Ознака: дронови
Свет 13.04.21 | 10:27

Канада забрани продажба на дронови за Турција, затоа што биле користени во Нагорно Карабах

Канада забрани извоз на беспилотни летала во Турција откако констатира дека опремата ја користеле азербејџанските сили кои се борат против Ерменија во Нагорно Карабах. Министерот...

Свет 12.04.21 | 14:14

Саудиската војска соборила шест дронови со експлозив лансирани од Хутите во Јемен

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија, што учествува во граѓанската војна во Јемен, пресретнала и уништила шест беспилотни летала наполнети со експлозиви. Саудиската...

Балкан 06.10.20 | 14:54

Србија ќе купува од турските дронови што ги користи Азербејџан во Нагорно Карабах

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги пофали турските беспилотни летала „Бајрактар“ и најави можно купување на одредена количина од тие дронови за зајакнување...

Балкан 05.10.20 | 15:03

Србија планира да лета турски дронови

Српска државна делегација денеска отпатува за Анкара, каде ќе се договорат за набавка на неколку системи на борбени беспилотни летала од типот „Барјактар“. Според...

Свет 01.03.20 | 18:21

Шест турски дрона уништени над Идлиб

Шест турски беспилотни летала се уништени од страна на сириските воздушни одбранбени системи, соопшти извор во сириското Министерство за одбрана, пренесува ТАСС. „На...

Скопје 01.02.19 | 18:47

Тони Михајловски: Тоа дроновите за следење на загаденоста да не се изгубија во смогот? Или пилотите дадоа отказ?

За енормната загаденост и следењето на својот фејсбук профил напиша Тони Михајловски: -Тоа дроновите за следење на загаденоста да не се изгубија во смогот? Или пилотите...