Ознака: македонија – франција
Македонија 27.10.20 | 16:30

Димитров по средбата со Бон во Париз: Заслуживме место во визијата на Франција за иднината на Европа

Со средбата со државниот секретар за европски прашања во Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Клеман Бон, заменик претседателот на Владата задолжен...

Македонија 22.09.20 | 13:07

Маричиќ-Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Како голем пријател на земјата, Франција покажува силна поддршка за нашите аспирации за брз почеток на преговорите со ЕУ и е значаен поддржувач на реформските процеси...

Македонија 13.02.20 | 15:14

Османи и Димитров очекуваат поддршка од Франција за евроинтеграцијата

Европските интеграции на земјава во контекст на неодамнешното објавување на документот на Европската комисија за зајакнување на пристапниот процес беа во фокусот...

Македонија 19.11.19 | 18:35

Неиспорачувањето на реформите и групата со Албанија не донесе во ситуација да исчекуваме дали и какви договори ќе има во ЕУ

Три години Македонија не започнува со преговори, а резултат на тоа е зголемената корупција и немањето реформи во Македонија и втората група на проблемите е ставањето...

Македонија 18.11.19 | 12:46

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни – правната држава пред сè

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи...

Колумни 18.11.19 | 08:24

А ла франга

(или на француски начин) Васко Шутаров   Кога студирав дипломатија, професорите предаваа освен историја и теорија на дипломатија и дипломатски вештини и знаења, стекнати...

Македонија 18.11.19 | 08:12

Долниот дом на француското собрание неделава треба да го ратификува Протоколот за НАТО

Националното Собрание на Франција в четврток ќе расправа за Предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Долниот дом на...

Македонија 16.11.19 | 12:24

Макрон зборува или канта тропа?

Дали францускиот претседател Емануел Макрон ѝ кажал на македонската делегација што да очекува, дали ја излажал или заслепени од датумот што го „добивме лани“ не сакале...

Македонија 12.11.19 | 14:34

Пендаровски – Макрон: Му реков слободно да нè исклучат од полноправно членство, ако не станеме демократија

Стево Пендаровски, по средбата со Емануел Макрон, порача дека имал „отворен и динамичен“ разговор, но гаранции за датумот од Париз сѐ уште нема. Макрон бара време за...

Македонија 25.10.19 | 14:54

Фалкони: На Скопје и на Тирана им кажавме „да, но“ и „да, ако…“

Новиот француски амбасадор во Србија, Жан Луј Фалкони, во интервјуто за белградската агенцијата „ФоНет“ изјави дека „Франција му предложила на Советот на Европската...

Македонија 25.10.19 | 12:32

Јанушев: Ги напаѓаат Макрон и Тимоние, зашто им кажаа дека не се доволни само реформи на хартија

Ги напаѓаат Макрон и Тимоние, затоа што им кажувуваат дека не се доволни само реформи на хартија туку треба уште многу особено во судскиот систем и во борбата против...

Македонија 25.10.19 | 08:01

Економист: Европа им покажа среден прст на „Северномакедонците“

„Ги натеравме да си го сменат името, а потоа им покажавме среден прст“, е изјавата на неименуван европски дипломат дадена за британскиот весник Економист, по поразот...

Македонија 24.10.19 | 23:54

Мисајловски до Зекири: Не е крива Франција, крив е Луј Витон и куфер-политиката

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, кој во 24 анализа на телевизија 24 дебатираше со Мухамед Зекири од СДСМ, рече дека Франција ни е пријател и не е крива...

Македонија 24.10.19 | 20:13

Тимоние објасни како нè лажела власта дека ќе добиеме датум

Според францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, имало маркетиншки трикови и нереални очекувања дека Македонија ќе ги почне преговорите со ЕУ. Одговарајќи...

Македонија 24.10.19 | 10:43

Тимоние: Преспанскиот договор не беше единствениот услов, клучните реформи не се исполнети

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска на прес-конференцијата што ја закажа со цел да одговори на сите прашања на новинарите по француското „не“ за одлука...

Македонија 24.10.19 | 09:33

Се бара да се избрише дека Македонија била блокирана од Франција, Данска и Холандија

За заедничката резолуција на Европскиот парламент за која ќе се гласа напладне, се предложени вкупно 17 амандмани. Со резолуцијата се повикуваат земјите-членки да покажат...

Свет 23.10.19 | 12:25

Со затворањето на вратите од ЕУ, Франција ја дестабилизира Македонија

Неколку дена по завршувањето на европскиот самит во Брисел, францускиот печат со остри критики за позицијата на претседателот Емануел Макрон поради блокадата на почетокот...

Македонија 18.10.19 | 21:06

Tимоние во 2018 предупреди: Препораката виси поради начинот на кој е донесен Законот за јазиците

Може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради тоа што без минимум консензус и без цивилизирана дискусија вчера...

Македонија 18.10.19 | 01:08

Најмногу што може Македонија да добие се шест месеци за да спроведе дополнителни реформи

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните...

Македонија 17.10.19 | 17:51

Франција го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои во прво читање предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен без измени на...