Коалицискиот партнер на владата СДСМ, претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов во гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија, одговарајќи на прашањето дали би гласал за уставните измени за влез на Бугарите во македонскиот устав без реципроцитет од страна на Бугарија, Трајанов рече дека нема да подржи и со тоа практично нема да гласа.

Апсолутно не, одговори Трајанов.

Со ова се намали бројот на пратенци на власта кои ќе гласаат за влез на Бугарите во Уставот

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.