Ознака: претседателски кандидати
Свет 02.03.22 | 10:02

Eкстремно десничарските кандидати за претседател на Франција ги обезбедија неопходните потписи за учество на изборите

Француските екстремно десничарски претседателски кандидати Марин Ле Пен и Ерик Земур ги собраа неопходните 500 потписи (спонзорства) потребни за учество на изборите...

Калеидоскоп 13.08.20 | 22:23

Трамп преку видео го исмева Бајден: „Сакам кога дeцaтa ми скокаат во скутот“

Американскиот претседател Доналд Трамп користејќи ја мрежата на Твитер го исмева својот противник Џо Бајден во твит објавен во четвртокот. Во анимирано видео, фигура...

Свет 17.06.19 | 20:10

Нема да бидам првиот геј претседател на САД

Еден од кандидатите за претстојните избори за претседател на САД, Пит Бутиџеџ (37), не само што би можел да стане најмладиот претседател во историјата на оваа земја, туку...

Македонија 02.05.19 | 19:55

Села и Алијанса не им веруваат на Заев и Пендаровски- Ги повикаа своите членови да гласаат по сопствено убедување

Само што заврши средбата на органите на партијата Алијанса за Албанците, по која што изразија загриженост дека кампањата во вториот круг немаше вистинска понуда за...

Македонија 14.04.19 | 17:14

Река го занеме Пендаровски

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски остана занемен по прашањето кои му го постави кандидатот за претседател на Република Македонија, Блерим Река кој во денешната...

Македонија 08.04.19 | 08:40

Силјановска во Македонски Брод и во Кичево, Пендаровски во Чучер Сандево, Река во Теарце

Почнува втората недела од изборната кампања за претседателските избори во тек на која тројцата кандидати за претседателската функција продолжуваат да ги претставуваат...

Македонија 07.04.19 | 17:29

Македонците и другите националности ќе заокружат број 2, Албанците ќе бираат меѓу Пендаровски и Река

Испитаниците Македонци ќе заокружат број 2 на гласачкото ливче на претседателските избори на 21 април, односно ќе гласаат за кандидатката за претседател на Република...

Македонија 07.04.19 | 17:09

Mртва трка меѓу Пендаровски и Силјановска-Давкова

Мртва е трката меѓу претседателските кандидати на коалициите предводени од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска – Давкова покажува телефонската...

Македонија 06.04.19 | 18:56

Пендаровски: Дајте да си помогнеме

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски денеска на средба со жителите на Новаци говореше за напредокот, за отворените перспективи за државата, за младите, за...

Македонија 05.04.19 | 18:15

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Демир Хисар (ВО ЖИВО)

Вечерва со почеток од 18:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Демир Хисар. Пред народот ќе се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател...

Македонија 01.04.19 | 21:36

Мицкоски до Заев: Си прашал ли како живее семејството на Мартин Нешкоски? На тој случај кариера изгради и премиер стана

На 1 април ти го соопштија тоа што им го нареди, но подготви се да се соочиш со законот кога ќе дојде денот за сиот криминал и за сево ова што ѝ го направи на Македонија,...

Македонија 01.04.19 | 17:31

Силјановска Давкова: Во услови на заевизам, секој ден носи нова лага, бидејќи лагата е неговата природна состојба

Во услови на заевизам, секој ден носи нова лага. Лагата е неговата природна состојба. Можеби треба за нив да измислиме Ден на Вистината? Бидејќи, кај нас ѓаволот ја однесе...

Македонија 01.04.19 | 17:15

Силјановска Давкова: Во кампањата ќе им се обраќам на граѓаните, а не на партиите

Што очекувам во кампањата, можеби е најдобро да кажам како јас ја замислувам кампањата. Веќе реков како рамноправен натпревар на идеи, како етички натпревар на програми,...

Вести 28.03.19 | 13:48

Силјановска води со 45-50 илјади гласови пред Пендаровски

Предноста на Силјановска во однос на Пендаровски е 15% кај Македонците, а во тотал е 5 отсто од вкупниот број на излезени гласачи, велат од ВМРО-ДПМНЕ, врз основа на резултати...

Македонија 23.03.19 | 14:07

На изборите мора да победи Силјановска, зашто без правна држава нема ни економски просперитет

Што велите за ситуацијата во земјава, се случија низа на големи настани? Куч: Моменталната ситуација во земјата е катастрофална. Најнапред се случи она срамно и предавничко...

Македонија 23.03.19 | 09:35

Изборната кампања да не почнува предвреме

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет дена, односно...

Македонија 21.03.19 | 12:57

Поднесена кандидатурата на Силјановска Давкова за претседател на Македонија

Европска кампања ќе водат ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на претстојните претседателски избори, најави денеска потпретседателот на партијата Владо Мисајловски, откако во...

Македонија 21.03.19 | 12:45

Кандидатурата на Пендаровски доставена во ДИК

Мирна, достоинствена и демократска кампања, најави денеска Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски откако...

Македонија 20.03.19 | 09:44

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и Силјановска

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на...

Македонија 18.03.19 | 09:23

Кандидатурите за претседател треба да се достават до ДИК најдоцна до 21 март

Кандидатите за претседател на Републиката, до Државната изборна комисија треба да ги поднесат кандидатурите најдоцна до 21 март, а изборната кампања треба да почне на...