Ознака: судии
Останати спортови 11.01.19 | 13:56

Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе судат на СП на мечот Шведска – Египет

Најдобрите ракометни судии од Македонија, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се делегирани да ја делат правдата на мечот меѓу Шведска и Египет, натпревар од групата Д на...

Македонија 26.12.18 | 12:13

Не вадете се на мене кога носите пресуди и одлуки за притвор, им пишал Бејли на судиите

Американскиот амбасадор Џес Бејли му пишал на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев дека е разочаран од секојдневните информации што стигнувале до него...

Економија 25.12.18 | 19:35

Судиите ќе тужат за додатоците на плата, судската администрација ќе штрајкува поради мали плати

Над 500 активни и уште околу 200 пензионирани судии, ќе ја тужат државава, барајќи да им се исплатат ретроактивно додатоците на плата, кои им следувале, но не им биле исплатувани...

Македонија 11.12.18 | 14:17

Законите за судови и за Судски совет неделава ќе бидат испратени до Собранието

Владата оваа недела ќе ги пушти во собраниска процедура измените на Законот за судови и на Законот за Судски совет, најави денеска министерката за правда Рената Дескоска. Предложените...

Македонија 07.12.18 | 17:24

Прибе на средби со судии и обвинители – ги убедувал да работат одговорно и транспарентно

Германскиот дипломат Рајнхард Прибе во текот на изминатите три дена престојуваше во Скопје, на чело на групата високи експерти по владеење на право кои ја оценуваа...