Ознака: голема кашлица
Здравје 20.05.24 | 12:15

Нови 44 случаи на голема кашлица, трипати повеќе во однос на претходната седмица

Од 10 до 16 мај во Македонија се регистрирани нови 44 случаи на голема кашлица, што е за трипати повеќе споредено со претходниот седмодневен период. Од новите 44 случаи, пет...

Здравје 13.05.24 | 15:58

Нови шестмина заразени од голема кашлица се хоспитализирани, до 9 мај ИЈЗ бележи 553 случаи

Нови 15 случаи на пертусис – народски кажано голема кашлица, се пријавени во периодот од 3 до 9 мај, од кои шест лица се хоспитализирани. Во однос на географската дистрибуција,...

Здравје 09.05.24 | 14:47

22 нови случаи на голема кашлица последната недела – први случаи во Крушево

Нови 22 случаи на голема кашлица се пријавени во државава од 26 април до 2 мај. Најголем дел од случаите се пријавени во рамките на епидемијата во Скопје – 15, па во рамките...

Здравје 27.04.24 | 09:32

Хоспитализирани четири лица со голема кашлица, нови 27 случаи

 Нови 27 случаи на голема кашлица се евидентирани од 19 до 25 април, што е намалување од 41,3 проценти, споредено со претходниот седмодневен период. Од новозаболените, четири...

Здравје 12.04.24 | 21:12

Нови 44 случаи на голема кашлица од 5 до 11 април, вкупно 443 заболени

Нови 44 случаи на голема кашлица се пријавени од 5 до 11 април, со намалување од 10,0 отсто споредено со претходниот седмодневен период. Најголем дел од случаите се пријавени...

Здравје 05.04.24 | 18:43

Хоспитализирани уште девет лица со голема кашлица, вкупно 399 случаи во државата

Пријавени се 50 нови случаи на голема кашлица во периодот од 29 март до вчера, со намалување од 21,9 отсто споредено со претходниот седмодневен период. Најголем дел се пријавени...

Македонија 26.03.24 | 14:27

Велковски: Градинките во Скопје ги почитуваат мерките против големата кашлица

Градинките во Скопје си имаат евиденција колку од децата кои немаат уреден вакцинален статус не се згрижуваат, бидејќи Mинистерството за здравство ги презема сите активности,...

Здравје 25.03.24 | 12:52

За една недела пријавени 72 нови случаи на голема кашлица, седум деца помали од една година се лекуваат во болница

Од 15 до 21 март, пријавени се 72 нови случаи на голема кашлица. Во однос на географската дистрибуција, најголем дел од случаите се пријавени во Скопје – 58, а пријавени...

Балкан 15.03.24 | 18:45

Во Сараево е прогласена епидемија на голема кашлица

Во кантонот Сараево е прогласена епидемија на заразната болест пертусис, која уште се нарекува голема кашлица, пишува Н1 БиХ. Прогласувањето на епидемија на болеста,...

Здравје 15.03.24 | 15:22

За една недела 43 нови случаи на голема кашлица, четири бебиња се хоспитализирани

Од 8 до 14 март пријавени се 43 нови случаи на голема кашлица, со 14 отсто намалување споредено со претходниот седмодневен период, објави во денешниот извештај Институтот...

Здравје 14.03.24 | 14:55

Во Србија 36 потврдени случаи на мали сипаници, најмногу во Белград и 962 случаи на голема кашлица

Во Србија во моментов има 36 потврдени случаи на морбили, а најголем број заболени има на територијата на Белград, како и регистрирани 962 случаи на пертусис, јави дописникот...

Здравје 12.03.24 | 19:04

Во дебарската градинка нема невакцинирани деца против голема кашлица, а нема ни заразени

Во детската градинка „Брешија“ во Дебар нема невакцинирани дечиња со ДиТеПер, потврди за медиумите директорката Ајрие Дачи. Според неа, во оваа установа, во која се...

Здравје 09.03.24 | 15:35

Од нови 50 случаи на голема кашлица за една недела 43 се во Скопје, пет деца се хоспитализирани

Од 1 до 7 март, пријавени се 50 нови случаи на голема кашлица. Во однос на географската дистрибуција, најголем дел од случаите се пријавени во Скопје – 43, а пријавени...

Македонија 09.03.24 | 10:36

Пет нови деца хоспитализирани поради голема кашлица, забележани 50 нови случаи од 1 до 7 март

Од 1 до 7 март, пријавени се 50 нови случаи на голема кашлица. Во однос на географската дистрибуција, најголем дел од случаите се пријавени во Скопје – 43, а пријавени...

Здравје 06.03.24 | 17:35

Министерството за здравство ги прифати препораките од Комисијата за заразни болести за голема кашлица, но не кажа дека нема да се примаат невакцинирании деца во градинките

Министерството за здравство попладнево информираше дека ги прифаќа препораките на Комисијата за заразни болести за спречување на ширењето на голема кашлица, но не...

Здравје 04.03.24 | 11:39

Во Скопје 120 случаи на голема кашлица, утре ќе заседава Комисијата за заразни болести

Од почетокот на годината, заклучно со петок, 1 март, вкупно 120 случаи на голема кашлица се регистрирани на територија на Скопје, изјави за МИА доктор Лулзиме Бајрами од...

Здравје 03.03.24 | 21:57

Комисијата за заразни болести ќе предложи нови мерки против големата кашлица

Од Комисијата за заразни болести за в вторник најавуваат дека ќе предложат нови мерки откако денеска на Детската клиника беше хоспитализирано осуммесечно доенче со...

Македонија 02.03.24 | 09:01

Нови 56 случаи на голема кашлица изминатата недела

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) од 23 до 29 минатиот месец регистрира 56 нови случаи на голема кашлица, од кои 54 се во Скопје, а по еден во Струмица и во Дебар. Заболените...

Здравје 01.03.24 | 19:45

Нови 56 случаи на голема кашлица изминатата недела

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) од 23 до 29 минатиот месец регистрира 56 нови случаи на голема кашлица, од кои 54 се во Скопје, а по еден во Струмица и во Дебар. Заболените...

Здравје 26.02.24 | 12:22

Регистрирани се два нови случаи на голема кашлица во Куманово

Четириесетгодишен жител на Крива Паланка и петгодишно дете од Куманово се новорегистрирани заболени од пертусис во Центарот за јавно здравје Куманово, информираа...