Ознака: гордана јанкулоска
Македонија 13.01.23 | 09:08

На Јанкуловска делото за „Таргет-Тврдина“ ѝ застарува за 20 години

Предметот „Таргет-Тврдина“ кој се однесува на прислушувањето и уништувањето на опремата нема подеднакво да се однесува за сите обвинети. Конкретно, на поранешната...

Македонија 12.01.23 | 16:10

Адвокат Илиевски: Очекувам позитивна пресуда од судот во Стразбур во следните неколку месеци

Aдвокатот Влатко Илиевски кој е застапник и на случаите во Стразбур  има големи очекувања дека судот позитивно ќе се произне дека дадената аболиција од поренешниот...

Македонија 11.01.21 | 10:55

Јанкулоска: ВМРО-ДПМНЕ не беше организатор на протестите на 27 април

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска сведочеше за настаните од 27 април. Таа истакна дека дека во тој период имала само партиска функција...

Македонија 03.10.20 | 20:51

Мицкоски: Гордана Јанкуловска ја однесоа во затвор за мерцедесот, а мерцедесот го возат сами тие

Мицкоски во обраќањето на протестот рече дека четири години гледат само неправда, а најдобар доказ за ова, како што рече, е тоа дека за четири години ниту еден министер,...

Македонија 30.09.20 | 19:05

Дескоска во одбрана на Јанкулоска: Во објавите нема јавен интерес, туку повреда на нејзиното достоинство

Откако фотографиите од денешното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, на кои поранешната министерска за внатрешни работи Гордана Јанкулоска е со лисици на рацете,...

Македонија 29.09.20 | 11:12

Даскаловски: Разбра некој која е штетата за државата од набавката на Мерцедесот?

Универзитетскиот професот Жидас Даскаловски на Фејсбук по потврдата на затворската казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска прашува...

Македонија 29.09.20 | 10:43

Стојаноска: Заев, му се гади на народот од вас и едно знајте, стапот секогаш има два краја

Од најновите гадости на мафијата на Заев издвојуваме… На денот кога им падна цел образовен систем, побрзаа Гордана да ја стават во затвор. Притоа, “сосема случајно”,...

Црна хроника 28.09.20 | 17:47

Јанкуловска со полиција е спроведена во Идризово

Поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска спроведена е во затворот Идризово на одлежување казна затвор. Јанкулоска е осудена на 4 години затвор...

Македонија 22.09.20 | 14:56

Адвокатите на Јанкулоска бараат таа да се додаде на листата на жртви на прислушувањето

Адвокатот на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, Љупчо Петковски доставил пријава до приемното одделение во судот со која бара кон листата...

Македонија 19.09.20 | 11:19

Дома сум, да ви испратам локација, селфи: Се огласи и Јанкулоска

Ексминистерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска ги негира информациите дека е во бегство и откако завчера Врховниот суд и ја одби жалбата на пресудата за „Тенк“...

Македонија 18.09.20 | 22:09

Трајановски: Јанкулоска е една од жртвите на политичкиот прогон кон ВМРО-ДПМНЕ

Власта продолжува со притисок и освета кон неистомислениците, судот под притисок носи политички одлуки, што во една демократски развиена држава не смее да се случи. Извршна...

Црна хроника 19.02.20 | 11:51

Јанкуловска сведочеше за „Монструм“: Секоја информација се проверуваше

Гордана Јанкуловска, Љупчо Тодоровски Радникот и Синиша Алексовски ќе даваат исказ како сведоци повикани од обвинителката Фатиме Фетаи во предметот „Монструм“. Поранешната...

Македонија 21.01.20 | 12:02

Врховниот суд ќе расправа за првите пресуди на СЈО

По неколкумесечно одлагање, неделава двајца врховни судии се очекува да реферираат за два предмета од случајот на СЈО „Тенк“. Едниот предмет пред колегите ќе го изнесе...

Македонија 26.11.19 | 13:53

Сведокот Лилјана Потиќ: Законски издадовме 50 лични карти, останатите 300 барања не беа процесирани

Уште еден сведок на Стефанова на денешното рочиште за „Титаник“ призна дека постапката за издавање на лични карти во Ресен била законска и дека во предметниот период...

Македонија 01.10.19 | 12:08

Врховниот суд го прифати барањето на Јанкулоска за вонредно преиспитување на пресудата за „мерцедесот“

Судиите Фаик Арслани, Џемали Саити, Африм Фидани, Снежана Бајлозова и Јелица Крстевска ќе одлучуваат за затворската казна за ексминистерката за внатрешни работи, Гордана...

Македонија 25.09.19 | 16:07

И Кацарска по стапките на Јанева

Судијката Добрила Кацарска, која водејќи ги случаите на СЈО против опозицијата, но и по драконските казни изречени во случајот 27 април, со што стана симбол за партизирано...

Македонија 28.06.19 | 14:44

Бубевски: Детето на Јанкулоска полни една година, недозволиво е и понатаму да се одложува издржувањето на казната

Заради правата на детето и на мајката, Врховниот суд донесе одлука со која издржувањето на затворската казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана...

Македонија 24.06.19 | 14:01

Гордана Јанкулоска не оди во затвор

Врховниот суд го уважи барањето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да ѝ се одложи затворската казна и решението го испратиле до Кривичниот...

Македонија 06.05.19 | 13:01

Почетокот на издржувањето на затворската казна за Јанкуловска одложено за 1 јули

Судија за извршување на санкција го прифатил барањето на екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска да се одложи издржувањето на затворската казна, изречена...

Македонија 28.03.19 | 13:26

Четири години затвор за Јанкулоска

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска наместо шест, ќе треба да одлежи четири години затвор, пресече Апелација. Апелацискиот суд ја потврди...