Екстрадицијата на осомничен за двојно убиство, Љупчо Палевски – Палчо, може да се случи наскоро, останува само да се договорат деталите за примопредавање кои се од технички карактер, информираше претседателот на државата Стево Пендаровски, во интервју за „Тема на денот“ на Телевизија Сител.

Доцна попладнево, изјави Пендаровски, добивме информација дека неговата екстрадиција не е спорна од безбедносно-разузнавачки аспект.

Практично сега остануваат само техничките детали од она што се нарекува меѓународна правна помош што се случува како процес меѓу двете министерства за правда. Значи, ако смеам да предвидувам, бидејќи ова не е спорно, имаше прашања што со некакви припадници на ФЕТО, паметите…нема да има никакви условувања. Од тој аспект работата е исчистена, чиста, и дека сега останува само да се договорат деталите за примопредавање кои се од технички карактер. Значи, дека таа екстрадиција може да се случи многу скоро, рече Пендаровски.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.