Ознака: Шарл Мишел
Македонија 22.09.22 | 08:10

Средба на Османи и Ковачевски со Мишел: Македонија е во квалитативно повисока фаза во своите односи со ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамки на 77-то Генерално заседание на ОН оствариле кратка средба со претседателот...

Свет 16.09.22 | 17:05

Мишел: Земјите-членки на ЕУ треба да дејствуваат заедно против енергетската криза

Земјите-членки на ЕУ треба да дејствуваат обединето против енергетската криза предизвикана од наглиот раст на цените со намалување на потрошувачката на електрична...

Македонија 19.07.22 | 14:17

Мишел: Знам дека Македонците се посветени на нашата заедничка иднина во ЕУ

Македонци, денес вашата земја го прави првиот клучен чекор на патот на преговорите со Европската Унија. Земјата презеде важни реформи и знам дека Македонците се посветени...

Македонија 16.07.22 | 18:24

Мишел: Нашата иднина е заедничка и ве чекаме со отворени раце

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, преку својот профил на Твитер порача дека денешното гласање го поплочува патот за одржување на Меѓувладина конференција...

Македонија 16.07.22 | 15:03

Вархеји и Мишел го поздравија усвојувањето на заклучоците за францускиот предлог

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји го поздрави гласањето во Собранието со кое, како што напиша, и се дава јасен мандат на Владата да започне првата меѓувладина...

Балкан 11.07.22 | 16:24

Мишел: Геноцидот во Сребреница еден од најмрачните моменти во модерната европска историја

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по повод 27-годишнината од случувањата во Сребреница во Босна и Херцеговина, изјави дека „Геноцидот во Сребреница е еден...

Свет 07.07.22 | 12:58

Еве кој бара да го прифатиме францускиот предлог: Мишел не го сакаа ниту во неговата Белгија

Сегашниот претседател на Европскиот совет Шарл Мишел кој дојде да ги убедува Македонците да го прифатат францускиот предлог беше избркан од позицијата премиер на Белгија...

Македонија 06.07.22 | 12:23

Шарл Мишел: Ние имаме потреба од Западен Балкан и Западен Балкан има потреба од нас

Претставувајќи ги заклучоците од последниот Советот на ЕУ, одржан на 23 и 24 јуни во Брисел, претседателот на Советот Шарл Мишел нагласи дека „Ние имаме потреба од Западен...

Македонија 06.07.22 | 08:29

Шарл Мишел: Ова не е земи или остави ситуација

Многу е важно да бидеме смирени и сталожени и да дозволиме политичка дебата. Како Ваш пријател, се надевам дека нема да ја пропуштите оваа можност да направите чекор...

Македонија 06.07.22 | 08:19

Шарл Мишел гостин на владината седница

Владата на Република Македонија денеска ја одржа 58-та редовна седница на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата присуствуваше и се...

Македонија 05.07.22 | 13:13

Ковачевски-Мишел: Силна поддршка за исполнување на стратешката цел – полноправно членство во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, соопштија од владината...

Македонија 05.07.22 | 12:50

Пендаровски на средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој престојува во еднодневна посета на Република Македонија,...

Македонија 05.07.22 | 12:26

ЛДП, ДОМ и ДС на средба со Шарл Мишел

Помалите партнери во коалицијата на СДСМ (ДОМ, ЛДП и Демократски Сојуз) ќе се сретнат со претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел којшто е во посета на Македонија...

Македонија 05.07.22 | 12:03

Груби го пречека Мишел на скопскиот аеродром: Поддршка да донесеме правилна одлука

Првиот вицепремиер Артан Груби на Меѓународниот аеродром Скопје го пречека претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел. „Неговата посета на Скопје е од големо значење...

Македонија 05.07.22 | 11:52

Се повторува сценариото со промената на името: Челници на ЕУ доаѓаат да нè убедуваат колку е добро да го прифатиме францускиот предлог

Денешната посета на првиот човек на Европскиот совет Шарл Мишел кој доаѓа да даде поддршка за францускиот предлог потсети на случувањата пред референдумот за промена...

Македонија 05.07.22 | 08:22

Претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел доаѓа за францускиот предлог

Претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел денеска е во еднодневна посета на Република Македонија. Како што соопшти владината прес служба, во рамки на посетата...

Македонија 04.07.22 | 18:18

И Шарл Мишел доаѓа да нè убедува

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел утре пристигнува во Скопје во рамки на разговорите за францускиот предлог за преговарачката рамка. Ова за МИА го потврдија...

Македонија 30.06.22 | 16:21

Мишел: Имаме решение за старт на преговорите со Македонија, сега е време да се каже да

Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Македонија, објави попладнево...

Свет 24.06.22 | 16:55

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива на проширувањето

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по дебатата на лидерите на ЕУ за европската политичка заедница, изјави дека тоа „не е алтернатива на проширувањето“,...

Македонија 16.06.22 | 12:48

Пендаровски: Ние во Скопје немаме видено француски предлог

Ние во Скопје немаме видено француски предлог, изјави претседателот Стево Пендаровски во рамки на заедничката конференција со претседателот на Европскиот совет Шарл...