Политичкиот аналитичар и поранешен министер, Џевдет Хајредини, коментира дека на сите во Македонија, па така и на американската амбасадорка Анџела Агелер и на евроамбасадорот Дејвид Гир, им е добро познато кој е најмногу одговорен за корупцијата во земјата.

Многу добро им е познато на амбасадорите Агелер и Гир, колку за корупцијата во Македонија, и лично е одговорен кандидатот број 1 за пратеник во шестата изборна единица, коментира Хајредини.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.