Ознака: Павле Трајанов
Македонија 16.07.22 | 14:17

Павле Трајанов не гласаше за францускиот предлог

Павле Трајанов не гласаше за Францускиот предлог, соопштија од ДС. -На денешната седница на Македонскиот Парламент, на која се расправаше за Францускиот предлот (Преговарачка...

Македонија 15.07.22 | 14:48

Трајанов нема да гласа за отворање на Уставот

Лидерот на Демократски сојуз, воедно и пратеник во македонското Собрание Павле Трајанов, ги повтори неговите нацрт-предлози за т.н. француски предлог, на денешанта 81...

Македонија 13.07.22 | 10:23

Павле Трајанов ги објави заклучоците за францускиот предлог

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов ги објави предлог-заклучоците за францускиот предлог, кои ги предлага до Собранието. Предлог-заклучоците ви ги...

Македонија 12.07.22 | 13:07

Павле Трајанов ги објави предлог-заклучоците за францускиот предлог

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов ги објави предлог-заклучоците за францускиот предлог, кои ги предлага до Собранието на Република Македонија. Предлог-заклучоците...

Македонија 08.07.22 | 15:12

Трајанов: Добивме нецела страница, тоа е несериозно, Џафери не може да прифати Информација која не ги задоволува деловничките критериуми

Нецела страница добивме вчера, мислам дека е тоа несериозен и неодговорен пристап. Претседателот на Собранието Талат Џафери не може ова да го прифати како информација...

Македонија 05.07.22 | 12:12

Тасевски за Трајанов, Морачанин и Милевски: Каков човеколик отпад

Павле Трајановски, Морачанин и ти дечко од ЛДП што многу се правиш паметен по телевизии, до кај сте со бугарската помија што ви ја нудат за папање?, им се обраќа актерот...

Македонија 04.07.22 | 20:24

Трајанов: На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски барања

Нема суштински промени помеѓу првиот француски предлог и овој што е ревидиран. На суптилен начин се вградени сите бугарски барања и сега тие стануваат европски барања....

Македонија 04.07.22 | 11:17

Павле Трајанов не излегува од влада, бара да се преработи Преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите...

Македонија 03.07.22 | 18:05

Бојаџиев: ВМРО ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот, но Владата може да си го потпише Протоколот и да не закопа за следните 10 години

Ректорот на Американ Колеџ Марјан Бојаџиев ги повика претседателите на ЛДП, ДОМ и Демократски сојуз Горан Милевски, Маја Морачанин и Павле Трајанов да го одбијат францускиот...

Македонија 02.07.22 | 18:12

Павле Трајанов: Протоколот е контроверзен, да не се потпишува

Протоколот усогласен помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, да не се потпишува, бидејќи е контроверзен и и овозможува на Бугарија директно...

Македонија 01.07.22 | 12:45

Коалициските парнери не виделе ниту еден француски предлог: Трајанов ќе бара да ги види двата

Претседателите на партиите коишто се дел од владината коалиција денеска пред средбата во Владата изјавија дека очекуваат премиерот Димитар Ковачевски да ги информира...

Македонија 28.06.22 | 17:29

Павле Трајанов: Алкохолот меѓу пратениците влијае за атмосферата во Собранието

Пратеникот и поранешен министер Павле Трајанов во изјава за „Слободен печат“, коментирајќи го вчерашниот настан во Собранието, вели дека во законодавниот дом кружи...

Македонија 23.06.22 | 21:31

Трајанов: Идејата не беше да ја „срушиме“ Владата, туку да ги заштитиме стратешките интереси

Лидерот на Демократски сојуз Павле Трајанов попладнево во врска со францускиот предлог изјави дека идејата не била да ја „срушат“ Владата, туку за да спречат загрозување...

Македонија 23.06.22 | 13:56

Трајанов побара оставки од Маричиќ и Османи: ЕУ да ја повлече одлуката за усвојување на преговарачката рамка

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, денеска на прес-конференција во Собранието изјави дека тие се против францускиот предлог во кој, како што посочи,...

Македонија 21.06.22 | 18:55

Помалите партии од власта се креваат против СДСМ: Милевски не го поддржува предлогот на Макрон, на сличен став е и Трајанов

Помалите коалициони партнери на Ковачевски почнаа да се изјаснуваат против францускиот предлог. Првиот човек на ЛДП е на ставот дека билатераланите спорови не смеат...

Македонија 12.05.22 | 22:21

Дали Демократски Сојуз ќе го напушти парламентарното мнозинство доколку биде блокирана една изборна единица?

Пратеникот од Демократски Сојуз, Павле Трајанов вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 одговори на прашањето дали Демократскиот Сојуз ќе го напушти парламентарното...

Македонија 10.05.22 | 17:44

Павле Трајанов: Честитка до Поглаварот и Синодот на МПЦ

Признавањето на Македонската Православна Црква од страна на Вселенската патријаршија преставува историски чин со огромно значање за Синодот на МПЦ , сите црковни...

Македонија 08.05.22 | 22:09

Трајанов ќе бара избори: Ќе ја урнеме Владата ако повторно се блокира една изборна единица

Доколку претседателот на Собранието Талат Џафери ги одолговлекува измените на Изборниот законик пратеници од мнозинството се закнија дека ќе гласаат за престанок...

Македонија 20.04.22 | 21:43

Трајанов: Со Заев сме дискутирале, но Ковачевски ниту еднаш не нè прашал што мислиме за Бугарија

Лидерот на Демократски сојуз и пратеник, Павле Трајанов вели дека коалицијата не била консултирана за ниту едно прашање поврзано со Бугарија откако Димитар Ковачевски...

Македонија 29.03.22 | 11:38

Tрајанов: Во моментов во Влада доминираат политиките на ДУИ и Алтернатива, кои не ја одразуваат волјата на граѓаните

Предлогот за една изборна единица се провлекува веќе две години, а еден од предлагачите е Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократски сојуз. Ова е битно и за...