Ознака: александар николоски
Македонија 25.09.23 | 21:22

Николоски: Нa локалните избори ние го пензиониравме Заев, а по парламентарните ќе одговара и за криминалот

Ние не комуницираме со Заев, ние го пензиониравме него на локалните избори. Ние политички го пензиониравме, Заев даде оставка по поразот на локалните избори, а тој беше...

Македонија 25.09.23 | 21:04

Николоски: Имаме докази дека поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ до Али Ахмети, Талат Џафери и трета страна на уесбе доставил измени на КЗ, скоро истите кои поминаа во Собрание

Однесувањето на поранешни структури на ВМРО-ДПМНЕ беше многу јавно, два пати се правеше обид за вонреден конгрес во партијата, поранешниот претседател остана активен...

Македонија 25.09.23 | 17:44

Александар Николоски вечерва во „360 степени“ на МРТ 1

Гледајте ја вечерва на МРТ 1 од 20:15 емисијата 360 степени, интересно интервју. Најавувам нови работи во врска со актуелната политичка состојба, напиша на Фејсбук, потпретседателот...

Македонија 20.09.23 | 23:02

Николоски: Последната анкета која ќе излезе деновиве покажува дека ВМРО-ДПМНЕ води 3:1 против СДСМ и на следните избори ќе освои над 61 пратеник

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во интервју на телевизија „Шења“ уште еднаш го истакна ставот дека партијата е монолитна и обедината, како никогаш...

Македонија 20.09.23 | 22:23

Николоски: Има нечесна коалиција помеѓу ДУИ, СДСМ и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Во интервјуто на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за ФАЦ, помеѓу другото, обзнанува нешто што ние извесен временски период го знаевме, но чекавме да добиеме...

Македонија 20.09.23 | 19:29

Интервју на Александар Николоски со Насер Селмани

Потпретседателот на ВМРо-ДПМНЕ, Александар Николоски, ќе гостува на ТВ „Шења“, каде што разговора со новинарот Насер Селмани. Интервјуто на Николоски, може да го проследите...

Македонија 18.09.23 | 16:14

Николоски: Од ова раководство на ВМРО-ДПМНЕ никој не барал ништо од Стево Пендаровски, останува најголема алапача на македонската политичка сцена

Од ова раководство на ВМРО-ДПМНЕ никој од Стево Пендаровски не барал ништо, истакна потпретседателот и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција...

Македонија 18.09.23 | 14:34

Не добивме кредибилен демант дека во Македонија не се следат граѓаните со малициозен софтвер, тврди Николоски за Предатор и Пегасус

Со ознаката „Строго доверливо“ на членовите на собраниската Комисија за надзор им биле поделени материјалите со изготвените информации од повеќе државни служби и...

Македонија 16.09.23 | 10:50

Кривичните дела на Заев и двајца министри правени во 2017 веќе се застарени со новите шверцерски протнати измени на КЗ

Минатата недела се случи еден од најголемите срамови коишто правото и правосудството ги видело во Македонија, пишува во својата колумна за „Фокус“ потпретседателот...

Македонија 08.09.23 | 14:54

Николоски: Честита независност Македонијо! Доаѓаат твоите синови и ќерки!

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, на социјалните мрежи преку порака ја честита независноста на Македонија. Честита независност Македонијо! Остануваат...

Македонија 06.09.23 | 14:36

Николоски се сретна со Армин Лашет, еден од најголемите германски политичари

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски оствари средба со Армин Лашет. Со Armin Laschet – еден од најголемите германски политичари. Премиер на Северна Рајна...

Македонија 02.09.23 | 13:25

Николоски: Борба со корупција за членство во ЕУ

Неделава која што помина беше динамична како ретко кога во август. Вадењето на чисто на СДСМ и ДУИ дека немаат и нема да имаат никогаш 2/3 мнозинство за промена на Уставот...

Македонија 25.08.23 | 15:46

Дерала одбива да ја преземе одговорноста за срамното видео со Николоски

Џабир Дерала одбива да ја преземе одговорноста за монтираното видело со потптседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. Тој  тврди дека редакцискиот број бил злоупотребен...

Македонија 25.08.23 | 15:06

Новинарот на ТВ 21: Николоски во емисијата не ги искажа тие ставови, станува збор за монтирано и лажно видео

Jовица Пауновски, водителот на емисијата на ТВ 21 во кое гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александсар Николоски реагира на монтажата што ја направи Џабир Дерала...

Македонија 22.08.23 | 13:27

Николоски: Власта сака да ја престави ВМРО-ДПМНЕ како антиевропска, но вистината е дека од оваа влада не гледаме ниедно европско однесување

Владата има неколку скапо платени по мене лоши ПР експерти, но на крај тие си ги бираат, немам намера да бидам експерт за односи со јавност на Владата, коишто стигнале...

Македонија 22.08.23 | 11:41

Николоски: Нас не ни требаат нови закони и институции, туку ослободување на институциите

Неказниновста е проблем или секоја реформа може да се расипе ако има врз неа има политичко или лично влијание, рече Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 22.08.23 | 10:55

Николоски: Aко се оди на брзи избори се откажуваме од Техничката влада

Вчера три заклучоци на состанокот на Извршниот комитет. Прво беше благодарност до пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата затоа што сите пратеници останаа доследни...

Македонија 19.08.23 | 09:57

Николоски: ВМРО е национален проект на македонскиот народ, колку е посилно ВМРО, толку ќе е посилен и македонскиот народ

Беше задоволство да се биде во македонското Собрание затоа што конечно се стави точка. Со оваа точка настрана од нашите внатрешни состојби ние праќаме сериозна порака...

Македонија 18.08.23 | 10:01

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е заштитникот на македонскиот народ, затоа денес сите наши пратеници ќе кажат НЕ за уставни измени!

НЕ за уставни измени!, порача потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, пред почетокотдолгонајавуваната седница на Собранието со единствена точка пристапување...

Македонија 28.07.23 | 11:47

Николоски: Барам од владејачкото мнозинство уште утре или задутре да ја свикаат пленарната седница, да не чекаат до 18 август

Работата на уставната комисија покажа дека ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема да гласа за уставни измени под диктат. Тоа е јасно и на 25ти Јули сите лаги...