Ознака: Комисија за заразни болести
Вести 12.08.20 | 14:01

Хаос во обрaзованието: Уште не се знае ни како ќе се учи, ниту дали ќе се отвораат градинките

На денешниот состанок со Комисијата за заразни болести не е донесена конечна одлука како ќе се одвива наставата од 1 септември. Во Министерството за образование и наука...

Македонија 31.07.20 | 13:41

Комисијата за заразни болести препорача отворање на градинките

На денешниот состанок, Комисијата за заразни болести даде препрака да почнат да работат градинките во земјава. За „Фактор“ откриваат дека дозволата се однесува и за...

Македонија 30.07.20 | 17:15

Забраната за настап на естрадни уметници во угостителските објекти пред укинување

Комисијата за заразни болести прифатила да го разгледа барањето на Независната угостителска комора (НУК) и на Здружението на естрадни уметници (ЗЕУМ) за укинување на...

Здравје 13.07.20 | 19:55

Комисијата за заразни болести ќе треба да изработи протокол за државни настани во пандемија

Комисијата за заразни болести е задолжена да изработи протокол за организација на државните настани во земјава во време на пандемија. Вакво задолжение Владата денеска...

Македонија 08.07.20 | 11:48

Спасовски: Најитно ќе го разгледаме предлогот на Комисијата за заразни болести

Владата најитно ќе го разгледа предлогот на Комисијата за заразни болести за задолжително доставување ПЦР тест не постар од 72 часа за сите граѓани кои влегуваат во...

Македонија 03.07.20 | 13:33

Жесток судир во Комисијата за заразни болести: Нема што да препорачаме за границите, нека одлучи Владата

Нема што да препорачаме за евентуално затворање на границите кон Србија и кон Косово, за тоа прашање нека одлучи владата, порачуваат извори од Комисијата за заразни...

Македонија 24.06.20 | 15:48

Тасевски: Доблесно е сите во Комисијата да дадете оставки и да го оставитте премиерот да менаџира со заразата

Актерот Сашо Тасевски смета дека сите членови на Комисијата за заразни болести треба да дадат оставки и да го остават премиерот да менаџира со заразата. По изјавата...

Македонија 13.06.20 | 12:37

Нелекарскиот и непрофесионален пристап на Комисијата за заразни болести нè стави во друштво со Либија, Ирак и Суринам

Македонија е на врвот во светот заедно Ирак, Либија и Суринам, како држава со најбрзо растечко ширење на Ковид–19, објави синоќа „Њујорк тајмс“. Според угледниот...

Македонија 09.06.20 | 21:04

Комисијата е составена од 5 до 7 директори назначени од Филипче, еден од нив е на листата на пратеници на СДСМ

Комисијата за заразни болести не постапуваше професионално и се адаптираше на она што било побарано од владата, како со Протоколите кои беа направени без претходно...

Македонија 09.06.20 | 17:35

Даниловски: Не може да го обвинуваме народот, треба да се запрашаме зошто народот така реагира?

Откако недлежните го вперија прстот кон граѓаните за непочитување на мерките, епидемиологот Драган Даниловски за „Алфа“ вели дека не се виновни граѓаните толку, колку...

Македонија 08.06.20 | 17:53

Даштевски повикува на промена на членовите на Комисијата за заразни болести

По новиот налет на заболени од коронавирус професорот Александар Даштевски повикува на промена на членовите на Комисијата за заразни болести. -Политичка е причината....

Македонија 08.06.20 | 08:29

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе се воведат нови рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе се одлучува дали повторно во земјава ќе биде воведен полициски час или ќе се пристапува поригорозно...

Здравје 07.06.20 | 13:15

Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок на кој ќе одлучи дали и понатаму ќе важат дел од рестрикциите

Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок на кој ќе треба да се одлучи дали и понатаму ќе важат дел од рестрикциите, односно дали ќе има полициски...

Здравје 03.06.20 | 16:33

Се предлага продолжен викенд карантин во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок донесе предлог да биде воведен полициски час во Скопје, Штип, Куманово со Липково и Тетово од утре во 21 часот до понеделник...

Македонија 01.06.20 | 19:59

Спирковски: Политиката сè повеќе почна да врши влијание на одлуките на Комисијата за заразни болести

Професор др. Зоран Спировски од Клиниката за торакална хирургија гостувајќи во емисија „Топ Тема“ посочи дека денешните бројки на заразени не се од кога мерките се...

Македонија 01.06.20 | 13:00

Д-р Стојановски: Заев потфрли, Комисијата за заразни болести ги стави партиските интереси пред здравјето на граѓаните!

За жал, Република Македонија е помеѓу земјите во кои граѓаните, на дневна основа, слушаат за двоцифрени бројки на ново заразени од корона вирусот, додека во исто време,...

Македонија 30.05.20 | 16:52

На секого му е јасно дека Комисијата за заразни болести дејствува како партиска испостава под директива на Заев и на Филипче

Изгубија ли членовите на Комисијата за заразни болсети од својот кредибилитети углед за да ги задовлат апетитите на лидерот наСДСМ, Зоран Заев? Дали тие отидоа спртивно...

Македонија 30.05.20 | 15:58

Лекарската фела незадоволна што Комисијата за заразни болести потклекна под диктатот на Заев

Докторската фела е лута на Комисијата за заразни болести, бидејки потклекнаа на притисокот на Заев, оставјаки ги зад себе се повисокиот број на заразени од ковид-19. Се...

Здравје 30.05.20 | 13:05

Не го исполнивте ветувањето г-дине Филипче, но ние продолжуваме како професионалци, не како политичари

Не го исполнивте ветувањето г-дине Филипче, му порача на министерот за здравство докторката Жаклина Шопова од Инфективната клиника во Скопје. За платите на целокупниот...

Македонија 29.05.20 | 15:13

Комисијата за заразни болести не одредува термин, туку протокол за одржување на изборите, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека од Комисијата за заразни болести не било побарано да каже термин, туку протокол за одржување на изборите. Тоа...