Ознака: дуи
Македонија 28.06.22 | 20:11

Латас: ДУИ е насилна партија, тоа што го видовме вчера е сублимат на нивното сфаќање на политиката

Такви сцени не доликуваат ни на слава, ни на свадба, ни на автобуска станица, ни во канцеларија, па камо ли на луѓе кои со наши пари сме ги избрале да не претставуваат во...

Македонија 27.06.22 | 22:44

ДУИ за насилството во Собранието: ВМРО-ДПМНЕ и Алијансата за Албанците провоцираат вербално и физичко насилство за да го заштитат криминалот

Демократската Унија за Интеграција најостро го осудува насилството што денеска на седницата на Комисијата за европски прашања во Собранието го извршија пратениците...

Македонија 25.06.22 | 21:18

И да добиеме ново „НЕ“ од ЕУ, ДУИ не е за предвремени парламентарни избори

Шефот на дипломатијата Бујар Османи вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека и повторно да се добие нов негативен одговор од Европската Унија, сепак политичката...

Македонија 19.06.22 | 20:37

ДУИ имаше партиски избори, еве ги новите кадри

Демократската унија за интеграција денеска организираше директни партиски избори во 10 партиски ограноци за претседатели и членови на претседателството на ограноците,...

Македонија 18.06.22 | 15:38

ДУИ организира непосредни партиски избори во 10 ограноци

Владејачката ДУИ утре ќе организира директни партиски избори во 10 ограноци на кои ќе се избираат претседатели и членови на претседателството на ограноците, како и претседатели...

Скопје 14.06.22 | 12:41

Градинката „Мајски цвет“ е реконструирана од фирма миленик на ДУИ?

Ќе превземе ли некој одговорност за рушењето на таванот на градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 2, прашува Роберт Велјановски, Советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на...

Македонија 12.06.22 | 22:34

Ахмети им заблагодари на паднатите борци и меѓународните пријатели за „ослободувањето на Косово“

Лидерот на ДУИ Али Ахмети се присети на деновите минати во униформата на УЧК. Денешниот ден за оваа организација и нејзините членови е „триумф на каузата за ослободување...

Македонија 08.06.22 | 10:31

Димитриевски: Ахмети свесно, јасно и гласно, посочи дека доколку тој не постои на политичката сцена Македонија нема да ја има

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски за ЦИВИЛ Медиа истакнува дека прославата на 20 годишнината од постоењето на ДУИ е класичен партиски триумфализам...

Македонија 08.06.22 | 09:20

ДУИ: Потврдени кандидатурите за претседатели на партиските ограноци

Комисијата за спроведување на изборниот процес во некои ограноци на Демократската унија за интеграција информира дека веќе е завршен процесот за потврдување на кандидатурите...

Македонија 07.06.22 | 15:59

Од каде им на ДУИ 900.000 евра за нова зграда, која ја користеле уште пред да ја „купат“?

По објавувањето на сторијата дека ДУИ земала кредит од околу 900 илјади евра за да купи објект во кругот на Телеком во Тетово со површина од над 1.400 квадрати, кој претходно...

Македонија 07.06.22 | 10:26

Шамбевски: Регулаторна комисија за енергетика и Владата да не се поигруваат со граѓаните

Ова со предлогов да има различна цена за електричната енергија за оние што трошат повеќе е целосно нерационално и во крајна линија незаконско и неуставно, пишува на...

Македонија 07.06.22 | 10:15

Ахмети: ДУИ живее и ќе биде победник и без Ахмети, партијата е темел на ОНА

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вели дека бил загрижен до пред партијата да наполни 18 години. До кога сум бил загрижен? До моментот кога ДУИ направи 18 години. Кога направи 18...

Македонија 07.06.22 | 09:08

Aхмети објаснува зошто Зајас уште не влегол во 20 век: Луѓето се бореа за слобода, не за канализација

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во вечерашното гостување на ТВ 21 прашан за условите во неговото родно село Зајас и за тоа што се уште нема канализација, рече дека луѓето секогаш...

Македонија 06.06.22 | 12:31

Ахмети – Генчовска: Секое доцнење оди на штета на бугарската заедница во земјава

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во понеделникот се сретна со министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска. Ахмети...

Македонија 05.06.22 | 20:11

Ковачевски: ДУИ е важен политички фактор

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски во изјава за indeks.mk ја честита 20-годишнината на ДУИ. Тој присустввуаше на главната прослава во паркот во Чаир и рече дека...

Македонија 05.06.22 | 17:42

Ковачевски: Честитки за 20-годишнина на ДУИ и за значајно учество во унапредувањето на демократски процеси

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на својот фејсбук профил упати честитка за 20-годишнината од основањето на Демократската унија за интеграција. Честитки за 20-годишнината...

Македонија 05.06.22 | 16:18

Министрите во Владата на роденденот на ДУИ

Актулениот премиер Димитар Ковачевски и неговиот претходник Зоран Заев денес присуствуваа на централната прослава на 20 годишнината од формирањето на ДУИ во организација...

Македонија 05.06.22 | 16:11

Ахмети на 20-годишнината на ДУИ: Кој е спремен за уште 20 години нека се строи зад мене

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска во паркот во Чаир организира прослава по повод одбележувањето на 20-годишниот јубилеј од постоењето. Лидерот Али Ахмети...

Македонија 05.06.22 | 14:10

Ковачевски и Заев гости на јубилејот на ДУИ во Чаир

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска во Скопје ќе ја одржи главната манифестација по повод одбележувањето на 20-годишниот јубилеј од постоењето. На манифестацијата...

Македонија 05.06.22 | 10:36

Хајредини: На Македонија сила ѝ дава ДУИ, на ДУИ Пуцко петрол, на Пуцко петрол тендерите со владата

На Македонија сила ѝ дава ДУИ, на ДУИ ПУЦКО ПЕТРОЛ, на ПУЦКО ПЕТРОЛ со тендери владата, коментира поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини. Тој важи за голем...