Ознака: корупција
Македонија 04.12.23 | 19:02

Грковска: Сите надлежни институции треба да го исполнат својот дел од задачата за да имаме ефикасен систем отпорен на корупција

Детална анализа на наодите од последниот извештај на Европската комисија во делот на оценување на состојбата со корупцијата во Македонија беше главна точка...

Свет 04.12.23 | 11:04

Продолжи судењето на Нетанјаху, кој е обвинет за корупција

Во Окружниот суд во Ерусалим денеска продолжува судењето на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по обвинение за корупција, кое беше прекинато заедно со сите други...

Македонија 18.11.23 | 12:49

Николоски: Соопштението на САД дека го ставаат на црната листа Миодраг Дака Давидовиќ за мене е еден јасен сигнал дека она што сме го зборувале било вистина

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во изјава за медиумите дадена по повод состанокот на Генералното Собрание на подмладокот на Европската Народна...

Македонија 10.11.23 | 10:42

Митева: Има зголемување на високата корупција и не се испочитувани темелните вредности на Европската Унија

Во извештајот на ЕК е наведено дека европското знаме треба да се користи исклучиво за предлог законски решенија кои ќе се однесуваат на усогласувања со европска регулатива....

Македонија 05.11.23 | 15:17

Корупцијата во Македонија е спуштена на најниско можно ниво, а граѓаните не можат да завршат основна административна работа доколку немаат некој познат во државните институции

Корупцијата во Македонија е спуштена на најниско можно ниво а граѓаните не можат да завршат основна административна работа доколку немаат некој познат во државните...

Кариера 10.10.23 | 10:26

Учениците од основното училиште „26 Јули“ во Шуто Оризари се вклучија во борбата против корупцијата преку кампањата „Бидете херои на чесноста“

Учениците од основното училиште „26Јули“ во Шуто Оризари, Скопје се вклучија на првата линија во борбата против корупцијата преку кампањата „Бидете херои на чесноста“,...

Македонија 08.10.23 | 15:52

Ковачки: Власта наместо да ја сузбива корупцијата, таа ја помага

Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во своето обраќање на Дебатата насловена „Борба со криминал и корупција, темелна европска вредност“ во Струга потенцираше...

Балкан 25.09.23 | 14:38

Поранешен албански министер за животна средина и екс пратеник осудени за корупција

Судот за организиран криминал и корупција во Тирана му изрече казна затвор на поранешниот министер за животна средина Лефтер Кока во врска со обвинувањата за инсинераторот...

Македонија 09.09.23 | 17:37

Стејт Департмент: Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Македонија

Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Македонија, изјавија од прес-службата на Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски,...

Македонија 07.09.23 | 12:41

ДКСК: Со измените во кривичниот законик се зголемува ризикот од политички пазар и трговија со влијание

Кривичниот законик како еден од столбовите на правниот систем, треба да го штити функционирањето на правната држава, реагираат од Антикорупција комисија. „Со донесувањето...

Македонија 07.09.23 | 12:30

Пендаровски да го искористи правото на вето, бара Платформата на граѓански организации за борба против корупција

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата денеска побара од Претседателот на државата Стево Пендаровски да го искористи уставно загарантираното...

Македонија 10.08.23 | 17:15

Агелер: Корупцијата продолжува да биде најголем предизвик со кој се соочува земјата

Корупцијата продолжува да биде еден, ако не е најголем предизвик со кој се соочува оваа земја. Беше и кога бев тука порано. Искрено, има системски проблем уште од независноста...

Црна хроника 10.08.23 | 12:30

Царинска управа со кампања за сузбивање на корупцијата: Не замижувај и ти можеш да ја спречиш корупцијата – биди дел од прогресот на твојата држава

Царинската управа започнува кампања за зголемување на свеста за опасностите кои ги носи корупцијата со цел граѓаните или вработените кои ќе бидат сведоци на корупција...

Колумни 07.08.23 | 11:19

Кога корупцијата станува велепредавство, а корумпираните – велепредавници!

Васко Шутаров Работејќи на една студија за култот на личноста меѓу современите балкански култури и народи, уште толку станува јасно дека во сите случаи на негување...

Свет 31.07.23 | 14:08

Принцот Алберт во средиштето на корупциски скандал

Принцот Алберт од Монако е замешан во поголема афера и му претстои правна битка поради наводите за неетички и коруптивни постапки, откако отпушти советник кој долго...

Македонија 27.07.23 | 18:38

Грковска: Ги охрабрувам истрагите на ОЛАФ, оттаму ни укажаа дека се задоволни од соработката со нас

Вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска, во Собранието на седницата посветена на пратенички прашања, рече дека на средбата во Брисел со претставниците...

Свет 24.07.23 | 22:46

Уапсен е украински воен функционер, си купил скапа вила во Шпанија

Украинското државно истражно биро (ДБР), кое ги истражува случаите на корупција на високо ниво, го приведе Евгени Борисов во Киев, два дена откако издаде налог по него,...

Балкан 19.07.23 | 16:05

Балкански барометар: Албанија со нов рекорд за корупција во 2023 година

Во најновите резултати од истражувањето на Балканскиот барометар 2023 година на Регионалниот совет за соработка, албанските граѓани мислат дека нивната земја е покорумпирана...

Балкан 16.07.23 | 08:58

Во Косово истрага против најмалку пет министри и еден заменик поради сомневање за корупција

Работна група за борба против корупцијата во полицијата на Косово во моментов води истрага против најмалку пет министри и еден заменик министер во владата меѓу кои...

Македонија 04.07.23 | 08:53

Димитриевски: Македонија е загрозена од корупција и организиран криминал верификуван од меѓународната заедница

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во интервјуто за Дојче Веле потенцира дека денеска Македонија е загрозена од корупција и организиран криминал,...