Министерката за одбрана Славјанка Петровска во интервју за „Аргумент плус“ на Телевизија 24, истакна дека Гоце Делчев е великан чиј роденден треба да се чествува со соодветно однесување, а дека зад најавените патриотски чети и стражи на гробот на Гоце Делчев гледа мотив за придобивање на политички поенти на картата на национализмот.

Нема услови и нема потреба за создавање на никакви паралелни структури, затоа што институциите на државата функционираат, особено институциите коишто се задолжени за безбедноста и стабилноста на оваа држава. Нема потреба. Она што јас го гледам, она што е мотив веројатно кај нив е само политички поени, и на картата на национализмот по којзнае кој пат, да се обидат да му се допаднат на народот. Знаете како, многу долго во Република Македонија изборите се сметаа дека се можност за добивање или губење на прашања поврзани со националните прашања. Тоа се случува сега и во Бугарија. Тоа е една од причините зошто се разгоруваат страстите помеѓу двете држави. Не мислам дека на национални прашања треба да се добиваат или губат избори заради тоа што тие прашања треба да бидат затворени или решени на поинаков начин, а не на добиени или изгубени избори. Сегашната опозиција 11 години беше власт. Имаа можност да покажат и кои се и што се. Имаа можност по нивен рецепт или нивно сценарио да ги затворат сите отворени прашања и да ја придвижат оваа држава напред. Напротив, 11 години имаше стагнација, единствен напредок којшто го направија е во неуспешното инсталирање на споменици во центарот на Скопје“, рече Петровска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.