Новинарот Саше Димовски објави документ од септември лани со кој се формира здружение на Бугари Шемето од Гостивар.

Во актот за основање на здружението како основачи се наведени Бекир Кадриевски, Фети Куртиши, Агим Имеровски, Денис Демишовски и Ремзи Мамуди сите од Струга.

Новото здружение со име Бујар Османи!!! Вистински погодок. Ќе одам да се зачленам!!!!“, стои во објавата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.