Ознака: Венко Филипче
Здравје 23.12.23 | 18:48

Филипче се запиша во историјата со Заев на главата

За прв пат во историјата на неврохирургијата во нашата држава, направена е awake brain surgery. Операцијата е направена кај млада пациентка која имаше тумор блиску до центрите...

Македонија 14.12.23 | 14:11

Филипче најсериозен кандидат за претседател на Македонија: Струмичкото крило на Заев сака свој човек на чело на државата

Поранешниот министер за здравство Венко Филипче е најсериозен кандидат за претседател на државата дознава „Република“ од извори на партијата. Тој подолго време е...

Македонија 27.11.23 | 12:19

СДСМ не даваат Филипче да одговара за Онкологија, иако Комисијата утврди одговорност

Членовите на Анкетната комисија за Онкологија на денешната седница не може да се усогласат за заклучоците од досегашната работа за утврдување на политичка одговорност. Претседателката...

Македонија 13.11.23 | 16:51

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Филипче има политичка одговорност за Онкологија, СДСМ велат дека опозицијата ја политизира работата на Анкетната комисија

На првата седница на собраниската Анкетна комисија за случувањата на Клиниката за онкологија од новиот 30-дневен рок, на која се разгледуваа стенограми од сведочења...

Македонија 05.11.23 | 15:54

Милошоски: Филипче ќе треба да одговори дали заедно со Заев бил на платен список на омилената и повластена веледрогијата и во МЗ и кај Малмед, д-р Пановски

На денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ во рамки на кампањата „Важно е! Од тебе зависат промените“ во Виница на дебатата насловена „Случај „ДИВО МЕСО“ – Мора да има...

Македонија 29.10.23 | 08:03

Мизрахи: Филипче во 2018 година праќа допис до Онкологија со наслов „Наредба“

Пратеничката Рашела Мизрахи во интервјуто за „Република“  детално објасни што се случувало на Клиниката за Онкологија. Таа го нарече апсолутен хаос она што досега...

Македонија 28.10.23 | 12:55

Не знам и не се сеќавам беше најчестиот одговор на Филипче пред Комисијата за онкологија

Претседателката на Анкетната комисија за случајот „Онкологија“ во интервјуто за „Република“ објасни дека сите засегнати дале изјави  во насока на расчистување...

Македонија 17.10.23 | 14:03

Венко Филипче: Не стигнала информација до мене дека во 2020 година на Онкологија сестрата крадела цитостатици

Поранешниот министер за здравство, Венко Филипче, вели дека до него како министер не стигнала информација оти во 2020 година на Клиниката за онкологија имало медицинска...

Македонија 17.10.23 | 12:25

Д-р Нино Васев е врвен професионалец кој помагал секому, рече Венко Филипче пред Анкетната комисија за случајот со Онкологија

Денешната трета седница на Анкетната комисија за случајот на Онкологија, денеска почна со сослушување на поранешниот министер за здравство Венко Филипче. Освен него,...

Македонија 06.10.23 | 14:45

Филипче конечно излезе од дупка, има само неколку реченици за Онкологија

Ќе дојдам на анкетната комисија да одговорам на прашањата на пратениците, вели поранешниот министер за здравство Венко Филипче во кратка изјава за „Канал 5“, прва по...

Македонија 04.09.23 | 11:42

Kаде е Филипче?

Два дена од избивањето на скандалот со Клиниката за онкологија молк од еден од најповиканите а тоа е поранешниот министер за здравство Венко Филипче. „Супер Венко“...

Македонија 03.09.23 | 17:56

Осомничените за криминалот на Онкологија се прва лига партиски војници на СДСМ и ДУИ

Maкедонија ја тресе еден од најголемите скандали за време на владеењето на СДСМ и ДУИ. И за разлика од другите криминали на кои сме навикнале, овде директни жртви се граѓани...

Твитови 18.08.23 | 16:16

Обиџуко да каже зошто на монструмот Филипче ноќеска не му пишале казна и дали е само предупреден за брза вожња?

Обиџуко да каже зошто на монструмот Филипче ноќеска не му пишале казна и дали е само предупреден за брза вожња, па се крие со ? членот на законот ???Не се сите исти пред...

Македонија 14.08.23 | 22:13

Ги препознавате лицава заштитени под сенка? За нив денес збори половина Фејсбук…

Фотографија од плажа на која се гледаат пораншниот премиер Зоран Заев, заедно со неговото мото-другарче, Венко Филипче, денеска кружи на социјалните мрежи. „Каде е...

Македонија 14.08.23 | 19:00

585 документи напишани на 5.455 страници ги покажуваат саботираните истраги и прикривањата на пропустите

Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) во својот најнов документарен филм „Убиство во Тетово“ открива досега непознати факти за пожарот во модуларната болница...

Македонија 29.06.23 | 20:14

Владата ќе плаќа скапи странски адвокати за евентуално да не плати најмалку 18 милиони евра пенали за неизградениот Клинички

Странска адвокатска компанија ќе ја застапува Македонија во арбитражната постапка за неизградениот Клинички центар, дознава Сител. Обврска на странските адвокати...

Македонија 19.06.23 | 09:15

Куновска: Секое утро се будат со мисла што уште е останато да се разори и да се покраде, каде уште да се бутне некој свој

Поранешната висока функционерка на СДСМ Софија Куновска ја искоментира објавата на министерот за земјоделство Љупчо Николовски, кој ги нагостил поранешниот претседател...

Македонија 28.04.23 | 17:26

Заев и Филипче позираат на моторите на кои се довезоа на форумот во Делфи

Поранешниот премиер Зоран Заев и поранешниот министер за здравство Венко Филипче со мотори пристигнале на „Делфи форумот“ во Грција. Заев за грчкиот интернет портал Вориа...

Македонија 12.08.22 | 18:39

Објавени документи: Здравствен дом Тетово набавил мерцедес со пари за пандемијата два месеца по пожарот во модуларната болница

На фејсбук профилот „Следиме“ се објавени серија документи кои укажуваат на бесправно трошење на пари наменети за справување со пандемијата. Како што е објавено на...

Твитови 08.08.22 | 11:52

Заев и Филипче си го ладат во Грчка со бизнис партнерот Горан Крстев

Заев и Филипче си го ладат во грчка со бизнис партнерот Горан Крстев. Сопственик на Глобал и аболициран криминалец. Должник на УЈП скоро милион евра и перач на пари преку...