Претставувајќи ги заклучоците од последниот Советот на ЕУ, одржан на 23 и 24 јуни во Брисел, претседателот на Советот Шарл Мишел нагласи дека „Ние имаме потреба од Западен Балкан и Западен Балкан има потреба од нас, јави дописникот на МИА.

Ние имаме потреба од Западен Балкан и Западен Балкан има потреба од нас. Ние треба да го ревитализраме процесот на проширување. Поради тоа се одржа состанокот со лидерите на земјите од регионот пред советот на ЕУ, рече тој.

Дебатата беше отворена, искрена и исто така остра со шефовите на државите и владите на овие земји. Ние одлучивме да го ревитализираме нашето ангажирање кон овој регион. Ние сакаме да го ревитализираме процесот на проширувањето. И ние треба да видиме како да ги надминеме пречките, рече претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Со Македонија и и Албанија отворањето на преговорите за членство е приоритетно. Бугарската влада го подигна ветото за Македонија, вчера имаше делегација во земјата за да се фаворизира процесот на пристапување на оваа земја.

Притоа Шарл МИшел му се заблагаори на француското претседателство за постигнатиот напредок по ова прашање.

Напредокот во мултилатералните и билатералните спорови се потребни, нагласи на крајот претседателот на Советот на ЕУ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.