Венко Филипче, како министер за здравство со најдолг мандат е директно одговорен за нереализацијата на околу 80 отсто од Планот за живот, што е јасен показател како тој и партијата од која доаѓа многу лесно, манипулативно и паушално без конкретна анализа и стратегија, туку од ракав нуди политички памфлет и листа на желботеки, велат од Комисијата за здравство на ВМРО ДПМНЕ.

Денес, истиот разобличен Филипче повторно ги нуди истите ветувања, кои сега се надградени, наспрема фактичката состојба дека здравството е вратено неколку децении наназад, а медицинскиот персонал уште нема плата како што се вети во Планот за живот. Па така на пример медицинските сестри денес земаат плата близу до минималната, велат од Комисијата.

Тие го прашуваат Филипче:

Дали чувствува одговорност за недомаќинското работење, неградење на нов Клинички центар и побарувањето на оштета од 20 милиони евра за неградење на Клинички?

Дали денес чувствува одговорност за статусот и лошите услови на здравствените работници кои јавно го искажуваат своето незадоволство ?

Што го спречи Филипче во 7 година апсолутна власт да не го исполни ветувањето за бесплатно болничко лекување за сите граѓани како што ветија во Планот за живот,за по 7 години да ветува укинување на 20% од партиципацијата?

Ефектот од погрешните политики ги гледа и ги чувствува секој пациент на своја кожа. Наместо позитивни поместувања во секторот, денес во пракса имаме сомнителни набавки вработувања на цели семејни лози, непотизам, набавки во здравството со еден понудувач, непотизам, партизирано здравство, велат од Комисијата за здравство на ВМРО ДПМНЕ.

➡️ВМРО-ДПМНЕ нуди конкрерни мерки кои се реални и во чиј центар ќе бидат пациентите, а ќе го унапредиме и статусот на здравствените работници.
➡️Наш врвен императив врз основа на што ќе се водиме при реализација на мерките за рестартирање на здравствениот систем во идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде знаењето, струката и континуираната надградба.
☑️Македонија повторно твоја! Промените се во твои раце!Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.