Обвинителката Вилма Русковска денеска во 12 часот за суспендирањето од работа ќе поднесе жалба до Советот на јавни обвинители, по што ќе даде и изјава за медиумите.

Ова следува откако отвори дисциплинска постапка и ги суспендираше Русковска и обвинителките Елизабета Јосифовска и Ивана Трајчева за случајот со претресот во Управата за финансиска полиција со која раководеше Арафат Муареми. Со обвинителствтото за Организиран криминал привремено управува обвинителката Лиле Стефанова.

Ако дисциплинската комисија изрече каква било парична казна или разрешување, Русковска во рок од седум дена има право на жалба повторно до Советот на јавните обвинители.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.