Ознака: Вилма Русковска
Македонија 19.08.22 | 14:17

Невистинити се изјавите на Русковска за побараните предмети, велат од Управата за финансиска полиција

Невистинити се изјавите на обвинителката Вилма Русковска дека од Управата за финансиска полиција барала конкретни 300 предмети и дека и се доставени само 30-тина предмети...

Македонија 19.08.22 | 12:46

Русковска е убедена дека не ја чека судбината на Катица Јанева

Мојата судбина со решението за суспензија апсолутно не ја споредувам со судбината на поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, изјави...

Македонија 19.08.22 | 10:22

Русковска денеска ќе поднесе жалба за суспензијата

Обвинителката Вилма Русковска денеска во 12 часот за суспендирањето од работа ќе поднесе жалба до Советот на јавни обвинители, по што ќе даде и изјава за медиумите. Ова...

Македонија 18.08.22 | 14:15

Обвинител Димовски: Јас не дадов оставка, јас се евакуирав! Не сте свесни колку институциите се заробени

Воислав Димоски од јули веќе не е обвинител во обвинителството во Охрид. Сам даде оставка незадоволен од тоа што за 10 години не успеа да помогне во проектот на менување...

Македонија 17.08.22 | 20:25

Данева за аферата Русковска/Муареми: Малку несоодветен начин за спроведување на идејата „Нема правда, нема мир”!

Формирано Специјално јавно обвинителство чија шефица е осудена за корупција, а обвинителството укинато. Обвинителство за организиран криминал времено го раководи...

Македонија 17.08.22 | 18:20

Соопштение: Републичкото Јавно обвинителство и ОЈО ГОКК непречено функционираат и продолжуваат активно да постапуваат

Републичкото Јавно обвинителство и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција непречено функционираат и продолжуваат активно да...

Македонија 17.08.22 | 17:20

Русковска ќе се жали на одлуката за суспензија, владата тврди дека на Муареми му истекол мандатот

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе се жали на суспензијата од републичкиот обвинител, Љубомир...

Македонија 17.08.22 | 16:20

Калајџиев: Русковска направи три грешки, најсериозната е што згазила врз нечија нога каде што не требало

Јавноста знае дека наша препорака беше обвинителките и директорот на некој начин да се суспендираат со цел случајот со сомневањата за Финансиската полиција да се расчисти...

Македонија 17.08.22 | 15:08

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска додека трае суспензијата

По суспензијата на Вилма Русковска, нејзиното место според годишниот план за распоред на обвинители ќе го преземе обвинителката Лиле Стефанова. Стефанова ги водеше...

Македонија 17.08.22 | 12:15

Русковска ќе се жали пред Советот на јавни обвинители

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска која беше суспендирана од функцијата, ќе се жали пред Советот...

Македонија 16.08.22 | 16:20

По суспензијата Русковска со придружба изнесена од канцеларијата, веќе нема пристап до документи и предмети

Со добивањето на решението за суспензија, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал Вилма Русковска со придружба била изнесена од канцеларијата,...

Македонија 16.08.22 | 15:07

Дисциплинска постапка за три обвинители, меѓу нив и Вилма Русковска?

Републичкиот јавен обвинител денеска поднесе предлог за поведување дисциплинска постапка за утврдување одговорност на тројца јавни обвинители, за кои постои сомнение...

Црна хроника 08.08.22 | 13:33

Муараеми поднесе кривична пријава против Русковска

Управата за финансиска полиција денеска поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО), соопшти Управата, наведувајќи дека во пријавата биле...

Македонија 08.08.22 | 08:55

Сега Муареми ќе ја тужи Русковска

Директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми во текот на денешниот ден се очекува до Основното јавно обвинителство да ги достави најавените кривични пријави...

Македонија 06.08.22 | 09:26

Кога институциите задолжени за борба со криминалот и самите прават криминал

Последните случувања на релација Русковска-Муареми покажуваат дека институциите надлежни за борба со криминалот го правеле токму спротивното. Меѓусебните обвинувања...

Македонија 05.08.22 | 19:22

Судирот Муареми-Русковска е на штета на граѓаните, порача Спасовски

Ова предизвикува штета на граѓаните, затоа што вербата во институциите се губи. Мора секој еден што носи функција, мора да носи одговорност. Не може да се дозволи да се...

Македонија 05.08.22 | 12:52

EУ не зазема став за „војната“ Рускоска – Муареми, бара спроведување на владеењето на правото

Европската Унија внимателно ги следи сите случувања поврзани со меѓусебните неодамнешни јавни размени на обвинувања меѓу шефицата на Основното јавно обвинителство...

Македонија 05.08.22 | 12:52

И ЕУ ја откачи Русковска: Проблемот треба да го решат надлежните органи

Европската Унија внимателно ги следи сите случувања поврзани со меѓусебните неодамнешни јавни размени на обвинувања меѓу шефицата на Основното јавно обвинителство...

Македонија 05.08.22 | 08:53

УЈП и Финансиската полиција рекератски дувла, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Од препукувањата на обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска и првиот човек на Финансиската полиција Арафат Муареми полека излегува на виделина сето она...

Македонија 04.08.22 | 23:33

Чавков ѝ пиша на Русковска: Им служеше и на бившите и на сегашните, сега си во страв и очај заради 27 април

Твојата загриженост, очај и страв се последица на бруталната злоупотреба на правото на кривично гонење, подеднакво слугувајќи на поранешни и сегашни функционери! Ова...