Ознака: славјанка петровска
Македонија 25.08.20 | 23:15

Славјанка Петровска на местото на Оливер Спасовски, констатирана оставката и на Мила Царовска

Славјанка Петреска е нова пратеничка во Собранието, а на оваа позиција доаѓа на местото на Оливер Спасовски, кој поднесе оставка од пратеничката функција поради тоа...

Македонија 10.07.20 | 14:02

За Петровска спречениот поткуп од СДСМ е „очајнички потег“

За дополнителниот заменик министер разоткривање на шема за потенцијален поткуп на гласачи од страна на СДСМ е „очајнички потег“, вели Богдан Илиевски, коментирајќи...

Македонија 20.06.20 | 18:31

Заменик министерката Славјанка Петровска седи во кафана со седум активисти и ги прекршува мерките против корона

Техничката заменичка министерка за Внатрешни Работи Славјанка Петровска беше сликана како строго ги прекршува мерките против коронавирусот. Таа седи на иста маса...

Македонија 14.06.20 | 15:07

Келнерите на Славјанка Петровска позитивни на корона, дали таа ќе оди во изолација?

Двајца келнери кои работат во кабинетите на дополнителниот заменик министер и директорот на БЈБ утрово се позиритивни на Covid19. Имајќи предвид дека истите имаат близок...

Македонија 11.06.20 | 23:18

Мизрахи прашува: Ќе ја разрешите ли и Петровска заради загрозување на европската иднина?

Поранешната министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи, која беше разрешена само затоа што одби да ја смени таблата со Република Македонија пред која ги даваше своите...

Македонија 11.06.20 | 19:24

Славјанка држи прес под „Република Македонија“: Дали Спасовски ќе ја разреши како Мизрахи?

Двојните стандарди на кадрите на СДСМ станаа секојдневие. Познато е дека тие како ѓавол од крст бегаат од нашето довчерашно уставно име,  но има и исклучоци. Дополнителниот...

Македонија 05.06.20 | 19:09

Наместо во самоизолација, Славјанка Петровска денеска држи прес-конференција

Славјанка Петровска, дополнителната заменик министерка за внатрешни работи во одржa прес-конфренција на која говореше за поднесување кривични пријави и за тоа дека...

Македонија 01.06.20 | 13:18

Самоизолација и за Славјанка Петровска, и таа делеше флаери низ Куманово

И дополнителната заменик министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска е во самоизолација, откако вчера заедно со техничкиот премиер Оливер Спасовски и директорката...

Вести 14.05.20 | 10:05

ДКСК ја прифати пријавата на Чулев против Славјанка Петровска: Заменик министерката ја прекршила забраната на Владата

Државната комисија за спречување на корупција во изминатиот период постапуваше по пријави поднесени од страна на Министерот Наќе Чулев и Дополнителниот заменик министер...

Македонија 14.05.20 | 10:03

Дополнителната министерка ја прекршила забраната: Антикорупциска ја прифати пријавата на Чулев против Славјанка Петровска

Државната комисија за спречување на корупција во изминатиот период постапуваше по пријави поднесени од страна на Министерот Наќе Чулев и Дополнителниот заменик министер...

Калеидоскоп 30.03.20 | 19:27

Славјанка „изгубена во преводот“ Петровска

Кога нешто се кажува на македонски, па истото тоа се кажува на македонски но преведено од албански јазик, тогаш секако дека ќе се случуваат и вакви и полоши грешки.

Македонија 21.02.20 | 13:18

Фирма шверцер на кокаин добива државни тендери, а Славјанка ја минира акцијата

Власта на Заев и криминалот се во коалиција, а последна потврда за тоа е информацијата дека лицата кои шверцувале кокаин од Мексико добивале и државни тендер, вели Орце...

Македонија 21.02.20 | 09:59

Славјанка Петровска ги довела во прашање животите на полицајците во акцијата во Крушопек?

Обвинувањата на советникот на Зоран Заев, Бојан Маричиќ, дека министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, наводно со прераното дејство со антикокаинската рација загрозил...

Македонија 19.02.20 | 09:14

Славјанка лаже како Заев: Кој ќе одговара за клеветите објавени од МВР по нејзина директива?

Ако во МВР се јави проблем, обвинете го Ѓоко Поповски. Поранешниот заменик-министер за внатрешни работи, обвинет во случаите „300“ и „Тенк“ на СЈО, овојпат е мета на...

Македонија 29.01.20 | 19:55

Стоилковски до Костадинов: Сега јавно да прашаш што бара Славјанка Петровска на партиски состаноци на СДСМ

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на својот фејсбук профил му се обрати на портпаротол на СДСМ, Костадин Костадинов: Коста, ТОНЧ! Те предизвикувам Костадин...

Македонија 20.01.20 | 21:46

Петровска до ВМРО-ДПМНЕ: Договорот за пасошите е склучен во согласност со Законот за јавни набавки

За да се борите против криминалот треба да го осудите криминалот во сопствените редови, ѝ порача на опозицијата заменик министерката во МВР, Славјанка Петровска, реагирајќи...

Македонија 20.01.20 | 13:52

Заврши времето кога Спасовски наместо да ги гони криминалците, го користеше МВР да ги штири

Заврши времето кога Оливер Спасовски наместо да ги гони криминалците го користеше МВР за заштита на криминалот, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на денешната прес-конференција...

Македонија 20.01.20 | 12:06

Петровска: МВР ја гарантира безбедноста на граѓаните и нема да дозволи злоупотреби

МВР ја гарантира безбедноста на граѓаните и нема да дозволи повторна злоупотреба, туку напротив, ќе даде значаен придонес за организирање на фер и демократски избори Дополнителната...

Македонија 17.01.20 | 23:01

Наќе Чулев до заменичката Петровска: Хаосот во МВР е резултат на лошото работење на поранешниот министер

Техничкиот министер Наќе Чулев на својот фејсбук профил и се обрати на неговата заменичка Славјанка Петровска велејќи дека е дојдено времето кога ќе се направи ревизија...

Македонија 13.01.20 | 16:50

Повлекување само на нужно неопходните возила за кабинетот и министерот

Повлекување само на возилата кои се нужно неопходни за кабинетот и министерот, без притоа да се наруши секојдневното работење на службениците договориле на денешната...