Ознака: корупција
Македонија 19.02.21 | 19:58

Брнз : Владата треба да сноси одговорност за корупцијата

„Реформите не се неопходни само за аспирациите кон ЕУ, туку се потреба, нужност. Вашата земја сега се соочува со многу сериозен предизвик, особено младите луѓе, кои се...

Македонија 15.02.21 | 12:02

Каква врска има ова со борбата против корупција? Николовски ажурира партиски членства и слави партиски јубилеи

Вицепремиерот за борба со корупција и генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, во чие време Македонија е на највисокото во историјата 111 место по корупција на листата...

Македонија 13.02.21 | 16:25

Мицкоски: Пендаровски глуми арбитер, а му слугува на Заев со потпишување на законите кои овозможуваат корупција

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со барувањето од страна на претседателот Стево Пендаровски до Владата за Акционен план за корупција, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 12.02.21 | 20:16

Николоски: Македонија назадува, со Владата на Зоран Заев стигна и до 111-то место по перцепција за корупција

Ако ги гледаме периодот од 2016 година до 2021 година влошување на состојбата во Македонија во сите сектори кои се поврзани со владеење на правото и наместо да се случат...

Македонија 10.02.21 | 13:54

Заев: Не можам да се согласам со Транспаренси дека сме уназадени во делот на борбата против криминалот и корупцијата

Борбата против криминалот и крупцијата треба да биде уште позасилена, поотворена и уште порешителна. Мораме сите заедно да се бориме против ова зло, изјави премиерот...

Твитови 09.02.21 | 14:33

Пијам вода и осеќам некој ми дише у врат, се вртам, го гледам Љупчо Николовски

Абе вака вода да се напијам дома и осеќам некој ми дише у врат. Се вртам, го глеам Љупчо Николовски. Бреееј му викам, респект како се бориш против корупција.

Македонија 09.02.21 | 14:29

Ќе добиеме перцепција дека работат само на перцепцијата за корупција, додека корупцијата си ја тераат доследно и посветено

Активистот Ивор Мицковски го коментира зачестеното излагање на вицепремиерот Љупчо Николовски, кој меѓудругите изјави, вчера рече дека на министрите им ја бројат...

Македонија 08.02.21 | 21:43

Трајанов, член на коалцијата на Заев: Наместо зло, криминалот стана вредносна категоријa

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов на Сител изјави дека Македонија е високо криминализирана држава. Криминалот стана вредносна категорија,...

Македонија 08.02.21 | 20:34

Тасева: Врз база на седум истражувања е направена перцепцијата за корупција, ајде Владата нека ги побие тие институции

Од 2001-та година рангирањата на Република Македонија од страна на Транспаренси секогаш биле околу 60-тото до 70-тото место и уште кога ја пишувавме првата Стратегија за...

Македонија 07.02.21 | 21:19

Наместо меѓу најдобрите 50, Македонија се најде на 111 место во борбата против корупцијата

Наместо Република Македонија да се најде на во групата од педесет земји во однос на борбата која ја водат против корупцијата, ние овие неколку години назадуваме и со...

Македонија 04.02.21 | 15:12

Спасовски: Мораме сите да правиме сè да ја менуваме перцепцијата за корупцијата

Сите процеси коишто се во делот на реформире на институциите, сите процеси коишто се преземаат во изминатиот период одат во прилог дека оваа политичка гарнитура има...

Македонија 02.02.21 | 20:57

Ќе се внесат во систем податоците за сите кривични пријави за корупција и перење пари

Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за преземените активности за редовно користење на Системот за собирање и обработка на статистички податоци за превенција...

Економија 02.02.21 | 19:39

Арсовски: Власта цела недела молчи за доделените тендери во вредност од половина милион евра за маркетинг услуги

Цела недела има класичен молк од власта, избегнување на темата за доделените тендери во вредност од половина милион евра на само три фирми и на само двајца сопственици...

Македонија 01.02.21 | 21:01

Ивановска: ЕУ, ГРЕКО и Транспаренси потврдуваат дека политиката влијае врз бизнисот

Претседателката на Државна комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за високото ниво на корупција...

Македонија 01.02.21 | 19:42

Митовски: „Рeкет 4“ е доказ дека кoрупцијата не е само перцепција, туку реална состојба во Мaкедонија

Според последните извештаи на Транспаренси интернешонал Македонија е 111 место, односно во последите неколку години доживеала пад од 46 места, а власта во своја одбрана...

Македонија 01.02.21 | 19:34

Божиновски: Корупцијата е најлошо ниво од 1999 година

Методологијата на Транспаренси Интернешнл е истата во изминатите 22 години. Значи од 1999 година кога се забележува тоа и се мери таа перцепција до сега методологијата...

Македонија 01.02.21 | 17:06

Aрсовски: Да ги гледаш секој божји ден низ секакви скандали, за на крај да речат ВМРО е криво

Или меѓу себе се лажат и мислат дека сите им веруваат или одамна не излегле надвор меѓу луѓе да им кажат што мислат за нив, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски...

Македонија 30.01.21 | 18:02

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација за Николовски и Маричиќ

Македонија е земја која од Европа ја гледаат како црна дупка. Според ВМРО-ДПМНЕ во државата има партизираната администрација, политизираното обвинителство и заробеното...

Македонија 29.01.21 | 21:04

Амбасадорката Брнз: Извештајот на „Транспаренси“е јасен сигнал дека борбата против корупцијата останува критично важна задача

Американската амбасадорка во земјава на Фејсбук напиша дека корупцијата ги загрозува меѓусебната доверба едни во други, во Владата, во правдата и економијата Индексот...

Економија 29.01.21 | 20:47

Николовски: Корупцијата е зло што државата мора да го елиминира

Корупцијата е зло кое ја јаде демократија и ја намалува довербата кај граѓаните кон институциите, и затоа секоја држава се бори да го намали и елиминира тоа зло, изјави...