Ознака: дуи
Економија 03.10.23 | 19:28

Со Владата на СДСМ и ДУИ економијата е на колена, а кај граѓаните владее беспарица

Во рамки на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените!“ од Пештани се обрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што истакна дека поради неспособноста...

Македонија 02.10.23 | 18:58

Дали причината за блокадата на измените на Законот за игри на среќа се луѓе блиски на Груби и на ДУИ, прашува Фадил Зендели од Беса

Фадил Зендели, пратеник на Движењето Беса во името на албанскиот опозициски фронт денеска на прес-конференција истакна дека тие не се согласуваат со решението коцкарниците...

Македонија 21.09.23 | 14:39

Триото ДУИ-СДСМ-Пендаровски се заплетка во сопствените лаги

Oва не е 2018 година, власта тешко дека ќе најде пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои имаат „хипотека“ и за да ја спасат сопствената кожа повторно би гласале за промена на Уставот....

Македонија 21.09.23 | 09:01

За да поминат уставните измени власта е подготвена дури и да го врати Груевски!

Провиден е планот на власта како да дојде до 80 пратеници неоходни за уставните измени. За тоа им требаат барем десет пратеници од ВМРО-ДПМНЕ а тоа најлесно се прави преку...

Македонија 20.09.23 | 14:31

Алтернатива, БЕСА и Демократско Движење со пријава до ДКСК во врска со ДУИ и ЕУРОВИА

Албанските опозициски партии Алтернатива, Движење Беса и Демократско Движење поднесоа пријава за сомневање за корупција и конфликт на интереси до Државната комисија...

Македонија 17.09.23 | 17:38

Против мене лично и против ДУИ се води нацистичка кампања, се пожали Ахмети

Неколку години по ред се прави црна кампања против ДУИ, но последните години се забележуваат сериозни активности за кампања против партијата, вели во интервју за ТВ21...

Македонија 17.09.23 | 10:25

Еуровиа и преку Бехтел и Енка ќе ја полни партиската каса на ДУИ

Шест и пол месеци откако на прва свечена и гламурозна церемонија започнаа со градба коридорите 8 и 10Д кај Гостивар – ниту еден метар нов асфалт. Ништо од најавите на...

Македонија 16.09.23 | 15:33

Зендели: ДУИ е дојдена до фаза кога веќе го злоупотребува стратешкото партнерство со САД

Пратеникот од партијата БЕСА, Фадил Зендели денеска преку соопштение, позади кое застанаа и партиите Алтернатива и Демократско движење, го обвини вицепремиерот Артан...

Македонија 11.09.23 | 13:03

ДКСК: Со донациите за ДУИ е прекршен законот

Предлогот што го отвори по сопствена иницијатива – за прекршување на Законот за финансирање политички партии, Антикорупциска комисија го затвора и ќе го проследи до...

Македонија 11.09.23 | 11:25

Антикорупциска се прогласи за ненадлежна за финансирањето на ДУИ

Антикоруопциска се прогласи за ненадлежна за финансирањето на ДУИ иако констатираше прекршок. На денешната седница антикорупционерите информираа дека утврдиле дека...

Македонија 09.09.23 | 21:19

Скрин Медиа во 2021 на ДУИ ѝ продала рекламен простор, па ѝ донирала пари за локалните избори

Рекламни паноа и билборди фирмата „Скрин медиа“ ѝ изнајмила на ДУИ за време на локалните избори во 2021, а истовремено таа година, била еден од најголемите донатори на...

Македонија 09.09.23 | 18:47

Адеми и фирмите блиски до него ѝ донирале на ДУИ скоро 160 илјади евра

Рекламни паноа и билборди фирмата „Скрин медиа“ ѝ изнајмила на ДУИ за време на локалните избори во 2021, а истовремено таа година, била еден од најголемите донатори на...

Македонија 04.09.23 | 17:18

ДУИ: Целосно да се расчистат сомнежите во Клиниката за онкологија

Демократската унија за интеграција со голема загриженост ги следи случувањата околу сомнежите за злоупотреби на Клиниката за онкологија. Демократската унија за интеграција...

Македонија 04.09.23 | 14:38

Четворица македонски министри и спикер се воодушевуваат на душеци во Косово

Претседателот на македонското собрание Талат Џафери и министрите од актуелната влада – Артан Груби, Фатмир Бесими, Крешник Бектеши и Јетон Шаќири, како и еден поранешен,...

Македонија 04.09.23 | 10:59

ДУИ: Политичките партии треба да се држат настрана од истрагите и да не ги компромитираат

Демократската унија за интеграција со голема загриженост ги следи случувањата околу сомнежите за злоупотреби на Клиниката за онкологија, велат од партијата во денешното...

Македонија 31.08.23 | 18:16

Алтернатива: Името на корупцијата не е само СОРАВИЈА, ниту само ЕВРОВИА, туку токму ДУИ

Како што објавија медиумите, но и од информациите од Државната комисија за спречување на корупцијата, една од фирмите донатори на ДУИ е и „Евровиа“, која од една страна...

Македонија 30.08.23 | 13:02

Митева: Кога фирмите блиски до ДУИ се богатат, економијата и народот страдаат

Фирмите блиски до ДУИ секогаш обезбедуваат преференцијален третман на пазарот, благодарение на нивните политички, но и роднински врски. Овој пат, вредноста на политичко-корпоративните...

Македонија 29.08.23 | 21:42

Mисајловски прашува: Како може фирма блиска до ДУИ, да добие тендер во вредност од два милиони евра?

Секој кој згрешил пред законот треба да одговара, без разлика кој е, само така ќе може да почнеме реформи, рече Владо Мисајловски, потпретседателна ВМРО-ДПМНЕ на гостување...

Македонија 29.08.23 | 20:43

Антикорупциска ќе отвори предмет за фирмата блиска до ДУИ која за 1,8 милиони евра ќе го адаптира „Борис Трајковски“

Поради ризици од политичка поврзаност, Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) одлучи да отвори предмет во врска со градежната фирма „Еуровиа“ која...

Македонија 29.08.23 | 13:18

Митева: Фирмите донатори на ДУИ се нивниот рудник за пари

Фирмите донатори на ДУИ се нивниот рудник за пари. Практично, секој министер во ДУИ си има своја фирма. И секој министер преку таа фирма си склучува тендери во четири...