Ознака: дејвид гир
Македонија 11.05.24 | 14:58

Евроамбасадорот Гир верува дека македонското знаме ќе се вее пред ЕУ во Брисел

По повод Европскиот ден на знамето, денеска во организација на Европското движење се одржа традиционалниот планинарски марш до врвот на Водно, на кој присуствуваа евроамбасадорот...

Македонија 09.05.24 | 12:52

Очекувам соработка за европската иднина на Македонија, Гир ѝ ја честита победата на Силјановска-Давкова

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир денеска преку објава на Икс ѝ ја честита победата на претседателските избори на кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана...

Македонија 09.05.24 | 08:53

Евроамбасадорот Гир ја честита победата на Силјановска-Давкова

Амбасадор на Европската Унија во Република Македонија Дејвид Гир, утрово на Х и ја честиташе победата на Гордана Силјановска-Давкова на вчерашните претседателски избори. Честитки...

Македонија 27.04.24 | 14:47

Гир: Првиот круг од изборите мина генерално мирно и демократски

Првиот круг од изборите помина во генерално мирна и демократска атмосфера. Се надеваме дека така ќе биде и за време на кампањата вториот круг од претседателските избори...

Македонија 15.04.24 | 17:44

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени за продолжување на патот на земјата кон ЕУ

Евроамбасадорот Дејвид Гир не ја коментира изјавата на претседателскиот кандидат од Европскиот фронт, Бујар Османи дека уставните измени ќе бидат услов за формирање...

Македонија 07.04.24 | 10:13

Хајредини: На амбасадорите Агелер и Гир им е многу добро познато колку за корупцијата во Македонија лично е одговорен кандидатот број 1 за пратеник во ИЕ6

Политичкиот аналитичар и поранешен министер, Џевдет Хајредини, коментира дека на сите во Македонија, па така и на американската амбасадорка Анџела Агелер и на евроамбасадорот...

Македонија 29.03.24 | 13:36

Нема да се намалат финансиите за Еразмус+ во Македонија и покрај злоупотребените 2,2 милиони евра

Амбасадорот на Европската унија во Македонија Дејвид Гир изјави дека нема да се намалат финансиските средства определени од Европската унија за Националната агенција...

Македонија 27.03.24 | 13:58

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака Македонија, членството на земјата ќе биде од корист за сите нас

Не се точни тврдењата дека Европската Унија не ја сака  Македонија за членка на ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот со кој започнаа Деновите на...

Македонија 25.03.24 | 12:59

Гир двапати ми ветува и никако да разговараме и за корупцијата на некои претходни високи европски функционери во Македонија

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини преку својот фејсбук профил пренесе една интересна информација околу корупцијата во Македонија.. Тој се пожали дека...

Македонија 26.02.24 | 13:38

Агелер и Гир: Украина ќе победи со наша помош и за тоа нема алтернатива

Амбасадорката на САД во државава Анџела Агелер на конференцијата „Украина – две години хероизам“ денеска истакна дека по почетокот на војната украинските херои продолжуваат...

Македонија 07.02.24 | 17:21

Гир: Згрешив што се сретнав со Ахмети во Министерството за политички систем

Во декември месец Евроамбасадорот Дејвид Гир и лидерот на ДУИ, Али Ахмети имаа средба во просториите на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците....

Македонија 29.01.24 | 19:33

Средба Гир-Митрески: Да не се доведе во прашање легитимноста на изборите

Претседателот на Собранието, Јован Митрески, денеска имаше средба со амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гир, соопшти собраниската...

Македонија 28.01.24 | 21:18

Евроамбасадорот Гир му го честита изборот на Џафери за премиер на техничката Влада

Евроамбасадорот Дејвид Гир преку платформата Х му го честиташе изборот на Талат Џафери за премиер на техничката Влада . – Честитки до премиерот Џафери за изборот за...

Култура 17.01.24 | 15:09

Министерката за култура Костадиновска – Стојчевска и шефот на Делегација на ЕУ Гир во посета на Националниот конзерваторски центар

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и шефот на Делегацијата на Европската Унија во нашата држава, Дејвид Гир, денеска го посетија Националниот...

Македонија 13.01.24 | 15:22

Мицкоски: Очекуваме Гир и неговиот колега во Софија да разговараат со бугарската влада и да го отворат патот на македонските граѓани кон ЕУ

Ние стоиме со амбасадорот Гир кон европската иднина и очекувам да го повика својот колега во Софија, да разговара со бугарската Влада во Софија и конечно да го отвори...

Македонија 13.01.24 | 10:28

Гир: Нема заобиколен пат за ЕУ и „кафе на Орбан“, ќе влезете во ЕУ кога ќе зачекорите по патоказите што сте ги зацртале

Евроамбасадорот Дејвид Гир во интервју за МИА, правејќи паралела меѓу она што се случи на декемврискиот Самит на ЕУ, кога т.н. „кафе на Орбан“ го овозможи донесувањето...

Македонија 10.01.24 | 12:34

Гир за М-НАВ: Назначувањата да се прават по заслуга и не припадност на партија, да се истражат тврдењата за политички влијанија

Коментирајќи ги последните случувања во М-НАВ, евроамбасадорот Дејвид Гир рече дека европските ставови за случувањата во јавните институции се многу јасни. Порача...

Македонија 12.12.23 | 20:47

Судството е во критична точка – Гир очекува спроведување на препораките на оценската мисија

Критериуми за тоа кој може да биде член на судскиот совет, дефинирање на поимот истакната правник, но и јасни процедури за разрешување на член и на претседател на судски...

Македонија 06.10.23 | 15:16

Мицкоски-Гир: Разговор за идните планови и цели важни за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателите Александар Николоски и Тимчо Муцунски се сретнаа со Дејвид Гир, амбасадор на Европската...

Македонија 21.09.23 | 17:28

Гир: Моменталната ситуација со почитување на владеењето на правото во земјава е далеку од задоволителна

Ние сакаме земјата брзо да напредува во сферата на владеењето на правото, граѓаните имаат право да го бараат тоа и ЕК има право да го бара тоа од земја – кандидат, вели...