Ознака: Собрание
Македонија 27.10.20 | 18:29

Собранието го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминација

Собранието денеска во рамките на 19. седница со 70 гласа „за“ го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминација. Законот обезбедува принцип на еднаквост во...

Македонија 27.10.20 | 18:05

Прво ќе расправаат комисиите, па измените на Законот за заштита од заразни болести ќе се вратат во Собрание

Пратениците со 60 гласа „за” и 32 „воздржани”, без глас „против” се согласија измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, да се...

Македонија 27.10.20 | 14:16

ДИК ги потврди четворицата нови пратеници во Собранието

Државната изборна комисија (ДИК) на 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“, Рина Ајдари за...

Останати спортови 26.10.20 | 13:24

Изборно Собрание на МОК сега не треба да има, треба да се прогласи мораториум

Треба да се прогласи мораториум и добро да се подготови Изборното Собрание на Македонскиот олимписки комитет (МОК) кое е закажно за в среда, 28 октомври, во 18 часот во...

Македонија 26.10.20 | 13:23

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот...

Македонија 22.10.20 | 23:00

ВМРО-ДПМНЕ за оставката на Дурловски: Тоа е негов личен став кој ние го почитуваме

Одлуката за напуштање на Собранието на пратеникот Игор Дурловски е негов личен став кој ние го почитуваме, велат од ВМРО-ДПМНЕ откако пратеникот на “Коалицијата за...

Македонија 22.10.20 | 13:34

Богдановски од ДОМ: Лаптопите се донација од Швајцарија

Мирослав Богдановски, пратеникот од ДОМ, партија дел од владеачкото мнозинство, преку „Фејсбук“ објаснува за јавната набавка на Собранието на 100 лаптопи со поединечна...

Македонија 22.10.20 | 11:52

Он-лајн седници се можни само со промена на Уставот и никако поинаку

Донесеувањето на неколку закони поврзани со корона мерки повторно го актуелизираше проблемот со тенкото парламентарно мнозинство што го има власта.Тоа брои само 62...

Македонија 21.10.20 | 18:11

Собранието склучи договор за набавка на 100 лаптопи

Собранието склучи договор за набавка на 100 лаптопи. Станува збор за моделот „HP EliteBook 735 G6 Notebook PC“, а според условите на набавката, еден лаптоп чини 56.445 денари или 917 евра,...

Македонија 21.10.20 | 13:06

Опозицијата бара надзорна расправа за Еуростандард банка

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ќе достави барање за спроведување на надзорна расправа за утврдување на причините и извршувањето на законите...

Македонија 20.10.20 | 12:47

Гостите и маските сепак не беа на дневен ред: Собранието не расправаше за измените на Законот за заштита од заразни болести

Собранието денеска ја започна 18. седница беа донесени две одлуки за испраќање припадници на Армијата во мисиите УНИФИЛ во Либан и Алтеа, како и неколку ратификации на...

Македонија 19.10.20 | 21:04

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да поддржи онлајн седници во Собранието

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи онлајн седници на Собранието. Тоа е спротивно на Уставот и ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи кршење на Уставот. Во случај кога имаме формирано Влада,...

Македонија 19.10.20 | 09:33

Четири собраниски комисии ќе одржат седници

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на комисиите за надорешна политика, за одбрана и безбедност, за финансирање и буџет, како и Законодавно-правната комисија. На...

Македонија 19.10.20 | 08:23

Забраната за собирање на слави и носењето маски на отворено влегоа во Собрание

Предлог-мерките за заштита од Ковид-19, како што е задолжително носење маски на отворено, забрането групирање по 22 часот на јавни места за повеќе од четворица и забрана...

Македонија 17.10.20 | 19:58

Ќе има ли 61 пратеник за да се усвојат забраните за групирања на слави и на отворено?

Носењето мерки на отворено и  групирањето после 22 часот на јавни места за повеќе од четворица, забраната за поголеми семејни собири следната недела треба да се најдат...

Македонија 16.10.20 | 15:57

Без договор во Собранието заразените пратеници да гласаат од дома

Нема консензус за можноста Собранието да работи целосно или делумно „онлајн“. Парламентарното мнозинство бара измена на Деловникот за работа на Собранието со кое...

Македонија 15.10.20 | 22:49

Стојаноска: Тенкото мнозинство е причина за желбата на СДСМ Собранието да работи онлајн

Парламентот не е компанија туку институција која работи согласно устав закони деловник и ние се наоѓаме во специфична ситуација. За да работиме онлајн треба да се менуваат...

Македонија 15.10.20 | 20:52

Стојаноска: Никој не може да ме убеди дека дебата во живо во Собрание може да се замени со онлајн

Мислам дека има и кривична одговорност има ако се прекршат правилата предвидени за болни од корона вирус. Ако некој е позитивен оди во изолација и нема тука простор...

Економија 15.10.20 | 11:57

Во собранието се расправа за ребалансот на Буџетот

Во Собранието почна расправата за ребалансот на Буџетот за 2020 година, кој е втор годинава и со него треба да се овозможи спроведувањето на четвртиот пакет мерки за справување...

Македонија 14.10.20 | 21:52

Николоски: Онлајн работа на Собранието е наметната тема бидејќи СДСМ не може да обезбеди мнозинство и кворум

Во емисијата „Што мисли Народот‘‘ на Телевизија Стар гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој што во однос на онлајн работата на Собранието...