Прашан дали дефинитивно нема да има коалиција со ДУИ, тој наведе дека одлуките во СДСМ се носат во телата на партијата и кога органите на партијата ќе ги донесат одлуките, тогаш ќе бидат соопштени, објасни Ковачевски.

Нагласи дека очекува да има цензус во вториот круг од претседателските избори и оти не е запознаен со изјавата на Артан Груби од ДУИ дека би дале поддршка и за ВМРО-ДПМНЕ  и за СДСМ ако се смени Уставот за да влезат Бугарите во него и ако биде прифатено нивното барање за пчретседател да се гласа во Собранието.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.