СДСМ го штити стандардот на граѓаните, велат од владејачката партија.

Со новите мерки и одлуки на Владата се намалуваат цените на над 500 прехранбени производи во 25 категории, кои граѓаните до 30 ноември ќе ги купуваат по намалени, замрзнати цени. Се намалуваат цените на лебот, оризот, месото, млекото, јогуртот, сирењето, кашкавалот, брашното, јајцата, овошјето, зеленчукот…Основните прехранбени производи ќе се продаваат за 10 проценти пониска цена во однос на цената по која што се продавале на 1 август. Кај дел од производите кај кои од август до сега е забележано енормно покачување на цените може да има поевтинување и за 30 проценти, се додава во соопштението на СДСМ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.