Ознака: Џевдет Хајредини
Економија 15.01.22 | 23:04

Хајредини за предлогот на Анѓушев: Невиден цинизам од еден од виновниците за оваа ситуација

Македонскиот политичар Џевдет Хајредини, поранешен министер за финансии реагира на предлогот на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев кој препорачува да се размислува...

Македонија 20.12.21 | 17:13

Хајредини: Ни трагедии, ни криминал – ништо не ги интересира освен „стабилната коалиција“

За ништо друго не се дискутира, освен за влада со зголемена и „стабилна коалиција“, за што поголем број пратеници, министри и директори, обезбедени во најскапиот шопинг...

Македонија 17.12.21 | 21:56

Хајредини: За шест дена ќе го решиме спорот со Бугарија, а седмиот ќе одмориме рече господ Груби

За шест дена ќе го решиме спорот со Бугарија, а седмиот ќе одмориме рече господ Груби, иронично коментира поранешниот министер и економски аналитичар Џевдет Хајредини...

Македонија 11.12.21 | 11:15

Со чадот на 3 милиони тони јаглен од Косово, во Македонија ќе се оствари „зелената агенда“ на ДУИ

Со чадот на 3 милиони тони јаглен од Косово, во Македонија ќе се оствари „зелената агенда” на ДУИ. Ова утрово го коментира поранешниот министер и економски експерт...

Македонија 09.12.21 | 14:51

Хајредини: Како на Кастриот и на Груби, „функционер“ од ЕУ, му јавил дека во март ќе почнат преговори

Изгледа дека и на Груби, исто како на Кастриот, еден “висок функционер” на ЕУ му се јавил на телефон да му каже дека Македонија најдоцна до крајот на месец март ќе го...

Македонија 08.12.21 | 16:05

Хајредини: Mнозинството со Алтернатива ќе го чини СДСМ многу повеќе од осумте пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот министер Џевдет Хајредини смета дека мнозинството со Алтернатива ќе го чини СДСМ многу поскапо од осумте пратеници на ВМРО-ДПМНЕ  

Македонија 07.12.21 | 18:12

Хајредини: Директорот на МЕПСО прв ја кажа вистината за драматичната состојба во ЕСМ и сега го менуваат

Наместо министерот Бектеши и директорот Ковачевски, да бидат веднаш разрешени од функциите, поради тоа што се обидуваат да ја сокријат состојбата во електростопанството,...

Македонија 06.12.21 | 09:07

Хајредини за понудата на Гаши за директорско место во МЕПСО: Срам и за Заев и за Гаши ако таа биде прифатена

По сè изгледа Заев, не случајно, на Гаши му го дава директорот на МЕПСО, затоа што само тој прв ја кажа вистината за драматичната состојбата во производството на електричната...

Македонија 03.12.21 | 19:33

Хајредини: Груби е моќен благодарение на Заев кој му дал „бомби“, се прави силен и никој ништо не му може

Џевдет Хајредини, поранешен министер за Финансии на Република Македонија вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно„ на Алфа телевизија. Тој во неговото гостување...

Македонија 01.12.21 | 23:41

Хајредини: ЕУ никогаш датумот за почеток на преговорите не го условила со какво било „стабилно мнозинство“ во Собранието

Аналитичарот и поранешен министер, Џевдет Хајредини, истакнува дека ЕУ никогаш датумот за почеток на преговорите не го условила со било какво „стабилно мнозинство“...

Македонија 27.11.21 | 21:52

Хајредини за Бучковски: Само со Заев е можно со правосилна пресуда да бидеш осуден и не само да не лежиш во затвор

Поранешниот министер Џевдет Хајредини ги коментира зборовите на Владо Бучковски дека Заев е најдобриот претседател на СДСМ. Само со Заев е можно со правосилна пресуда...

Економија 18.11.21 | 20:16

Хајредини: Без посилна и поинтензивна борба против криминалот и корупцијата нема да има ни економија во Македонија

Политичкиот аналитичар и поранешен министер, Џевдет Хајредини, ја коментира изјавата на Зоран Заев дека избори ќе има во редовниот термин во 2024 година. Премиерот Зоран...

Македонија 17.11.21 | 08:36

Хајредини: Откако Маричиќ го прочисти судството, Кичеец доби казна под законскиот минумум

Политичкиот аналитичар и поранешен министер, Џевдет Хајредини, ја коментира судската одлука на Зоран Милевски Кичеец кој доби казна под законски предвидениот минимум...

Македонија 14.11.21 | 17:15

Хајредини: Да сака Апасиев, Заев сигурно и со него би го зголемил мнозинството

Да сака Апасиев, Заев сигурно и со него би го зголемил мнозинството, смета политичкиот аналитичар Џевдет Хајредини.

Македонија 12.11.21 | 08:56

Хајредини: Уплашен од јавните закани на ДУИ, Заев не бира средства и методи да ги уништи сите други партии нa Албанците

Аналитичарот и поранешен министер, Џевдет Хајредини, ги коментира случувањата во Собранието околу седницата за гласање недоверба на владата и исчезнувањето на пратеникот...

Македонија 11.11.21 | 15:09

Хајредини: Макијавели може вода да им носи на македонските корумпирани политички лидери

Политичкиот и економски аналитичар и поранешен министер за финансии, Џевдет Хајредини, на „Фејсбук“ кратко ја коментира ситуацијата во собранието во моментов. Макијавели...

Македонија 10.11.21 | 17:59

Хајредини: Оставката на Заев стана банална исто како и онаа на Филипче за тетовската болница

Не е неочекувано што сотавката на Зоран Заев стана банална како и онаа на Венко Филипче за тетовската болница, смета поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини. Откако...

Македонија 07.11.21 | 18:54

Хајредини: Нека се објави колкава плата зема Дардишта во Телеком и ќе стане јасно за „нејзините чизми на таван“

Нека се објави колкава плата зема Дардишта во Телеком и ќе стане јасно за „нејзините чизми на таван“, коментира поранешниот министер и економски аналитичар Џевдет...

Македонија 06.11.21 | 18:41

Хајредини до Ахмети: Благодарение на твојот „контакт” со САД, НАТО и ЕУ, Македонија после 20 години дојде во ситуација во која се наоѓа денес

Џевдет Хајредини, поранешен министер му одговори на Али Ахмти, лидерот на ДУИ. Благодарение на твојот „контакт” со САД, НАТО и ЕУ, Македонија после 20 години дојде...

Економија 05.11.21 | 21:30

Хајредини: Не е време за популизам, Владата мора да каже дека кризата ќе ги погоди и граѓаните

Политичкиот и економски аналитичар и поранешен министер за финансии, Џевдет Хајредини, во интервју за телевизија 24 настапи со критички, високи тонови кон Владата Не...