ДУИ сака да го прикаже усвојувањето на уставните измени како начин за спротиставување на руското влијание. Не претставниците од ЕУ, пишува на својот фејсбук профил Мирјана Најчевска.

Јас лично мислам дека тоа не е точно.

Мислам дека уставните измени им се потребни на ДУИ за потполно тргање од дневен ред на граѓанската држава како опција.

Мојата порака е: ако сакаме да влеземе во ЕУ мора да го отстраниме ДУИ од власта заедно со сите негови испостави на различни нивоа од државата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.