Ознака: комисија за здравство на ВМРО ДПМНЕ
Македонија 02.04.24 | 10:03

Филипче е директно одговорен за урнисаниот здравствен систем, ветувањата од 2017 ги препишал во програмата за 2024 година

Венко Филипче, како министер за здравство со најдолг мандат е директно одговорен за нереализацијата на околу 80 отсто од Планот за живот, што е јасен показател како тој...

Македонија 01.04.24 | 22:55

Прокапува кровот на Интензивна нега во ГОБ „8 Септември“

Од Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ реагираат на состојбата во ГОБ „8 Септември“ каде што прокапува вода од кровот во просториите на Интензивната нега. Вака здравствените...

Македонија 19.03.24 | 11:16

Обиди за кршење на правата на специјализантите од страна на институциите

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува обидите за кршење на правата на специјализантите од страна на институциите, конкретно на Институтот за трансфузиона...

Македонија 12.03.24 | 10:14

Нема решавање на статусот на вработените со договор на дело во здравството, ама има владини „поздрави и честитки“ од утре да не доаѓаат на работа

„Почитувани колеги како што сте информирани до сега не ја добивме согласноста за договорите на дело. Треба да ги известите вработените со договор на дело од утре да...

Македонија 09.03.24 | 13:36

Екскурзии низ светот за организациските директори наспрема лажните ветувања за нивно укинување од страна на владата на СДС и ДУИ

Согласно информациите од комплексот клиники Мајка Тереза до нас пристигнуваат информации дека повеќе организациски директори се на патување во Барселона за наводни...

Македонија 05.03.24 | 08:56

ВМРО ДПМНЕ: „Донациите на медицинска опрема“ од веледрогериите на двоецот ДУИ-СДС станаа „бонбона бизнис“ во здравството

„Донациите на медицинска опрема” од веледрогериите на двоецот ДУИ – СДС станаа воспоставена пракса или популарно наречено „бонбона бизнис” во здравството....

Македонија 04.03.24 | 09:21

Позитивната листа на лекови не е ревидирана седум години, а од Министерството за здравство има најава само за неколку нови лекови, реагираат од ВМРО ДПМНЕ

Комисијата за здравство на ВМРО ДПМНЕ реагира дека авион здравството во Македонија нема пилот, алудирајќи на тоа дека позитивната листа на лекови не е ревидирана седум...

Македонија 28.02.24 | 14:51

Додека министерот за здравство Демири пушташе во употреба лапароскоп на Клиниката за детска хирургија, ова е сликата на три метри од салата

Ѓубре, кофа за вода која протекува од горниот кат, стар медицински стол, материјали кои не се користат стиснати во едно ќоше. Додека министерот за здравство Демири пушташе...

Македонија 19.02.24 | 12:13

Големата кашлица наместо да се спречува, се шири, реагираат од Комисијата за здравство на ВМРО ДПМНЕ

Фамозната Комисија за заразни болести, советодавно тело на министерот за здравство стна советодавно тело на Центарот за јавно здравје, голема кашлица се шири, наместо...

Македонија 08.02.24 | 16:29

Комисија за здравство на ВМРО ДПМНЕ: Зошто поради партиски препукувања е одбиено покачување на платите на медицинските сестри?

Зошто на седница на Влада заради партиски препукувања одбиена е точката за покачување на платата на медицинските сестри и што за ова презема заменик министерката за...

Македонија 25.01.24 | 11:34

Запустена инфраструктура, недостиг на кадри и основни материјали: Пустош и грди споменици во велешкото здравство

Во Болницата во Велес која вчера ја посети министерот за здравство, Фатмир Меџити недостасуваат анестезиолози и за тоа не се кажа ни збор освен што истиот Меџити се...

Македонија 23.01.24 | 15:12

Оваа Влада го затвори интернистичкиот ургентен центар на Токсикологија, ова ли се тие европски вредности и модернизирано здравство?

Пациентите реагираат до Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ дека подолг период се препраќани од Ургентниот интернистички центар кој функционира при Клиниката за...

Македонија 22.01.24 | 14:11

Модуларните болници уште еден грд споменик на неспособноста на власта – нема изградба на нов Клинички, ама има милиони евра за пенали за неградење

Лимените амбуланти кои требаше да бидат времено монтирани за пандемијата со ковид, денес наместо да бидат објекти од тврда градба тие и понатаму остануваат да се користат...

Македонија 21.01.24 | 12:00

Уште еден грд споменик на неспособната власт: Катастрофална состојба и во Итната медицинска помош

КАТАСТРОФАЛНА СОСТОЈБА И СО ИТНАТА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ-УШТЕ ЕДЕН ГРД СПОМЕНИК НА НЕСПОСОБНАТА ВЛАСТ ❗️Несоодветно обновување на возилата за Итна помош кои не ги задоволуваат...

Македонија 16.01.24 | 11:41

Пациенти не можат да дојдат до термин за преглед и операција, а владини функционери се прегледуваат преку ред и без закажување

Пациенти реагираат дека не можат да дојдат до термин за преглед и интервенција на хируршките клиники, додека владини функционери секој ден се третираат во здравствени...

Македонија 11.01.24 | 12:20

Меџити и Ковачевски да ги посетат Карил и Урологија и да кажат зошто во овие седум години ништо не е направено

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишуваат дека министерот за здравство Меџити и Ковачевски треба да ги посетат Карил и Урологија и да објаснат...

Македонија 06.01.24 | 09:18

Службеното возило на Општа болница Прилеп на „работно место“ во петок навечер, ден коледе

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ објави фотографии од службеното возило на Општа болница Прилеп фотографирано паркирано на тротоар, навечер, на ден Коледе. Службеното...

Македонија 28.12.23 | 13:43

Ќе се сликаат со апарати, а Нефрологија уште нема ехо

По 7 години спиење, ќе се носат 5 нови апарати во ГОБ „8 Септември“, ќе ги промовира, поточно ќе се слика министерот за здравство, Фатмир Меџити, но и покрај 5 нови апарати...

Македонија 25.12.23 | 13:16

Комисија за здравство на ВМРО ДПМНЕ: И на Токсикологија се вработува дете на директор

И на Клиниката за токсикологија се вработува дете на директор, стана пракса директори да си вработуваат децата на клиниките кои се претвоини во партиски дувла или вработувања...

Македонија 20.12.23 | 15:46

Од Владата на ВМРО-ДПМНЕ е реализирана најголемата набавка на амбуланти возила, што направи Меџити за ИМП?

Меџити, министерот за лажни вести кој многу лесно се расфрла со празни и нереални фрази како тоа дека ја иницирал „најголемата набавка за амулантни возила во историјата...