Ознака: дронови
Свет 06.04.24 | 19:17

Украина користи дронови со вештачка интелигенција за да напаѓа цели длабоко во Русија

Украина со директно учество на нејзините западни сојузници, ги планира летовите на ударните беспилотни летала кои напаѓаат цели во Руската Федерација, објави „Си-Ен-Ен“,...

Свет 06.04.24 | 13:42

Русија изврши напади со дронови и ракети врз Харков

Русија изврши напади со дронови и ракети врз вториот по големина украински град Харков, при што загинаа шест, а беа повредени 11 лица, изјави денеска градоначалникот...

Свет 23.03.24 | 08:50

Напад со дронови предизвика пожар во нафтена рафинерија во руската област Самара

Украински беспилотни летала синоќа нападнаа две нафтени рафинерии во руската област Самара, што предизвика пожар во рафинеријата Кујбишев. Во нападот нема жртви, изјави...

Свет 19.03.24 | 17:03

Убиен најдобриот оператор на дронови во Украина

На фронтот во Украина загинал „најдобриот украински оператор на беспилотни летала“, Олес Самчук, кој имал знак за повикување Каркаде Рускиот воен дописник, Руслан...

Свет 17.03.24 | 11:38

Нов напад со дрон врз рафинерија во Русија, има мртви

Нов напад на украинско беспилотно летало предизвика пожар во рафинеријата Славјанск на југот на Русија и смрт на едно лице, соопштија утрово регионалните власти во...

Свет 17.03.24 | 10:30

Русија лансираше 14 дронови во Одеса, нанесе штета на земјоделските претпријатија, соопштија украинските сили

Русија синоќа лансираше 16 дронови и седум проектили во Одеса, кои нанесоа штета на земјоделски претпријатија и уништија згради, соопшти јужната команда на украинските...

Свет 14.03.24 | 09:39

Началникот на британскиот Генералштаб: 80% од падовите на украинските дронови се поради руското електронско војување

Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Велика Британија, генерал Патрик Сандерс, изјави дека украинските беспилотни летала во пгромна мера се покажуваат...

Свет 09.03.24 | 11:42

Масовен украински напад врз Русија: Пресретнати и уништени 47 украински дронови

Руската армија соопшти дека нејзините синоќа уништила 47 украински беспилотни летала, од кои најголем број во областа Ростов, на границата со Украина. Системите за противвоздушна...

Свет 09.03.24 | 11:04

Американската морнарица во Црвеното Море соборила 15 дронови истрелани од Хутите

Американската морнарица утрово соборила 15 беспилотни летала лансирани од јеменските Хути во Црвеното Море. Американската војска одговори на нападот од големи размери...

Свет 07.03.24 | 21:02

Проектот „Белиот штрк“ ќе ја интегрира вештачката интелигенција во борбени дронови за Украина

Поранешниот извршен директор на „Гугл“ , Ерик Шмит, без да привлекува многу внимание основал украински стартап за производство на беспилотни летала камикази наречени...

Свет 19.02.24 | 10:48

Франција планира да тестира нови беспилотни летала камикази во Украина

Францускиот министер за одбрана, Себастиен Лекорну, изјави дека официјален Париз има намера во блиска иднина во Украина да испорача беспилотни летала камикази од нова...

Свет 10.02.24 | 12:02

Русија создава рој дронови за откривање мински полиња и нивно деминирање

Програмери од Грозни, главниот град на Чеченската Република во Русија, создале беспилотни летала кои може да функционираат поврзани како рој и да се употребуваат како...

Кариера 02.02.24 | 15:15

Руските ученици ќе учат да летаат со дронови на часовите за обука

Во руските училишта се воведува посебен модул посветен на технологиите за беспилотни летала и нивната примена за воени и индустриски цели, а предметното знаење ќе се...

Свет 18.01.24 | 08:08

Сопрен украински удар со дронови на Москва и Санкт Петербург

Руското Министерство за одбрана соопшти дека противвоздушната одбрана пресретнала и уништила два украински дрона, едниот над Москва, а другиот во околината на Санкт...

Свет 24.12.23 | 11:33

Тензии во Црвеното море – Американците срушиле четири дрона

Американски разурнувач кој патролирал во Црвеното Море соборил четири борбени беспилотни летала испратени од Јемен и насочени кон тој брод, соопшти денеска американската...

Свет 03.12.23 | 10:23

Ноќен руски напад со дронови врз воени цели во Украина

Русија во текот на ноќта лансирала 12 дронови и една крстосувачка ракета кон воени цели во Украина. Како што соопштија украинските воздухопловни сили, украинскиот противвоздушен...

Свет 07.11.23 | 09:58

Русија тврди дека уништила 17 дронови лансирани од Украина над Црното Море и Крим

Руската воздушна одбрана пресретна и уништи вкупно 17 дронови кои Украина рано утрово ги лансираше над Црното Море и територијата на полуостровот Крим, соопшти руското...

Свет 28.10.23 | 12:15

Ал Сиси: Дронови вчера паднаа врз два египетски града

Дронови вчера паднаа врз два египетски града, потврди претседателот на Египет, Абдел Фатах ел Сиси. Тој ги повика сите нации да го почитуваат суверенитетот и позицијата...

Свет 12.10.23 | 08:51

Германија одобри Израел да употреби нејзини дронови во конфликтот против Хамас

Германија му даде зелено светло на Израел да користи два од нејзините борбени дронови Херон ТП во нападите врз Појасот Газа. Германското Министерство за одбрана синоќа...

Свет 14.09.23 | 10:19

Украинско воено воздухопловство: Соборивме 17 од 22 дронови

Украинската противвоздушна одбрана синоќа уништи 17 руски беспилотни летала, соопшти воздухопловството во Киев, без да прецизира жртви. -Вкупно 22 лансирања беа регистрирани...