Признавањето на Македонската Православна Црква од страна на Вселенската патријаршија преставува историски чин со огромно значање за Синодот на МПЦ , сите црковни достоинственици и верници, како и за сите граѓани.

МПЦ низ вековите е чувар на Македонскиот национален идентитет и кохезиона сила на Македонците каде и да се.

За трпеливоста и мудрата политика, честитки до Поглаварот г.г.Стефан и Синодот на МПЦ, се наведува во партиското соопштение.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.