Ознака: љупчо палевски палчо
Македонија 12.03.24 | 11:07

Укинат е притворот на возачот на Љупчо Палевски

Укинат е притворот на Стефан Димковски, возачот осомничен за помагање при бегството на Љупчо Палевски-Палчо, пренесува „Фокус“. Одлуката тој да излезе од истражниот...

Македонија 07.03.24 | 20:01

Ревизијата констатирала отсуство на процедури во случајот на Палчо, токму тоа го спасува Спасовски од одговорност, реагира ВМРО-ДПМНЕ

Ја разбираме потребата на СДС да го брани сопствениот поранешен претседател на градска организација и осомничен за сурово двојно убиство Љупчо Палевски Палчо, но тоа...

Црна хроника 01.03.24 | 13:39

Аврамовска – Мадиќ: Палевски ќе биде екстрадиран веднаш по завршувањето на административните документи

Заменик министерката за правда Викторија Аврамовска – Мадиќ во врска со екстрадицијата на Љупчо Палевски, осомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски,...

Македонија 23.02.24 | 12:37

Министерството за правда нема информација од Турција до каде е екстрадицијата за Палевски

Министерството за правда се уште нема абер од Турција кога би бил екстрадиран Љупчо Палевски – Палчо, осомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на...

Македонија 08.02.24 | 12:25

Лога е во Анкара да бара Турција да ја забрза екстрадицијата на Палевски

Дводневната работна посета на Република Турција, министерот за правда во техничката Влада, Кренар Лога ја започна со средба со претседателот на Врховниот касационен...

Македонија 06.02.24 | 08:10

Џафери го праќа Лога во Tурција за да провери до каде е екстрадицијата на Палевски

Делегација предводена од министерот за правда Кренар Лога на 8 февруари ќе престојува во Анкара каде ќе има средби со официјалните турски претставници, а едно од прашањата...

Македонија 09.01.24 | 20:06

Пендаровски: Љупчо Палевски – Палчо многу скоро ќе биде екстрадиран

Екстрадицијата на осомничен за двојно убиство, Љупчо Палевски – Палчо, може да се случи наскоро, останува само да се договорат деталите за примопредавање кои се од технички...

Црна хроника 29.12.23 | 12:34

На Палевски му е одреден 40 дена затвор во турски Беликесир

Министерството за правда соопшти дека преку дописот од Републичкото Јавно Обвинителство Беликесир- Турција се информира дека на осомничениот за двојното убиство Љупчо...

Црна хроника 24.12.23 | 14:39

Вања Ѓорчевска е убиена со истрел од огнострелно оружје во глава, покажува обдукцијата

Вања Ѓорчевска е убиена со истрел од огнострелно оружје во глава, покажува извештајот од обдукцијата на Судска медицина, дознава „Скопје1“ од свои извори од Судската...

Македонија 21.12.23 | 21:08

Пендаровски не очекува турските власти да ја одолговлекуваат екстрадицијата на Љупчо Палевски

Претседателот на државата Стево Пендаровски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на „Канал 5“ телевизија рече дека не очекува турските власти да ја одолговлекуваат...

Македонија 18.12.23 | 21:30

Мицкоски: Љупчо Палевски Палчо е партиско полициска инсталација на власта, проверете како собра потписи за партија

Доколку ги следите неговите ставови поврзани со одредени теми и доколку се вратите наназад во неговото минато како претседател на градската организација на СДСМ, јас...

Македонија 15.12.23 | 15:24

Палевски може да биде притворен максимум до една година во Турција

Љупчо Палевски Палчо, кој е осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски може да биде држен во притвор во Турција максимално...

Македонија 15.12.23 | 09:44

Поранешен началник: Палевски сигурно имал доушник во истрагата, затоа беше толку опуштен

Главното прашање е зошто полицијата не постапила според методологијата на работа, уште од убиството на Панче Жежовски, во тој случај евентуално можело да се избегне...

Македонија 12.12.23 | 08:51

Јавете се, претседателе, за да Ви каже Ердоган дека во нормални држави судството е независно

Зошто претседателе би му се јавувале на Ердоган? Ама кога ќе размисли човек можеби сепак е добро да се јавите, за да Ви каже Ердоган дека во нормални држави судството...

Македонија 12.12.23 | 08:47

Пендаровски ќе го бара Ердоган за екстрадицијата на Палевски

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 рече дека размислува во следните денови да испрати порака до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган...

Македонија 11.12.23 | 13:50

Георгиевски: Системот на неказнивост го роди Палчо, но Македонците се заљубени во тој систем

Лидерот на ВМРО-Народна, Љубчо Георгевски преку објава на социјалните мрежи вели дека многу добро го познава убиецот на малата Вања, Љупчо Палевски-Палчо. Според него,...

Македонија 09.12.23 | 12:23

Ковачки до Спасовски: Дали имате податок дека возилото на убиениот Панче е во Скопје од 24 ноември, три дена пред убијците да ја убијат Вања?

Драган Ковачки, пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција истакна дека и по 48 часа од поставените прашања до Спасовски, а со цел разјаснување...

Македонија 07.12.23 | 15:16

Барањето за екстрадиција на Палевски испратено во Турција

Министерството  за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку Министерството за надворешни работи ќе биде доставено по дипломатски пат...

Македонија 07.12.23 | 12:50

Спасовски: Палевски патувал со македонски пасош

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски очекува денеска да биде испратена во Турција целокупната потребна документација за екстрадиција на Љупчо Палевски,...

Македонија 07.12.23 | 12:29

Адвокатот Васко Стојков сè уште на распит во полиција, кривична ќе има за Димковски кој го возеше Палчо до Турција

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се уште трае распитот на адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата...