Украинското воздухопловство соопшти дека ги соборило сите 37 беспилотни летала лансирани синоќа од Русија против цели на многу места во земјата.

Во соопштението се наведува дека уништените беспилотни летала „Шахед“ биле насочени кон главниот град Киев, кон градовите Одеса, Николаев, Суми и Виница, како и цели во регионите Житомир, Черкаси и Херсон.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.