборниот законик во којшто се предвидува употреба на терминали за отчитување на отисок од прсти на локалните избори со поддршка на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 28.03.21 | 17:43

За да нема блокирање на Собранието: Демократски сојуз бара амадманската расправа да трае најмногу 10 дена

Демократскиот сојуз ја истакнива потребата да се измени Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија, со што ќе оневозможи блокада на носењето на закони. Предлагаме...

Македонија 27.03.21 | 08:11

Од корона починал и 50-годишниот Мане, одговорен за компјутерскиот систем на Собранието

Антонио Милошоски, пратеник на ВМРО ДПМНЕ синоќа на својот профил на Фејсбук објави дека од ковид-19 починал одговорниот за компјутерскиот систем и веб-страницата на...

Македонија 25.03.21 | 16:49

Власта попушти пред притисокот на ВМРО-ДПМНЕ: Изгласани само антикризните мерки

Власта и опозицијата најдоа заеднички јазик во однос на блокираната 36-тата седница. По одржаната координација на собранискиот спикер Талат Џафери со парламентарните...

Македонија 25.03.21 | 16:27

Џафери и Заев на средба за процедуралните аспекти на функционирањетo на Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери оствари средба со премиерот Зоран Заев, кратко пред почетокот на Пленарната седница за пратенички прашања, со кој разговараше...

Македонија 25.03.21 | 15:42

Мицкоски: Се покажа дека власта има мнозинство само да си го продолжи својот мандат, но не и да носи закони за граѓаните

Добро е што владејачкото мнозинство го прифати предлогот кој го дадов вчера за приоритетно гласање на четирите закони за помош на стопанството и граѓаните, иако таа...

Македонија 24.03.21 | 21:33

Мнозинството во парламентот е кохезивно кога се делат пари на олигарси блиски до власта, а кога треба помош за граѓаните ги нема никаде

Во вечерашното издание на дебатната емисија на ТВ Стар Штип гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски кој зборуваше за моменталната политичка...

Македонија 24.03.21 | 11:48

Мицкоски бара утре да се закаже собраниска седница за четирите закони кои се од интерес за граѓаните, стопанството и поврзани со кризната состојба

Пред точно 21 ден Зоран Заев побара да се гласа доверба на неговата Влада, но не побара на истата таа седница да се гласаат законите за помош на стопанството и граѓаните,...

Македонија 23.03.21 | 20:49

Таравари: Собранието е дисфункционално, има тенденции и политички сигнали на опаѓање на бројот на мнозинството

Ова мнозинство е дисфункционално. Откако постои оваа Влада, во Собранието имало кворум може десетина или дваесетина седници. Се собираат и набрзина ги гласаат сите...

Македонија 23.03.21 | 19:52

Мицевски: Коалицијата СДСМ и ДУИ е на стаклени нозе, неопходно е ново стабилно парламентарно мнозинство

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Отворено” на ТВ24 гостуваше координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски кој се осврна на моменталната...

Македонија 23.03.21 | 19:13

ВМРО-ДПМНЕ работи во интерес на граѓаните, додека власта си поигрува и избегнува одговорност во Собранието

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Отворено” на ТВ24 гостуваше координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски кој се осврна на моменталната...