Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на  Македонија. Тоа се Горана Силјановска-Давкова, Стево Пендаровски, Бујар Османи од ДУИ, Арбен Таравари од коалицијата Вреди, Максим Димитриевски – кандидат на ЗНАМ, Билјана Ванковска од Левица и Стевчо Јакимовски од ГРОМ.

Останатите кандидати во трката за претседател се далеку од 10.000 потписи, што е неопходно за учество на претседателските избори.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.