Ознака: Шарл Мишел
Свет 01.02.24 | 18:06

Мишел: ЕУ покажа дека има капацитет за решавање на сложени проблеми

Постигнавме договор за ревизија на Повеќегодишната финансиска рамка на Европската Унија, кој јасно го покажува лидерството и единството на Европскиот совет и на ЕУ...

Свет 26.01.24 | 20:44

Шарл Мишел се откажува од кандидатурата на европските избори

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во петокот изјави дека се откажува од својот план да се кандидира за Европскиот парламент. Нема да бидам кандидат на европските...

Свет 07.01.24 | 11:15

Шарл Мишел ќе се кандидира за европратеник

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел ќе се кандидира за избор во Европскиот парламент (ЕП) во јуни и ќе се повлече од сегашната функција доколку биде избран,...

Свет 06.11.23 | 18:11

Мишел повика на промени на составот на Советот за безбедност на ОН

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска, на годишната конференција во Брисел на амбасадорите на ЕУ ширум светот, повика на промени во составот на Советот...

Свет 04.10.23 | 21:43

Мишел: Украина би можела да стане членка на ЕУ до 2030

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел го поддржува приемот на Украина во Европската унија до 2030 година, доколку се исполнат одредени услови и ако секој си ја...

Свет 04.10.23 | 11:32

Мишел: На декемврискиот Самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан

На Самитот на ЕУ во декември очекувам одлуки поврзани со проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан, согласно извештајот на Европската комисија за усогласеноста...

Свет 04.10.23 | 09:17

Мишел: Украина може да се приклучи во ЕУ во 2030 година

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел изјави дека Украина би можела да се приклучи на Европската унија во 2030 година „доколку двете страни си ја завршат домашната...

Свет 01.09.23 | 20:44

Кој е Шарл Мишел: Бабата и дедото му кажувале како пателе од фашистите во Втората светска војна. но тоа не го земал здраво за готово

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел стана познат во јавноста по изјавата во Блед дека земјите од регионот треба да станат членки на ЕУ. Подоцна таа негова изјава...

Вести 01.09.23 | 16:43

Мишел сега и ветува европска перспектива и на Грузија

Грузија не треба да ја пропушти историската шанса што ја доби со одлуката на Европскиот совет да и додели на земјата европска перспектива, порача денеска претседателот...

Балкан 31.08.23 | 20:22

Шарл Мишел: ЕУ мора да одреди датум за новото проширување

Европската унија мора да одреди датум за новото проширување бидејќи без него никогаш нема да биде подготвена да прими нови членки, изјави претседателот на Европскиот...

Балкан 29.08.23 | 17:55

Мишел: Проширувањето на Западен Балкан во 2030 година, реална, но амбициозна цел

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска изјави дека неговата оценка дека Европската унија и Западен Балкан треба да бидат подготвени за проширување до...

Македонија 29.08.23 | 15:58

Кратко траеше радоста на власта: ЕУ бара да не се шпекулира со датуми за прием

Кратко траеше радоста на власта по изјавата на претседателот на Европкиот совет Шарл Мишел дека во 2030 година може да има проширување со нови членки. Од Европската комисија...

Балкан 25.06.23 | 18:58

Рама утре на средба со Шарл Мишел во Брисел

На покана на претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел, утре во Брисел ќе престојува албанскиот премиер Еди Рама, јавија албанските медиуми. Нивната средба е најавена...

Македонија 25.04.23 | 16:41

Се слушнаа Ковачевски и Мишел: ЕУ многу не поддржува да станеме членки

Актуелната ситуација во регионот, продолжувањето на евроинтеграцискиот пат на земјава и спроведувањето на потребните реформи, беа тема на денешниот телефонски разговор...

Свет 06.02.23 | 22:35

Зеленски поканет на самитот на Европскиот совет во Брисел

Европската унија се подготвува за можна посета на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Брисел во четврток за да се сретне со лидерите на блокот и да се обрати...

Балкан 06.12.22 | 10:38

Мишел: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан и ние денеска потпишуваме конкретни договори

Претседателот на Совет на Европа, Шарл Мишел, пред почетокот на самитот ЕУ-Западен Балкан изјави дека ова е историски ден не само за Тирана, туку и за односот на ЕУ со...

Свет 08.11.22 | 20:26

Кина го забрани говорот на претседателот на ЕУ

Кинеските власти го забранија емитувањето на говорот на претседателот на Советот на ЕУ Шарл Мишел во текот на церемонијата на отворањето на меѓународниот саем во Шангај. Тоа...

Македонија 22.09.22 | 08:10

Средба на Османи и Ковачевски со Мишел: Македонија е во квалитативно повисока фаза во своите односи со ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамки на 77-то Генерално заседание на ОН оствариле кратка средба со претседателот...

Свет 16.09.22 | 17:05

Мишел: Земјите-членки на ЕУ треба да дејствуваат заедно против енергетската криза

Земјите-членки на ЕУ треба да дејствуваат обединето против енергетската криза предизвикана од наглиот раст на цените со намалување на потрошувачката на електрична...

Македонија 19.07.22 | 14:17

Мишел: Знам дека Македонците се посветени на нашата заедничка иднина во ЕУ

Македонци, денес вашата земја го прави првиот клучен чекор на патот на преговорите со Европската Унија. Земјата презеде важни реформи и знам дека Македонците се посветени...