Основниот граѓански суд Скопје денеска доби осум нови судии. Судиите Кристијан Митревски, Симона Бубевска Муцунски, Лилјана Костојчиноска, Драган Петрушевски, Маја Каталиниќ, Андреа Апостоловска Малиноска, Машкули Пајтин и Јованов Јордан, потпишаа свечени изјави во Судскиот совет.

Свечена изјава претходно потпишаа седум судии во Основен кривичен суд Скопје. Остануваат уште изјавите на новоизбраните судии во Основните судови во Битола, Струмица и Тетово.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.