Македонскиот премиер Димитар Ковачевски му ја честиташе изборната победата на Емануел Макрон на вчерашните претседателски избори во Франција. Порача дека ова е победа за Франција и за ЕУ.

Ова е победа за Франција и за ЕУ. Претстојат многу предизвици и со нетрпение очекувам да работиме заедно во интерес и на Франција и на СМакедонија. Во интерес на иднината на Европа, сподели Ковачевски на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.