Ознака: славјанка петровска
Македонија 21.11.23 | 21:34

Не гледам зошто Лавров би дошол во Скопје, вели министерката за одбрана Петровска

Министерката Славјанка Петровска на одговор на новинарско прашање во вечерашното издание на Тема на денот во Дневникот на Македонската телевизија одговори и за можното...

Македонија 06.11.23 | 21:49

Украина бара нова воена помош од Македонија

Пред неколку недели е доставен новиот список за нова воена помош во Украина кој се уште е предмет на анализа во Генералштабот на Армијата. Ако можеме да одговориме позитивно...

Македонија 27.10.23 | 21:04

Ковачки: Кога лажеше министерката за одбрана и дали сега премиерот ќе ја разреши?

Кога лажеше министерката за одбрана?, прашува пратеникот Драган Ковачки кој на својот Фејсбук профил објави видео со контрадикторни изјави за секс скандалот во АРМ...

Македонија 27.10.23 | 12:55

Митева: Срамота е што Славјанка, како жена министерка, се обидува да го скрие скандалот во АРМ кој првично го призна

Можам само да кажам дека различните изјави на Славјанка Петровска се доказ дека во рамки на институциите на државата секоја незаконито постапување или однесување од...

Македонија 27.10.23 | 10:25

Петровска ќе набавува дронови за македонската Армија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 вчера зборуваше на повеќе теми поврзани со одбраната, вклучувајќи го и буџетирањето на...

Македонија 26.10.23 | 22:30

Петровска: Не постои реална закана за безбедноста на државата

Не постои реална закана по безбедноста во  Македонија, изјави вечерва министерката за одбрана Славјанка Петровска. Во вечерашното гостување во емисијата „Click Plus“...

Македонија 21.10.23 | 10:26

Дали Славјанка Петровска барем ќе се извини што кажуваше лажни инсинуации во јавноста за т.н. случај „Делчевски ниви“ за да го „оцрни“ Мицкоски?

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во 2021 година храбро изнесуваше инсинуации, лаги и невистини во јавноста во врска со т.н. случај „Делчевски ниви“ којшто...

Македонија 20.10.23 | 12:13

Според Петровска нема закана по безбедноста на земјата

Република Македонија во моментов нема лоцирано закани по безбедноста на државата и на граѓаните. Институциите, службите, безбедносно – разузнавачката заедница...

Балкан 24.09.23 | 18:32

Петровска за настаните во Косово: Поддршка за КФОР и активностите во насока на гарантирање на мирот и стабилноста во регионот

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска преку својот фејсбук-профил ги осуди инцидентите на северот од Косово, каде во раните утрински часови беше убиен припадник...

Македонија 16.09.23 | 14:10

Петровска – Карлин: Силен интензитет на македонско – американската одбранбена соработка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Пентагон имаше средба со Мара Карлин, вршител на должноста заменик-потсекретар за одбрана на САД за одбранбена...

Македонија 16.08.23 | 13:46

Петровска: Чекам одговори од општините за подигање споменици на загинатите бранители кај Вејце, Карпалак и Љуботенски бачила

Министерката за одбрана Славјанка Петровска, во изјава за „Канал 5“ телевизија, рече дека очекува одговори од општините во врска со иницијативата за поставување споменици...

Македонија 10.08.23 | 10:48

Костовски со повик до Петровска: Бидејќи Желино тактизира за споменик за бранителите, изградете споменик во Бутел, веднаш ќе обезбедиме локација

Денес се навршуваат 22 години од крвавиот 10 Август 2001 година кога кај месноста Љуботенски бачила осум припадници на македонските безбедносни сили ги даваат своите животи...

Македонија 08.08.23 | 12:42

Може Слупчане имаше за УЧК: Државата ќе бара дозвола од село за споменик на бранителите кај Карпалак

Денеска со положување цвеќе и панихида пред спомен плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје утрово беше оддадена почит кон десетте загинати бранители...

Македонија 15.07.23 | 11:04

Петровска: Буџетот за одбрана постојано расте, следната година ќе достигнеме 2 проценти од БДП

Развојот на технологијата и порастот на неконвенционалните безбедносни предизвици наложуваат државите да ги зголемат инвестициите во одбраната и безбедноста на своите...

Македонија 01.07.23 | 21:27

Петровска-Ристуча: Регионалната безбедност е императив, КФОР е на Косово за да овозможи сигурност за граѓаните

Регионалната безбедност, потребата за итна де-ескалација на состојбата на Косово и искрен дијалог за сите отворени прашања, како и придонесот на Македонија кон одржување...

Македонија 26.06.23 | 20:50

Петровска: Во уставните измени нема ништо спорно, да се собере политичка храборст за нивно донесување

Министерката за одбрана Славјанка Петровска вечерва, во врска со уставните измени, рече дека за да се водат какви било разговори, мора двете страни, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 16.05.23 | 14:53

Ковачки: Ковачевски ја разоткри Петровска дека дијагнозата ѝ е само за пред суд и таа нема нарушено здравје

Беа изнесе доказите од наша страна, меѓутоа ова е уште еден блед обид на министерката за одбрана да манипулира, вели Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 08.04.23 | 09:50

Петровска: Точен е наодот на психијатарот, ама тоа не треба да биде предмет на интерес на јавност

Јас немам што да скријам, ниту тоа што се случувало во мојот приватен живот пред 10 или 15 години, ниту сега. Меѓутоа мислам дека тоа не треба да биде предмет на интерес...

Македонија 05.04.23 | 22:52

Петровска: Хеликоптерите кои ги дониравме на Украина беа неупотребливи за нас

Овие хеликоптери кои ги донираме на Украина се нефункционални бидејќи немаме резервни делови за нив, кои се од руско производство. Зарем Русија ќе дозволи Македонија...

Македонија 31.03.23 | 17:03

Ковачки до Петровска: Ве повикувам да објавите се, а немате ништо, но тоа нема да спречи да одговарате

Почитувана министерке за одбрана, г-ѓо Славјанка Петровска,На нарачано новинарско прашање, сте кажале дека веќе нема да ми одговарате на поставени прашања.Неверојатно!Прво...