Живееме во едно девастирано општество каде системот е доведен до распаѓање, оцени претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Панче Тошковски во вчерашната „24 анализа“.

Зборувајќи конкретно за разрешувањето на некогашната шефица на ЈО за гонење организиран криминал и висока корупција Вилма Русковска.

Русковска требаше да биде разрешена пред многу години, кога поднесе неписмено обвинение кое заврши со одлука на Врховен. Сите овие пресуди кои беа донесени насила, паднаа во Стразбур. Ова денес не е правда. Обвинителскиот совет разреши обвинител заради тоа што врз основа на судска наредба постапила како што постапила. Не е причина измислен обвинителен акт, а ова е причина?, вели Тошковски.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.