Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека повлекувањето на амбасадор од друга земја е ништо друго освен отпочнување на една студена војна кога нема основни дипломатски односи меѓу двете држави.

Според него, тоа покажува дека Македонија треба сериозно да ја обмисли својата политика и став кон Бугарија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.