Ознака: корупција
Свет 06.03.21 | 16:38

Пратеници осомничени за земање мито при набавка на маски

Повеќе пратеници на владејачката германска Христијано-демократска унија (ЦДУ) осомничени се дека се стекнале со стотици илјади евра за лобирање на набавка на маски...

Македонија 04.03.21 | 15:13

Министерот Љупчо Николовски продолжува да реди слаби оценки, по Транспаренси и Економист, и Фридом Хаус му залепи двојка

Од максимални четири поени, Македонија доби два, за борбата со корупцијата во извештајот “Слободата во светот 2021” на Фридом Хаус. Што значи дека Македонија е делумно...

Балкан 03.03.21 | 23:03

Стејт департмент: Албанија не стори ништо да го сузбие перењето пари и финансирањето на криминалот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари кои доаѓаат од организиран...

Македонија 02.03.21 | 16:42

Заев и Николовски: Претходната власт ја всади корупцијата, ние направивме план за да ја искорениме

Премиерот Зоран и Заев и вицепремиерот Љупчо Николовски денеска го претставија планот на Владата за борба против корупција. Со овој планm како што кажаа Заев и Николовски,...

Свет 01.03.21 | 15:41

Никола Саркози осуден на три години затвор за корупција

Парискиот Кривичен суд ги прогласи Никола Саркози, адвокатот Тиери Херцог и поранешниот судија Жилбет Азиберт, за виновни за корупција и трговија со влијанија во таканаречената...

Свет 01.03.21 | 11:04

Советот на Европа: Австрија има слаб напредок во борбата против корупцијата

Советот на Европа изрази жалење поради „генерално недоволниот“ напредок на Австрија во борбата против корупцијата во судството или политичките кругови Австрија...

Економија 01.03.21 | 09:17

УЈП трет ден молчи за фирмата на Николовски која зема кеш без да издава фискални

Сања Лукаревска трет ден молчи и не реагира за скандалот со кеш наплатите на фирмата на братот на Љупчо Николовски „Лариком Импекс“, која зема кеш без да издава фискални...

Македонија 27.02.21 | 14:07

Николовски: Корупцијата најмногу ја има во урбанизмот, издавањето дозволи и спортот, ѝ објавувавме војна во втоник

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, во вторник ќе објават голем акциски план за борба против корупцијата и криминалот. Според...

Македонија 19.02.21 | 19:58

Брнз : Владата треба да сноси одговорност за корупцијата

„Реформите не се неопходни само за аспирациите кон ЕУ, туку се потреба, нужност. Вашата земја сега се соочува со многу сериозен предизвик, особено младите луѓе, кои се...

Македонија 15.02.21 | 12:02

Каква врска има ова со борбата против корупција? Николовски ажурира партиски членства и слави партиски јубилеи

Вицепремиерот за борба со корупција и генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, во чие време Македонија е на највисокото во историјата 111 место по корупција на листата...

Македонија 13.02.21 | 16:25

Мицкоски: Пендаровски глуми арбитер, а му слугува на Заев со потпишување на законите кои овозможуваат корупција

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со барувањето од страна на претседателот Стево Пендаровски до Владата за Акционен план за корупција, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 12.02.21 | 20:16

Николоски: Македонија назадува, со Владата на Зоран Заев стигна и до 111-то место по перцепција за корупција

Ако ги гледаме периодот од 2016 година до 2021 година влошување на состојбата во Македонија во сите сектори кои се поврзани со владеење на правото и наместо да се случат...

Македонија 10.02.21 | 13:54

Заев: Не можам да се согласам со Транспаренси дека сме уназадени во делот на борбата против криминалот и корупцијата

Борбата против криминалот и крупцијата треба да биде уште позасилена, поотворена и уште порешителна. Мораме сите заедно да се бориме против ова зло, изјави премиерот...

Твитови 09.02.21 | 14:33

Пијам вода и осеќам некој ми дише у врат, се вртам, го гледам Љупчо Николовски

Абе вака вода да се напијам дома и осеќам некој ми дише у врат. Се вртам, го глеам Љупчо Николовски. Бреееј му викам, респект како се бориш против корупција.

Македонија 09.02.21 | 14:29

Ќе добиеме перцепција дека работат само на перцепцијата за корупција, додека корупцијата си ја тераат доследно и посветено

Активистот Ивор Мицковски го коментира зачестеното излагање на вицепремиерот Љупчо Николовски, кој меѓудругите изјави, вчера рече дека на министрите им ја бројат...

Македонија 08.02.21 | 21:43

Трајанов, член на коалцијата на Заев: Наместо зло, криминалот стана вредносна категоријa

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов на Сител изјави дека Македонија е високо криминализирана држава. Криминалот стана вредносна категорија,...

Македонија 08.02.21 | 20:34

Тасева: Врз база на седум истражувања е направена перцепцијата за корупција, ајде Владата нека ги побие тие институции

Од 2001-та година рангирањата на Република Македонија од страна на Транспаренси секогаш биле околу 60-тото до 70-тото место и уште кога ја пишувавме првата Стратегија за...

Македонија 07.02.21 | 21:19

Наместо меѓу најдобрите 50, Македонија се најде на 111 место во борбата против корупцијата

Наместо Република Македонија да се најде на во групата од педесет земји во однос на борбата која ја водат против корупцијата, ние овие неколку години назадуваме и со...

Македонија 04.02.21 | 15:12

Спасовски: Мораме сите да правиме сè да ја менуваме перцепцијата за корупцијата

Сите процеси коишто се во делот на реформире на институциите, сите процеси коишто се преземаат во изминатиот период одат во прилог дека оваа политичка гарнитура има...

Македонија 02.02.21 | 20:57

Ќе се внесат во систем податоците за сите кривични пријави за корупција и перење пари

Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за преземените активности за редовно користење на Системот за собирање и обработка на статистички податоци за превенција...