Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на Фејсбук напиша за денешната пресуда на Судот во Стразбур за Миле Јанакиески.

Таа вели дека ова е морална победа за Миле бидејќи на денешен ден пред пет години прв пат му одреди притвор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.