Ознака: Устав
Македонија 21.05.23 | 16:01

Граѓаните се против внесување на Бугарите во Уставот како услов за ЕУ, покажа анкетата на Детектор

Граѓаните се против внесување на Бугарите во Уставот и покрај тоа што ова е услов за почеток на предговорите со Европската Унија, покажува последното истражување на...

Македонија 20.05.23 | 08:40

Работната група за уставни измени најави интензивирање на работата, ќе се состанува еднаш неделно

Работната група за подготовка на предлог иницијативата за потребата од уставни измени, за внесување на Бугарите, заедно со другите етнички заедници, што е услов за отворање...

Македонија 16.05.23 | 19:59

Мицкоски предупредува: Не се во игра само уставни измени за вметнување на Бугарите, туку на маса е и редефинирање на Македонија и бинационална држава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната трибина во Куманово насловена „Младински политики“ ја предупреди македонската јавност дека кога станува...

Македонија 16.05.23 | 13:57

Пендаровски: Внесувањето на Бугарите во Уставот нема да ја загрози безбедноста на државата

Многупати досега имам кажано дека внесувањето на помалите етнички заедници во Уставот, вклучително и на Бугарите, нема да ја загрози безбедноста на државата, ниту ќе...

Македонија 11.05.23 | 13:55

Институт за демократија: Внесувањето на Бугарите во Уставот не е единствен услов од Софија за меѓувладината конференција

Во освртот на Институтот за демократија опфатени се Протоколот од вториот состанок на Заедничката меѓувладина комисија, формирана врз основа на членот 12 од Договорот...

Македонија 08.05.23 | 11:45

Еве што ќе бараат Бугарите ако влезат во Уставот: Обединување на Македонија со Бугарија

Во неодамнешното гостување во емисијата „Трилинг“, министерот за надворешни работи Бујар Османи, меѓу другото, повтори дека уставните измени, со кои се предвидува...

Македонија 20.04.23 | 12:15

Силјановска Давкова: Отворањето на Уставот е наметнато и не произлегува од потребите на граѓаните затоа нема консензус

Професор Гордана Силјановска Давкова, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешното гостување на телевизија 24 во емисијата студио 10 рече дека ако за уставни измени е потребно...

Македонија 18.04.23 | 13:52

Османи го прекрши Уставот: Eдинствен официјален јазик за меѓународна употреба е македонскиот јазик

Фрапантно е тоа што Бујар Османи се посрамоти и како министер кој е обврзан да ги спроведува уставот и законите покажува елементарно непознавање или свесно ги крши,...

Македонија 09.04.23 | 09:31

Маските целосно паднаа, СДСМ и ДУИ бегаат од хрватскиот предлог како ѓавол од темјан

Откако ВМРО-ДПМНЕ побара примена на хрватскиот Устав, фолирантите од СДС и ДУИ избегаа од примената на хрватскиот модел за промената на Устав иако тие го предложија,...

Македонија 08.04.23 | 12:25

Демократскиот сојуз нема да учествува во работната група за промена на Уставот

Демократскиот сојуз нема да учествува во работната група за промена на Уставот и смета дека пред да почне постапка зa внесување на Бугарите во Уставот, неопходно е од...

Македонија 03.04.23 | 12:27

Aко СДСМ и ДУИ се Европејци да ги прифатат измените на Уставот по примерот на земја членка на ЕУ

Тезите дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение.Со овој модел, Македонија ќе биде држава на еден...

Македонија 03.04.23 | 08:42

Како би изгледал нашиот Устав според хрватскиот модел: Република Македонија се воспоставува како национална држава на македонскиот народ и држава на малцинствата,Албанци, Турци, Роми, Срби…

Секој ден граѓаните ги слушаат СДСM и ДУИ со полни зборови за Европа, а еве им сега шанса да ги претворат во дела тие зборови. ВМРО-ДПМНЕ безусловно и веднаш, прифака уставни...

Македонија 02.04.23 | 09:43

Со уставни измени по примерот во Хрватска, Македонија би била држава на еден народ и на малциинствата, кои живеат во неа

Тезите на СДС и ДУИ, дека уставните измени би можело да се направат, по примерот во Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ ги гледа како добро решение. Со овој модел, Македонија ќе биде...

Македонија 01.04.23 | 14:57

ВМРО ДПМНЕ ќе прифати хрватски модел на Устав, каде државата е на еден народ и останатите малцинства

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на новинарско прашање како ги коментирате тезите на СДС и ДУИ дека уставните измени би можеле да се направат по примерот...

Македонија 31.03.23 | 11:33

Таравари: Отстранувањето на „20%“ од Уставот и да стои изрично „албанскиот јазик“ треба да се случи сега, со уставните измени кои предвидуваат внесување на Бугарите

Претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари вели дека отстранувањето на „20%“ од Уставот и да стои изрично „албанскиот јазик“ треба да се случи сега, со...

Македонија 29.03.23 | 10:39

Бугарскиот министер со порака: Кога Македонија ќе го смени Уставот, тогаш ќе се отворат преговорите со ЕУ

Македонија нема рокови за спроведување на барањата во францускиот предлог кој беше услов Европската унија да ни даде зелено светло за скрининг процесот кој ќе трае...

Македонија 23.03.23 | 14:16

ВМРО ДПМНЕ до Ковачевски: Промена на Уставот нема да прифатиме

ВМРО-ДПМНЕ има јасен став, дека промена на Уставот под бугарски диктат нема да прифати, и не знаеме дали Ковачевски има проблеми со слухот или халуцинации. Ковачевски...

Македонија 23.03.23 | 10:43

Николоски: Ќе бидат вметнати пресудите кои што се однесуваат на Македонците од Бугарија, а кои што Бугарија не ги спроведува

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вели дека во април на редовната сесија на парламентарното собрание во Советот на Европа во која една од главните...

Македонија 23.03.23 | 10:06

Шкариќ: Третманот на Бугарите не може да биде привилегиран во однос на другите малцински заедници

Не може Бугарите да ги третирам како привилегирани во Уставот, вели професорот Шкариќ Професорот по Уставно право, Светомир Шкариќ, во вечерашната „Топ тема“ на „Телма“...

Македонија 10.03.23 | 12:28

И Евреите ќе влезат во Уставот, најави премиерот Ковачевски

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски најави дека и еврејската заедница ќе биде една од заедниците кои што треба да бидат дел од нашиот Устав при уставните измени...