Владата излажа дека ќе ги покачи платите, нека престанат да крадат, ќе има за сите, смета лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска почна штрајк, па пред Собранието на Република Македонија во Скопје беа поставени 120 столчиња.

Членовите на ССМ бараат линеарно зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 2.806 денари и враќање на правото за регрес на годишен одмор од 2023 година.

Владата ги излажа синдикатот и работниците дека ќе ги покачи платите, нека престанат да крадат ќе има за сите!, вели Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.