Ознака: судии
Македонија 10.02.20 | 20:16

Кои се судиите кои одат во Апелација?

Судскиот совет по повеќе од една година од објавувањето на огласот за избор на судии во Апелацискиот суд конечно избра шестмина судии кои ќе треба да го пополнат кусокот...

Македонија 10.02.20 | 17:57

Скандалозен избор на судии: Судски ја наполни Апелација со партиски миленичиња на СДСМ и ДУИ

По цела година политичко пазарење, Судскиот совет денеска го направи најскандалозниот избор за судии во Апелациониот суд во Скопје. Од шесте избрани судии, барем 5 не...

Македонија 05.02.20 | 12:48

Антикорупциска најпрво ќе ја проверува имотната состојба на претседателите на судовите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) неделава ќе донесе квартален план за првите три месеци и најпрво ќе започне со проверка на имотната состојба...

Македонија 03.02.20 | 12:41

Лани поднесени 131 барање за утврдување одговорност за судии

Во 2019 година поднесени се барања за утврдување одговорност за 131 судија и претседател на суд, што е големо зголемување во однос на 2018 година кога биле поднесени десет...

Македонија 31.01.20 | 23:06

Давидовиќ: Судиите се вмешани со политиката, судството не е самостојно

Кога еден обвинител ќе каже дека одреден судија, во случајот Добрила Кацарска влијаела врз предмет, во случајот „Империја“, ова ја покажува состојбата на нашето судство....

Ракомет 27.01.20 | 10:37

Червар без контрола: Ни ја украде топката, да му е… мајката безобразна

Отиде времето… Ни ја украде топката, да му е… мајката безобразна… Ајде да го завршиме нападот што побрзо. Вака Лино Червар, селекторот на хрватската ракометна репрезентација...

Ракомет 27.01.20 | 10:19

Судиите „најдобри играчи“ на ракометното финале: Македонци, секоја чест!

Моментот кога Ѓорги Начевски во 59. минути пресуди „чекори“ на Игор Карачиќ ќе влезе во антологијата на Европските ракометни првества. На забавената снимка се гледа...

Македонија 23.01.20 | 13:09

Ивановска: Ќе направиме список од судии и обвинители на кои ќе се испитува имотната состојба

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во соработка со Републичкиот судски совет (РСС) ќе прават список на судии чија имотна состојба ќе биде испитувана. Ние...

Колумни 17.12.19 | 16:06

Свилен гајтан за судиите и јавните обвинители

Михајло Маневски На судиите и јавните обвинители ЗОРАН ЗАЕВ како џелат им плете свилен гајтан. Овој лажоман, денес на предизборна трибина во Скопје со осветнички тон...

Македонија 01.12.19 | 21:10

Милчин за повикот на премиерот во заминување да се провери потеклото на имотот на судиите: А да почне од себе?

Режисерот Владимир Милчин го повика премиерот во заминување Зоран Заев да почне од себе со проверката на потеклото на имотот, која тој ја побара од Антикорупциска комисија...

Македонија 21.11.19 | 12:49

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување...

Црна хроника 20.11.19 | 12:24

Кои судии вчера ја пуштија Јанева во домашен притвор?

Судиите Јани Нича, Сафет Кадрии и Зоран Димитриевски се тројцата судии кои вчера попладнето ја пуштија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, во домашен...

Црна хроника 02.10.19 | 13:09

Неколку судови добија нови шефови

Битолскиот судија-кривичар Миле Димовски денеска од Судскиот совет е именуван за нов претседател на Основниот суд во Битола. За шеф на велешкиот суд е избрана Лидија...

Македонија 10.08.19 | 23:24

„Рекет“ ја тресе државата, обвинителите на плажа

Обвинителите на одмор, нови видеа за  „Рекет“, а Боки 13 и Зоки Кичеец во притвор во Шутка.  Вака може да се објасни моменталната ситуација на случајот со изнудата на...

Македонија 10.07.19 | 16:59

ДКСК: Судиите на Врховниот суд не може да учествуваат во постапка за нивно разрешување

Судиите на Врховниот суд против кои се отворени постапки во Судскиот совет за разрешување од функциите, не треба да учествуваат во расправата и одлучувањето на општата...

Македонија 28.02.19 | 08:38

Апасиев: Судовите не се селска бакалница

Професорот Димитар Апасиев распали по cyдиите по скандалот со непотизам во cyдството, односно вработувања на деца на cyдии во cyдовите каде што работат нивните родители. Коа...

Македонија 26.02.19 | 21:00

ДУИ до СДСМ: Вие одите со црни возила и им се заканувате на судиите, овие ли се реформите во судството кои им ги ветивте на граѓаните?

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими, синоќа во емисијата “Click Plus” на ТВ 21 ги обвини СДСМ дека со цел да го покријат нивниот неуспех за функционирање...

Македонија 22.01.19 | 23:42

Заев потврди дека го контролира судството со кревање слушалка

Зоран Заев, претседателот на Владата на Македонија потврди дека го контролира судството со кревање слушалка. Тој гостуваше во телевизијата „Алсат – М“ и во еден...

Останати спортови 11.01.19 | 13:56

Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе судат на СП на мечот Шведска – Египет

Најдобрите ракометни судии од Македонија, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се делегирани да ја делат правдата на мечот меѓу Шведска и Египет, натпревар од групата Д на...

Македонија 26.12.18 | 12:13

Не вадете се на мене кога носите пресуди и одлуки за притвор, им пишал Бејли на судиите

Американскиот амбасадор Џес Бејли му пишал на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев дека е разочаран од секојдневните информации што стигнувале до него...