Ознака: артан груби
Македонија 27.04.20 | 20:01

Груби: Уставниот суд да се изјасни за иницијативата на СДСМ за враќање на Собранието

Мојот став по иницијативата  за повторно свикување на Собранието е дека требаше да следи по обемни дискусии со сите партии, вели во „Топ тема“ пратеникот на ДУИ, Артан...

Македонија 14.02.20 | 13:01

Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица се префрлаaт во Петтата

Со измените во Изборниот законик се предвидува Маврово, Ростуше и Дебар, од Шестата изборна единица да се префрлат кон Петтата, појасни на денешната прес конференција...

Македонија 14.02.20 | 12:51

Ахмети за половина час ќе тргне од Кичево за да гласа во Собранието, рече Груби

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за половина час ќе тргнел од Кичево и навреме ќе пристигне во Собранието за да гласа за Законот за Јавно обвинителство и за разрешувањето...

Македонија 12.02.20 | 13:37

Груби: Апсолутно сите барања на ДУИ се инкорпорирани во двата закона

На денешната седница на Комисијата за европски прашања, претседателот на комисијата Артан Груби рече дека „во рекордно време Комисијата за европски прашања ја заврши...

Македонија 12.02.20 | 12:28

Груби: Успеавме да вметнеме Бадентер и употребата на албанскиот јазик во Законот за ЈО

Потпретседателот на ДУИ, на денешната прес конференција и официјално објави дека во новиот закон за Јавно обвинителство се прифатени сите барања на нивната партија. Апсолутно...

Македонија 11.02.20 | 11:06

Груби ја презакажа седницата за Законот за јавното обвинителство за 13 часот

Наместо во 10 часот, седницата за Законот за јавното обвинителство ќе почне во 13 часот. Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија,...

Македонија 03.02.20 | 10:46

Артан Груби на традиционалниот Молитвен појадок во САД

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања и организациски секретар на Демократската унија за интеграција Артан Груби, на покана од Американскиот...

Македонија 03.01.20 | 17:56

Заедно постигнавме двојазичност, ја спроведовме декларацијата на Албанците

Остваруваме законска обврска да се спроведе техничка влада.  Граѓаните знаат дека до овој момент се дојде по средбата на Советот на ЕУ и токму ова е пораката за секоја...

Македонија 24.12.19 | 14:17

Груби: ДУИ е за избори, очекува апсолутна победа

ДУИ со нетрпение ги очекува изборите и следната победа, изјави денеска во Собранието пратеникот на оваа партија Артан Груби. Убедени сме во апсолутна победа, посебно...

Македонија 18.12.19 | 18:25

Груби: ДУИ ќе оди сама на изборите, албанската опозиција да се обедини за да не изгубат Албанците

По седницата на централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ),  Артан Груби го пренесе ставот на партијата дека ќе одат самостојно на изборите...

Македонија 12.12.19 | 23:24

Груби: Со СДСМ се договоривме прво за Закон за јазици, па за коалиција

Пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска во емисија на Алсат призна дека Законот за јазици бил главниот услов за коалиција со СДСМ. Тој уште додаде дека прво бил услогласен...

Македонија 12.12.19 | 13:08

Пратениците на ДУИ поднеле над 5.000 амандмани на Изборниот законик

ДУИ поднеле над 5.000 амандмани за измените на изборниот законик. Артан Груби од ДУИ денеска рече дека едноставни измени на изборното законодавство пред избори се опасен...

Македонија 11.12.19 | 20:08

Премиерот во заминување контра Груби: ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска

Можеби Артан Груби не знаел, но владините коалициони партнери од ДУИ знаеле дека целиот Закон за јазици ќе биде испратен на разгледување во Венецијанската комисија...

Македонија 11.12.19 | 14:52

Груби не знаел дека целиот закон е испратен во Венецијанската комисија зошто не е дел од Влада

Пратеникот Артан Груби веројатно не знаел дека целиот Закон за јазици е испратен во Венецијанската комисија затоа што не е член на Владата, вели премиерот во ззаминување...

Твитови 10.12.19 | 23:56

Ко така, што имаше Македонци да разговараат за спорот за името со Албанци?

Груби: Што има јас да зборувам со Македонци за албанскиот јазик. Што имаше Македонци да разговараат за спорот за името со албанци? — БаБаРоГ /////////// (@LepceSoSalamce) December 10, 2019 Груби:...

Македонија 10.12.19 | 21:48

Милошоски: Венецијанската комисија ѝ удри шлаканица на коалицијата СДСМ-ДУИ

Зборувајќи за Законот за употреба на јазиците, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски вечерва порача ова што се случи сега со Венецијанската комисија е меѓународна...

Македонија 10.12.19 | 21:04

ДУИ не сакале целиот Закон за јазици да се испрати на Венецијанската комисија

ДУИ не знаеле дека пред Венецијанската комисија ќе биде испратен целиот Закон за употреба на јазиците, туку очекувале да бидат испратени само делови од законот, откри...

Македонија 10.12.19 | 20:03

Груби: Апсурдно е со тројца Македонци да дискутирам за од Господ дадено право да зборувам албански

Употребата на мајчиниот јазик е право дадено од Господ, вели Артан Груби од ДУИ, кој смета дека воопшто не треба да се дискутира за Законот за употреба на јазиците, посебно...

Македонија 02.12.19 | 20:27

Груби: Ветингот е неопходен

Пратеникот Артан Груби изјави дека ДУИ има идеја за двостепено спроведување со соодветен закон. Ветингот е најдобро можно решение, ДУИ како пионер на оваа тема за правда...

Твитови 26.11.19 | 12:58

Груби оправдува(ња), дехидрирана комуна(лија)

Ајдеее!!! pic.twitter.com/XGkq3VUQMs — Мијакот 🇲🇰 🇪🇺 (@Mijakott) November 25, 2019