Ознака: Вилма Русковска
Македонија 09.01.21 | 14:15

Ha нитy eднo лицe кoe yпaднa во Koнгpecот нe мy се cyди за тepopизам: Лaжни вecти нa Дojче Веле – aлиби зa Pycковска

„Дојче Веле“ на македонски шири лажни вести во текстот насловен „ Подарок од Трамп за Вилма“. Во шпекулативниот текст исполнет со манипулации авторот Љупчо Поповски...

Македонија 24.12.20 | 09:21

Русковска е демантирана дека телефоните на Нинџа биле исклучени

По сведочењето на вештакот Мирослав Котевски стана повеќе од јасно дека Александар Василевски Нинџа не бил во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април 2017 година.  Ова вештакот...

Македонија 22.12.20 | 20:03

Илиевски: Рускоска не верува на вештаци, ама затоа му верува на криминалецот Нинџа

РУСКОСКА НЕ ВЕРУВА НА ОВЛАСТЕН ВЕШТАК И ДОКТОР НА НАУКИ, ТУКУ НА НИНЏА, КРИМИНАЛЕЦ СО ЧЕТИРИ РАЗЛИЧНИ ВЕРЗИИ ЗА 27-МИ АПРИЛ Обвинителката Вилма Рускоска (нагалено и скратено:...

Македонија 11.12.20 | 23:42

Рускоска не знае каде е Луј Витон торбата

Прашана за случајот „Рекет“ и каде завршиле парите oбвинителката Вилма Рускоска рече дека кога вршеле вештачење на телефонот на Бојан Јовановски според локацијата...

Македонија 27.11.20 | 12:22

Рускоска ни по сведочењето на Заев нема да го повлече обвинението за 27 април

Обвинителката Вилма Русковска вели дека не е изненадена од денешното сведочење на премиерот Зорна Заев, но оти нема да го повлече обвинението за настаните од 27 април....

Македонија 13.11.20 | 23:57

Предметот за снимката на Дончев како зема пари бил во предистражна постапка, објасни Рускоска

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во интервју за „360 степени“ зборуваше и за видео и аудиоматеријалите...

Црна хроника 13.11.20 | 13:32

Русковска: Во веледрогеријата „Пановски“ се одзема документација, не се врши претрес

Полициски инспектори од одделот за борба против организиран криминал и корупција на МВР претпладнево, по наредба на Обвинителството за гонење на организиран криминал...

Македонија 15.10.20 | 14:16

Илиевски: Ќе поднесе ли ВиРус оставка поради лошото практицирање на правото?

Се случи чудо! Дури и во вакви „трас-трас“ времиња Судот смогна храброст да постапи по закон, а не по желби произлезени од психички комплицирани состојби и ја отфрли...

Македонија 13.10.20 | 14:30

Судот ја отфрли тужбата на Русковска против ВМРО-ДПМНЕ како неоснована

Неоснована била тужбата на обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска против опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. На денешното рочиште...

Македонија 03.10.20 | 20:37

Аферите на власта беа испишани пред Обвинителството: „Се слушаме ли, обвинителке Вилма“?

„Се слушаме ли, обвинителке Вилма“ ечеше пред Обвинителството на вечерашниот протест. Народот испрати пораки дека во државата не владее правда. Пред обвинителството...

Македонија 24.09.20 | 20:45

Менкиноски: Рускоска е обвинител на СДСМ која служи за политички прогон на луѓе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиноски,во гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека јавната обвинителка Вилма Рускоска е обвинителка...

Македонија 24.09.20 | 11:25

Јанушев кон Русковска: Паричката има две страни, нели обвинителке?

Паричката има две страни, нели обвинителке?, ја прашува Игор Јанушев од ВМРО ДПМНЕ обвинителката Вилма Русковска, по повод вчерашното прво рочиште од судскиот процес...

Македонија 23.09.20 | 17:41

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Рускоска предизвикале загриженост, анксиозност и душевна болка кај обвинителката

Двата тв спотови со ликот на Вилма Рускоска кои во текот на кампањата беа емитувани по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале, загриженост, анксиозност и душевна болка кај...

Македонија 23.09.20 | 16:17

Тошковски: Тужбеното барање на Русковска е неосновано

Денес се одржа подготвително рочиште во кое што шефот на Јавното обвинителство за организиран криминал и на корупција, обвинителката Вилма Русковска во својство на...

Црна хроника 10.09.20 | 08:45

Вилма Русковска на суд ќе побара отштета од 10.000 евра од ВМРО-ДПМНЕ

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, на 23 септември на суд ќе се соочи со раководството на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 20.07.20 | 10:53

Одбиено барањето за иземање на обвинителката Русковска во случајот Меѓународен сојуз

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовевски го одбил барањето на одбараната на обвинетата Фросина Ременски за иземање на обвинителката Вилма Русковска во случајот...

Македонија 06.07.20 | 21:59

Мицкоски: Се чудам како допреле спотовите до Рускоска и Кацарска а не допреле криминалот и рекетот на власта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека  е зачуден како допреле спотовите...

Македонија 06.07.20 | 14:12

Не само што седела со Боки, туку Русковска пеела и караоке на неговата журка

Поранешната пратеничка од СДСМ, сега обвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, Фросина Ременски во своето гостување во „Алфа“ телевизија открива детали и интриги...

Македонија 04.07.20 | 10:32

Русковска до ВМРО-ДПМНЕ доставила опомена пред тужба за клевета

Шефицата на Основното јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вчера (3.7.) до Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ преку полномошник...

Црна хроника 01.07.20 | 12:25

Рускоска: Нема основ за мое изземање, но оставам да одлучи ЈО

Единствена работа што ми е важна во моето работење е тоа дали е сторено кривично дело и дали јас имам доволно докази за да поднесам обвинение. Досега сум се водела од...