Ознака: дејвид гир
Македонија 26.05.23 | 14:12

Дејвид Гир: Реформите да се забрзаат, а процесот на уставни измени да се демистифицира

Процесот на реформи и нивното импелемнтирање треба да се движи многу брзо. Динамиката на спроведувањето реформите не е толку брза како што ние би сакале. Што се однесува...

Македонија 22.05.23 | 13:02

Гир: Се наоѓаме во многу специјален момент од историјата кога процесот на проширување е поставен како врвен приоритет на ЕУ

Се наоѓаме во многу специјален момент од историјата кога процесот на проширување е поставен како врвен приоритет на агендата на ЕУ, што значи дека работите може да се...

Македонија 16.05.23 | 21:33

Политичкиот јаз се продлабочува и затоа потребните реформи назадуваат, смета евроамбасадорот Дејвид Гир

Има напредок, има чувство дека работите се движат напред особено во однос на усвојувањето на уставните измени во согласност со билатералните обврски преземени со Договорот...

Македонија 11.05.23 | 13:56

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ништо европско во злоупотребата на европското знаменце од страна на Ковачевски

Нема ништо европско во злоупотребата на европското знаменце од страна на Ковачевски. Кршењето на законите и процедурите не е европска вредност. Уште помалку европска...

Македонија 11.05.23 | 13:53

Гир: Многу често се употребува европското знаменце за закони за кои не е наменето

Причината поради која го покренав прашањето за употребата на европското знаменце, е токму поради тоа што тоа многу често се употребува за усвојување на некои закони,...

Македонија 02.05.23 | 21:10

Гир: Видовме висока корупција и враќање на пресудите на повторено судење – тоа е загрижувачки

За Европската Унија, како што кажав, владеењето на правото е фундаментално и ако имате компромитирано судство тоа ќе влијае во иднина на обидите на консолидирана демократија...

Македонија 19.04.23 | 16:28

Гир: Државните институции треба да бидат пример во борба против корупцијата и владеењето на правото

Борбата против корупцијата заедно со другите елементи на јакнење на владеењето на правото е во сржта на процесот на проширување на ЕУ и бара посветеност од земјата...

Македонија 03.04.23 | 16:57

Гир: Вметнувањето на Бугарите во Уставот е суверена одлука, треба да ја донесе самата држава

Прашањето околу вметнување на Бугарите во Уставот е суверена одлука што треба да ја донесе самата држава, порача евроамбасадорот Дејвид Гир при посетата на општина...

Македонија 22.03.23 | 13:54

Гир: Цврсто верувам дека приклучувањето кон ЕУ е достижно многу брзо

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска изјави дека имаат редовни контакти со различни политички партии кои се дел од Владата, но и од опозицијата, образложувајќи дека пристапниот...

Македонија 13.03.23 | 19:44

Гир: Ги разбирам фрустрациите поради предолгото чекање, но ЕУ и Македонија имаат заедничка корист

Ниту една земја не го губи идентитетот на патот кон Европската Унија. Мислам дека оваа земја може да биде сигурна во поглед на нејзиниот идентитет, култура и јазик, изјави...

Македонија 09.03.23 | 12:06

Гир: Нема толеранција за корупцијата, потребна е промена на системот

Немам увид во поединци кои би можеле да бидат цел на санкции, изјави амбасадорот на Европската Унија во земјава Дејвид Гир на прашањето дали Брисел е запознат за лица...

Македонија 27.02.23 | 14:51

Гир од Битола: Потребни се напори и од Скопје и од Софија за развивање на добрососедските односи

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир истакна дека и Македонија и Бугарија треба да вложат подеднакви напори за развој на добрососедските односи. Потребни се напори...

Македонија 10.02.23 | 14:37

Гир: Европското знаменце не треба да се злоупотребува

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир смета дека европското знаменце треба да се употребува само кога се во прашање закони што се поврзани со европските норми и стандарди, но...

Македонија 01.02.23 | 20:34

Гир убедува: Не се допира во идентитетот ако уште и Бугарите се вметнат во Уставот

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир вели дека сите земји кои сакаат да се придружат на ЕУ, треба да ги применуваат стандардите за човекови права. Тоа се очекувањата, нагласува...

Македонија 26.01.23 | 13:40

Гир: Неприфатливи се изјавите на европратеникот Џамбаски за Пендаровски и територијалните претензии

Евроамбасадорото Дејвид Гир ја осуди изјавата на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во врска со територијалните претензии и ја оцени како неприфатлива. Во врска...

Македонија 25.01.23 | 13:10

Гир: Потребна ви е потребна стручна, независна и професионална администрација

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска порача дека на Maкедонија ѝ била неопходна стручна, независна и професионална јавна администрација. Без тоа, како што нагласи, нема...

Македонија 22.01.23 | 14:11

Груби се сретна со евроамбасадорот Гир

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби оствари средба евроамбасадорот, Дејвид Гир. На оваа средба се разговараше...

Македонија 18.01.23 | 17:20

Гир: Судовите, ОЈО, власта – сите да соработуваат за решавањето на дивоградбите на Галичица за да не го изгубите статусот од УНЕСКО

Дивоградбите во Националниот парк „Галичица“ се многу важно прашање во контекст на зачувување на статусот заштитено подрачје во УНЕСКО, прашање кое навлегува во сржта...

Македонија 18.01.23 | 14:52

Eвроамбасадорот во поддршка на слободата на медиумите

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска изјави дека слободата на медиумите и изразувањето е темелна вредност на ЕУ и камен темелник на демократијата. Гир, кој денеска заедно...

Македонија 09.01.23 | 13:24

Патот до ЕУ зависи само од вас, смета Гир

За Македонија фокусот во 2023 година мора да биде на реформи. Реформи кои пред сѐ и над сѐ ќе бидат на барање на граѓаните и на нивните интереси. Патот напред, темпото на...