Вечерва во Скопје се одржа првиот Конгрес на политичката партија Движење ЗНАМ – За наша Македонија. Беше официјализирана претседателската кандидатура на Максим Димитриевски кој истакна дека доколку биде избран за шеф на државата, ќе се заложи да се одредат црвените линии од кои нема отстапување.

– Политиките кои ќе се спроведуваат доколку граѓаните ни ја дадат довербата, ќе имаме модерна европска и силна држава Македонија. Силна економија и институции, владеење на правото, здравство за сите, доколку ова го оствариме ние ја имаме Европа дома – порача Димитриевски.

Одговарајќи на новинарско прашање дали тој би ги прифатил условите на политичките партии на Албанците што ги поставуваат пред изборите, нагласи дека тој по принцип е човек кој не прифаќа услови и потенцира дека ги сфаќа како предизборен политички маркетинг на албанските политички субјекти.

– Македонија досега го менуваше својот Устав неколку пати и сметам дека уставот не е обичен тефтер хартија кој што треба да се менува во континуитет. На Македонија и е потребен претседател кој ќе биде гарант на суверен на граѓанинот и воедно ќе биде гарант на Уставот и еден начин на комуникација помеѓу граѓаните и власта – рече тој.

За тоа како планира да ја обезбеди поддршката на граѓаните да го гласаат за кандидат за претседател, Димитриевски истакна дека ќе ја побара поддршката како и сите други.

– Тоа што го направивме на локално ниво, ќе го пресликаме на централно. Ќе побараме поддршка од граѓаните. Ќе обезбедиме доволен број на потписи за поддршка на кандидатурата. Ќе излеземе со квалитетни кандидати на кандидатските листи за пратеници и ќе ја побараме поддршката како и сите останати. Мислам дека Македонија веќе е свесна и бара промени, не само промени од актуелната власт туку и промени од минатото и бара да отвори нови алтернативи. ЗНАМ тоа го нуди. Вечерва тоа го докажува и потврдува и ќе продолжиме на тој начин да ја бараме поддршката од граѓаните, а конечно е нивното. Дали е дојден моментот во Македонија за такво нешто? Да! Секојдневно слушаме дека во Македонија се гласа „против“, а не „за“. Денеска граѓаните ќе имаат можност и опција да ја поддржат ЗНАМ како нова политичка најбрзо растечка сила во историјата на македонскиот плурализам. Мислам дека ќе направиме суштински промени на политичката сцена, рече Димитриевски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.