Ознака: љупчо палевски палчо
Црна хроника 29.12.23 | 12:34

На Палевски му е одреден 40 дена затвор во турски Беликесир

Министерството за правда соопшти дека преку дописот од Републичкото Јавно Обвинителство Беликесир- Турција се информира дека на осомничениот за двојното убиство Љупчо...

Црна хроника 24.12.23 | 14:39

Вања Ѓорчевска е убиена со истрел од огнострелно оружје во глава, покажува обдукцијата

Вања Ѓорчевска е убиена со истрел од огнострелно оружје во глава, покажува извештајот од обдукцијата на Судска медицина, дознава „Скопје1“ од свои извори од Судската...

Македонија 21.12.23 | 21:08

Пендаровски не очекува турските власти да ја одолговлекуваат екстрадицијата на Љупчо Палевски

Претседателот на државата Стево Пендаровски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на „Канал 5“ телевизија рече дека не очекува турските власти да ја одолговлекуваат...

Македонија 18.12.23 | 21:30

Мицкоски: Љупчо Палевски Палчо е партиско полициска инсталација на власта, проверете како собра потписи за партија

Доколку ги следите неговите ставови поврзани со одредени теми и доколку се вратите наназад во неговото минато како претседател на градската организација на СДСМ, јас...

Македонија 15.12.23 | 15:24

Палевски може да биде притворен максимум до една година во Турција

Љупчо Палевски Палчо, кој е осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски може да биде држен во притвор во Турција максимално...

Македонија 15.12.23 | 09:44

Поранешен началник: Палевски сигурно имал доушник во истрагата, затоа беше толку опуштен

Главното прашање е зошто полицијата не постапила според методологијата на работа, уште од убиството на Панче Жежовски, во тој случај евентуално можело да се избегне...

Македонија 12.12.23 | 08:51

Јавете се, претседателе, за да Ви каже Ердоган дека во нормални држави судството е независно

Зошто претседателе би му се јавувале на Ердоган? Ама кога ќе размисли човек можеби сепак е добро да се јавите, за да Ви каже Ердоган дека во нормални држави судството...

Македонија 12.12.23 | 08:47

Пендаровски ќе го бара Ердоган за екстрадицијата на Палевски

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 рече дека размислува во следните денови да испрати порака до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган...

Македонија 11.12.23 | 13:50

Георгиевски: Системот на неказнивост го роди Палчо, но Македонците се заљубени во тој систем

Лидерот на ВМРО-Народна, Љубчо Георгевски преку објава на социјалните мрежи вели дека многу добро го познава убиецот на малата Вања, Љупчо Палевски-Палчо. Според него,...

Македонија 09.12.23 | 12:23

Ковачки до Спасовски: Дали имате податок дека возилото на убиениот Панче е во Скопје од 24 ноември, три дена пред убијците да ја убијат Вања?

Драган Ковачки, пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција истакна дека и по 48 часа од поставените прашања до Спасовски, а со цел разјаснување...

Македонија 07.12.23 | 15:16

Барањето за екстрадиција на Палевски испратено во Турција

Министерството  за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку Министерството за надворешни работи ќе биде доставено по дипломатски пат...

Македонија 07.12.23 | 12:50

Спасовски: Палевски патувал со македонски пасош

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски очекува денеска да биде испратена во Турција целокупната потребна документација за екстрадиција на Љупчо Палевски,...

Македонија 07.12.23 | 12:29

Адвокатот Васко Стојков сè уште на распит во полиција, кривична ќе има за Димковски кој го возеше Палчо до Турција

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се уште трае распитот на адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата...

Македонија 07.12.23 | 10:37

Власта водена од партиски интереси го негуваше Палевски

Власта на СДС водена од партиските интереси негуваше монструозен лик како Палевски кој прерасна во Франкештајн. Тие сметаа дека еден таков човек кој преку редовните...

Македонија 07.12.23 | 10:09

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало многу порано да се...

Македонија 07.12.23 | 09:44

Снимка открива дека „цитроенот“ гори веќе во 9:37 часот

Споделувајќи снимки од Визбегово утрото кога 14-годишната Вања Ѓорчевска е киднапирања, новинарот Фуркан Салиу на „ПорталиX“ објави видео на кое се гледа украдениот...

Македонија 06.12.23 | 23:16

Адвокатот на Палчо засега е само приведен, Обвинителството утре ќе одлучува дали ќе побара притвор

Aдвокатот на Љупчо Палевски Палчo e приведен откако неколку часови беше на распит во полициската станица Центар.Васко Стојков го превезувал Палевски од Скопје до Белград...

Македонија 06.12.23 | 20:47

Дали ќе има притвор и за адвокатот на Палчо?

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, замина во Белград, е на распит во полициска станица, потврдија...

Патувања 06.12.23 | 19:44

Ова е Баликешир, градот во кој се криеше Палчо

Баликешир кој стана познат откако во него се криеше Љупчо Палевски-Палчо е град во Турција и е главен град на провинцијата Баликешир. Баликешир се наоѓа во регионот...

Македонија 06.12.23 | 16:15

Скандалозна група на Фејсбук „Правда за Палчо“

На социјалните мрежи се шират срамни завери за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски од Велес. Се формираат групи преку кои се бара правда за првоосомничениот...