Ознака: Вилма Русковска
Црна хроника 09.06.20 | 10:42

„Омилениот сведок” и „Последна шанса” на Русковска денеска сведочи за организаторите на 27 април

Во пресрет на денешнто сведочење на Александар Василевски Нинџа во случајот за т.н. „организатори“ на настаните на 27-ми април, јавноста се прашува дали Василевски-Нинџа...

Македонија 08.06.20 | 12:37

Јовески и Русковска мора да престанат да го штитат Заев

Обвинителството предводено од Љубомир Јовески, мора по службена должност, по допрен глас, да отвори случај по завршниот исказ на првоосомничениот во случајот „Рекет“,...

Црна хроника 01.06.20 | 20:27

Вилма му побарала на Боки да и купи чевли од Милано

Боки денеска тврдеше дека имал близок однос со обвинителката Вилма Рускоска. Тој раскажа за една нивна ватсап комуникација додека бил во Белград на пат за Милано. Вилма...

Црна хроника 01.06.20 | 14:53

Зошто не разликувала што е што: Боки сакаше да ѝ подари „Луј Витон“ марама на Русковска

За време на своето завршно обраќање за случајот „Рекет“, обвинетиот Бојан Јовановски извади една „Луј Витон“ марама која, како што рече, е една од ретките кои не му...

Македонија 27.05.20 | 23:44

Нели Заев го пријави „Рекет“? Како на Русковска наеднаш ѝ се згадило кога Камчев ѝ кажал?

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор Јанушев...

Црна хроника 26.05.20 | 11:58

Рускоска рече дека Боки има само 36.000 следачи на социјалните мрежи и оти не е воопшто влијателен

Боки 13 има 36.000 следачи на социјалните мрежи и воопшто не може да се каже дека е влијателен, истакна обвинителката Вилма Рускоска во завршните зборови. Тие следачи можат...

Црна хроника 26.05.20 | 11:25

Рускоска: Јанева се уште живее во филмот на „Чарлиевите ангели“, а Боки зел 1,5 милиони евра од Камчеви

Обвинителката Вилма Рускоска во денешните завршни зборови е убедена го докажале обвиниението за случајот „Рекет“. Според неа, Катица Јанева се уште живее во филмот...

Македонија 16.05.20 | 10:18

Обвинителството одбило барање на МВР Ден Дончев да биде ставен на „Стоп” листа

Вилма Русковска добила барање Ден Дончев да биде ставен на таканаречената „Стоп” листа за да не може да ја напушти Македонија, дознава „Експрес“, според чии извори...

Македонија 15.05.20 | 12:53

Обвинителството води истрага против Ден Дончев, Русковска не знае дали тој е во државата

Обвинителството за организиран криминал и корупција води истрага против, сега веќе поранешниот директор на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев. Ваквата информација...

Македонија 08.05.20 | 15:50

Русковска: Факт е дека Јанева примила пари

Обвинението се темели на докази, и материјални и од сведочење на поранешни колеги на Катица Јанева, така што апсолутно не е точно дека обвинението се темели само врз...

Црна хроника 06.03.20 | 12:11

Русковска го праша сведокот дали има доказ дека му давал пари на Боки за телевизијата

На крајот на сведочењето за случајот „Рекет“ на сведокот Александар Радуловиќ, обвинителката Вилма Русковска го запраша дали има некаков материјален доказ дека му...

Македонија 26.02.20 | 22:35

Новинарот Димовски ѝ откри на Рускоска кој го снимил Заев: Ќе го прашате ли Панделевски дали тој бил на средбата со премиерот?

Во денешното издание на емисијата „Што не е јасно?“ каде гостуваше обвинителката Вилма Русковска новинарот и водител, Саше Димовски објави ексклузивна информација...

Македонија 26.02.20 | 16:13

Русковска кон Мицкоски: Невкусно е лични имиња да се користат во предизборна кампања

Мислам дека е многу невкусно лични имиња да се користат во предизборна кампања. Доколку кој било има замерка на моето постапување тоа треба да го пријави. Ако нема доверба...

Македонија 19.02.20 | 10:56

Милошоски ги предаде снимките: Најдобро е Русковска да го повика Заев за исказ

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ утрово беше кај шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска да ги предаде аудиоматеријалите...

Македонија 18.02.20 | 10:38

Петте истраги за кои Рускоска и Јовески се глуви и слепи

Додека и во Обивнителството и во судот се форсираат и се закажуваат седници за предмети кои се важни за СДСМ и нивните соработници, јавнсота прашува до каде се истрагите...

Македонија 18.02.20 | 09:33

Милошоски на Русковска ќе ѝ предаде снимка на која се препознавал гласот на Заев

Антонио Милошоски, на неговиот Фејсбук профил најави дека утре, на негова иницијатива, во Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција, ќе се сретне...

Црна хроника 06.02.20 | 10:50

Боки 13 ја колнеше обвинителката Рускоска: Корумпирана обвинителке, вршите тортура врз мене

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, пред почетокот на денешното рочиште за случајот рекет ја колнеше обвинителкатаВилма Рускоска. Тој беше револтиран затоа што Рускоска...

Македонија 29.01.20 | 14:33

Арсовски: Кацарска треба да биде суспендирана, и се заканува затвор

Фекалиите од Луј Витон правосудството со секое ново рочиште за Рекет почнаа да излегуваат на виделина. Разобличени се сите маски на независно расцветано судство на...

Македонија 27.01.20 | 12:13

Мицкоски: Русковска се претвори во заштитник на скандалите на Заев

Што треба повеќе да се случи ова обвинителство да започне да гледа докази за криминал кај власта, прашува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, додавајќи дека изјавата...

Македонија 26.01.20 | 13:13

Зошто Рускоска не ги повикала луѓето кои вршеле транспорт на гласачите по наредба на Вице Заев?

Зошто обвинителката Вилма Рускоска не ги повикала луѓето кои вршеле транспорт на гласачите по наредба на Вице Заев, јавно прашува пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошски. „Ла...