Фамозната Комисија за заразни болести, советодавно тело на министерот за здравство стна советодавно тело на Центарот за јавно здравје, голема кашлица се шири, наместо да се спречува, реагираат од Комисијта за здравство на ВМРО ДПМНЕ.

Поминаа 10 дена од прогласувањето на епидемија на голема кашлица во град Скопје, здравствените власти освен правење пиар, бомбастично прогласување на епидемија и држење на прес конференции ништо суштински немаат преземено во пракса. Само за последните 7 дена се регистрирани нови 17 случаи сите од Скопје, вели д-р Горан Кузевски, специјалист епидемиолог.

На таа фамозна Kомисија за заразни болести одржана пред десеттина дена беа усвоени неколку препораки.

Препорака број 1. Давање препорака од страна на Комисијата за заразни болести до Центар за јавно здравје Скопје за прогласување епидемија на територијата на град Скопје.
Од кога тоа комисија за заразни болести која е советодавно тело на министерот стана и советодавно тело на Центрите за јавно здравје и на епидемиолозите?!
Во член 56 од Законот за заштита на населението од заразни болести јасно стои дека епидемија прогласува Центарот за јавно здравје за територијата за која што е оформен! Дали ова значи дека центрите се само исполнители на препораки од Комисијата?
Препорака број 2. Институтот за јавно здравје да изработи стручно упатство и протоколи за постапување.
До ден денес иако се поминати 10 дена, не е изработено и доставено до болниците и центрите за јавно здравје упатство и протокол за постапување со сомнителни случаи на пертусис.
Препорака број 3. Пунктовите за имунизација да работата во 2 смени и сабота.

Поголем дел од пунктовите поради негрижа и невработување на лекари и медицински сестри работат само една смена бидејќи во голем дел од градовите има вработен само еден лекар, а неколку градови воопшто немаат вработен лекар во вакциналниот пункт па таму надополнуваат со кадар од други служби (пример Крушево). Покрај кадровскиот недостаток голем дел од пунктовите за имунизација немаат и технички услови иако со закон е задолжително имање на агрегат за непречено снабдување со електрична енергија со цел запазување на ладниот ланец на вакцините голем дел од пунктовите немаат агрегати.
❗️Во однос да дијагностиката исто како со ковидот се прави злоупотреба
Приватните лаборатории извршуваат PCR тестирања кои си ги плаќаат граѓаните од свој џеб додека неколку Центри за јавно здравје иако имаат опрема и кадар немаат се уште дозвола да вршат тестирања. Засега тестирањата се само во Институтот за јавно здравје Скопје и затоа само во Скопје има најголем број на случаи!, пишува д-р Кузевски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.