Ознака: Комисија за заразни болести
Македонија 16.11.20 | 10:46

Нови рестрикции нема, само апел

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството за здравство. Останува...

Економија 16.11.20 | 10:20

Да се затворат сите угостителски објекти до крајот на зимата, да се покаже дека не сме одговорни за последните жаришта

Комисијата за заразни болести да препорача целосно затворање на сите угостителски објекти до крајот на зимата и со тоа да им помогне да ја оттргнат дамката од угостителската...

Македонија 12.11.20 | 16:45

Засега нема нови мерки, за евентуални рестрикции Комисијата ќе зборува од понеделник

Министерот за здравство Венко Филипче на состанокот со претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски и д-р Сузана Маневска, на кој телефонски се...

Македонија 28.10.20 | 09:04

Таравари: Грешката кај министерот Филипче е што ја брани Комисијата којашто ја изгуби битката

Гостивар е меѓу градовите кои што има помал број на активни случаи. Како локална администрација одлучивме да работиме во смени, во денови. Имаме комуникација со гостиварската...

Македонија 26.10.20 | 14:06

Караџовски: Не сум мафијаш, не давам влакно да ѝ фали на Комисијата за заразни болести

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски на денешната прес конференција посочи дека просечно околу 80 отсто од потврдените случаи се асимптоматски. 2-4...

Македонија 21.10.20 | 10:53

ВМРО-ДПМНЕ предлага специјална комисија за борба против ковид-19

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара да се формира специјална комисија за справување со Ковид-19, која што ќе ја гласа Собранието по предлог од Владата, беше одлучено на синоќешниот состанок...

Македонија 19.10.20 | 21:11

Мицкоски: Комисијата за заразни болести ако има малку морал ќе си поднесе оставка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на поставеното прашање „Барате оставка од Комисијата за заразни болести, како ја оченувате состојбата со...

Македонија 19.10.20 | 09:14

Потфрлија во целост: Лекарите од Комисијата за заразни болести станаа политичари

Комисијата за заразни болести потфрли во целост. Наместо како лекари се поставија како политичари. Епилогот е скоро 6.000 заразени од ковид од почетокот на месецот до...

Здравје 15.10.20 | 17:42

Се размислува за нова вонредна состојба и полициски час: Сите опции се на маса

Комисијата за заразни болести ја разгледува можноста за прогласување нова вонредна состојба и воведување полициски час, вели за „А1он“ Александар Стојанов, директор...

Македонија 08.10.20 | 15:23

Џон Илија Апелгрин: Дали протоколите важат и за членовите на комисијата?

Дали протоколите важат и за членовите на комисијата, прашува музичарот Џон Илија Апелгрин споделувајќи фотографија од др. Виктор Исјановски, новиот директор на ЈЗУ...

Македонија 05.10.20 | 11:36

Новите мерки и промената на протоколите не го ограничуваат работењето на угостителските објекти кои и досега можеа да работат

Комисијата за заразни болести реагира на соопштението од Независната угостителска комора, кои велат дека ќе било подобро доколку Владата наместо да и удоволи на Комисијата...

Македонија 28.09.20 | 19:51

Комисијата даде зелено светло за целодневна настава, Владата утре ќе одлучува

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат на училиште на 1 октомври. Според...

Македонија 25.09.20 | 19:55

Марковски: Во Комисијата за заразни болести има само двајца инфектолози, ме плаши периодов што доаѓа

Проф. д-р инфектолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Вело Марковски, во гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа, вели дека во Комисијата за заштита од заразни болести...

Македонија 21.09.20 | 08:43

Денеска ќе се знае дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести утринава ќе се состане за да ја разгледа можноста за воведување дневен престој во училиштата, а одлуката ќе зависи од епидемиолошката...

Македонија 20.09.20 | 23:31

Комисијата размислува за повторно затворање на градинките

Комисијата за заразни болести не одлучила викендов дали ќе има целодневна настава за учениците. Последниот став на членовите на комисијата бил дека не треба да има...

Македонија 13.08.20 | 12:25

До трето во училиште, останатите он-лајн, предлага Комисијата за заразни болести

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова го предлага Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок со претставници...

Вести 12.08.20 | 14:01

Хаос во обрaзованието: Уште не се знае ни како ќе се учи, ниту дали ќе се отвораат градинките

На денешниот состанок со Комисијата за заразни болести не е донесена конечна одлука како ќе се одвива наставата од 1 септември. Во Министерството за образование и наука...

Македонија 31.07.20 | 13:41

Комисијата за заразни болести препорача отворање на градинките

На денешниот состанок, Комисијата за заразни болести даде препрака да почнат да работат градинките во земјава. За „Фактор“ откриваат дека дозволата се однесува и за...

Македонија 30.07.20 | 17:15

Забраната за настап на естрадни уметници во угостителските објекти пред укинување

Комисијата за заразни болести прифатила да го разгледа барањето на Независната угостителска комора (НУК) и на Здружението на естрадни уметници (ЗЕУМ) за укинување на...

Здравје 13.07.20 | 19:55

Комисијата за заразни болести ќе треба да изработи протокол за државни настани во пандемија

Комисијата за заразни болести е задолжена да изработи протокол за организација на државните настани во земјава во време на пандемија. Вакво задолжение Владата денеска...